Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '20

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
71
 

İnce İğne Aspirasyon biyop.

       Artık kendi ilimizde sıfırı tüketmiştik. Akciğer kanseri teşhisinde ilk aşama olan bronkoskopi işlemi bulunduğumuz yerde farklı hastanelerde denenmesine rağmen başarılı olunanamıştı. Mevlana'nın asırlar önce “Her şey üstüne gelip, seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde, sakın vazgeçme! Çünkü orası gidişatın değişeceği yerdir.” sözü devreye girmişti sanki. Babamı kaderine teslim etmeyecektim. Ankara'dan bir doktor bulduk ,aradım. Baban çok genç dedi. Ben size yardımcı olcam. Arkadaşlarım var onlar operasyonu gerçekleştiriler dedi.(Bayram arifesi. Yapılmazsa 10 gün yine kayıp) Diyorsun ki gerçekten cok iyi insanlar var. Sonradan öğrendim ki adam Türkiye'nin en iyi göğüs cerrahlarındanmış. Pes bu kadar mütevazilik hayran olunası.

       Yola düştük hemen. Ertesi gün Akciğer kanseri teşhisinde ikinci alternatif olan ve zor olan İnce iğne aspirasyon biyopsisi (bildiğimiz şırınganın ucuna ince (21-24 no'lu) iğne takılarak, bir kitleden emme-basma hareketleriyle hücre kopartma ve bu hücreleri bir lam üzerine püskürttükten sonra, sitolojik olarak değerlendirme işlemidir.) Ankara'da yapıldı. Bunu neden uzun uzun anlatıyorum. Biz çarpa çarpa öğrendik. Zaten acın yüreğinde bide sudan çıkmış balık gibi oluyorsun .Hiç bişey bilmiyorsun. En azından ucundan kıyısından bir tanıdığı, yakını olanlara yol gösterici olursa ne mutlu bana.. 

 Neyse uçuyoruz biz. En azından parça alındı. İnsan babasının kanser olduğunu evrak üzerinde öğrenmek istermi ya? evet istermiş hemde çok. Yeter ki sonuç çıksın tedaviye başlansın. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 85
Kayıt tarihi
: 27.07.20
 
 

Tam bir yeşil ve su aşığıyım. Zamanında yapılmayan şeyin zamanla yapılmayacağına inanan, hayatta he..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster