Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

sufi-su /Emel Yeşilkayalı

http://blog.milliyet.com.tr/sufi-su

03 Şubat '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3929
 

İnci Aral ve Mor

İnci Aral ve Mor
 

İnci Aral-Mor


Bir süredir işyerinde kültür-sanat saati yapıyoruz. Çok bunaldığımız günlerde, bir kahve molası zaman aralığında, okuduğumuz kitapları, izlediğimiz filmleri birbirimize anlatıyoruz ve okumayı ya da izlemeyi isteyene veriyoruz. Ben en çok Hasan’dan aldım güzel kitap ve film cd’lerini. Müthiş bir arşivi var. Sizinle de paylaştığım “Başkalarının Hayatı” filmini ve “Onca Yoksulluk Varken” romanını ondan almıştım. İnci Aral’ın “Mor” romanını önerdiğinde, “Aaaa bu yazarı hiç okumamıştım” diyerek aldım.

Romanı okurken ise, aslında bu yazarla geçen yıl tanıştığımı ve çok da sevmiş olduğumu hatırladım. Bu hatırlatmayı yapan ise, romanın konuk kahramanı Melike’ydi. İstanbul’da yaşayan ünlü antikacı, eşcinsel dayısının yanına kaçarak orada yetişen ve dayısı gibi antikacılık ve tarihi eser kaçakçılığı yapan Melike karakteri, aynı isim ve hikaye ile “Safran Sarı” romanının temel karakterlerinden birisiydi. Burada ise tam anlamıyla konuktu. Sonra kitapların yazım tarihlerine bakınca, Melike karakterinin temellerinin “Mor” romanında atıldığını, “Safran Sarı”da ete kemiğe büründürülerek çözümlemesinin yapıldığını anladım. Daha sonrasında ise “Yeni Yalan Zamanlar”, “Mor” ve “Safran Sarı” romanlarının üçleme olduğunu öğrendim. Ben tesadüfen bu üçlemenin sonundan başlamıştım.

2004 Orhan Kemal Roman Armağanı kazanan “Mor” epsilon yayınlarından çıkmış. Romanda, romanın temel kahramanı İlhan ve sevgilisi Renginur’un etrafındaki kişilerin yaşamından yola çıkarak, farklı evlilik (kadın-erkek) ilişkileri, evliliklerin içinde birey olarak kadın ve erkek ilişkileri çözümlenmeye çalışılmış. Çocukluk yaşantılarının kişilerin hayattan beklentilerini, karşı cinsle kuracakları ilişkileri, aslında tabii ki iletişim biçimlerini nasıl belirleyebileceği anlatılırken; 24 saatlik bir zaman diliminde geçiyor gibi görünen olaylar, geçmişe dönüşler ve geleceğe bakışlarla geniş bir zamana yayılmış. Demokrat Parti Dönemi (1960’lar), 12 Eylül Darbesi Dönemi ve sonrası ve günümüz, çocukluk yaşantılarının anlatımında fon olarak kullanılmış. Kişilerin derinlemesine çözümlemesi yapılmaya çalışılırken, değerlerin kişisel çıkarlara göre nasıl değişebildiği, erkek-kadın içtenlikleri-samimiyetsizlikleri, erkeklerin toplumca dayatılan erkek karakterini sergilerken yaşadıkları acılar, içe kapanmalar; edilgen kadınlar, var olma çabasında olan kadınlar anlatılmış. Anlamak yargılamamak, kızmamaktır aynı zamanda.

İnci Aral diğer romanlarında da olduğu gibi insanları anlamaya ve anlatmaya çalışıyor, bu romanında da. Tersten okumaya başladığım bu roman üçlemesinin ikincisini bitirdiğimde, ilkini yani “Yeni Yalan Zamanlar”ı da okumaya karar verdim.

Sevgi ve sağlıcakla kalınız…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Canım arkadaşım, İnci Aral ın beğendiğim bir kitabı da Taş ve Ten tavsiye ederim. Yazar gerçekten hisseden bir kadın duyguları ile yazıyor ve okurken olayı yaşatıyor. sevgilerimle...

Mavi tuna: 
 05.02.2010 0:54
Cevap :
Tavsiyen, katkın ve ilgin için çok teşekkür ederim arkadaşım:) Taş ve Ten'i de mutlaka okuyacağım. Sevgilerimle...:))  05.02.2010 17:46
 

akla gelen ilk kadın yazarlarımızdandır, tüm kitaplarını merakla beklemiş; hüzünle, içselleşerek okumuşumdur, bu ay sonunda yeni bir kitabı çıkacak... ayrıca peyder pey tüm kitaplarını geçen yıl tanıtmaya başladım, gerçi bu konuda biraz tembellik yaptığım kesin:)). sevgiler.

Ruksan İLDAN 
 04.02.2010 14:07
Cevap :
İnci Aral'ı bilmeme rağmen, kitaplarını okumaya başlamakta geç kaldığımı kabul ediyorum. Okuduğum her iki kitabında da, bireylerin hüzünlerini, çelişkilerini, temelde yalnız olduğunu hissettirdi ve düşündürttü bana. Katkınız ve ilginiz için çok teşekkür ediyorum. Sevgi ve dost selamlarımla...  04.02.2010 19:50
 

Ben de Mor dan okumaya başladım ve ardından Safran Sarı. Safran Sarıyı daha çok beğenmiştim. Yeni Yalan Zamanlar'ı bilmiyordum. Hemen alıp okumalıyım zira İnci Aral'ın anlatımına bayılıyorum. Geçen kitapçıda Yeşil romanını gördüm. Herhalde en sonuncusu olmalı. Mor u çok güzel anlatmışsın, sevgilerimle:)))

n. 
 03.02.2010 19:17
Cevap :
Sevgili Nilüfer, ben de Safran Sarı'yı daha sürükleyici bulmuştum. Ancak Mor'daki yaşamları daha tanıdık, çevremden, kendime yakın buldum. İnci Aral'ın anlatımını ben de çok beğendim. Özellikle farklı karakterleri derinlemesine çözümlemesi çok etkiliyor beni. İlgin ve paylaşımların beni çok mutlu ediyor. Çok teşekkür ederim. Sevgilerimle...:)))  04.02.2010 11:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 299
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 1531
Kayıt tarihi
: 28.03.09
 
 

Merhaba, ben sufi-su. Sosyal hizmet uzmanıyım. Yıllarca korunmaya muhtaç çocuk çocuklar, koruyucu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster