Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '11

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
904
 

İncir Reçeli

İncir Reçeli
 

Sürekli yazdığı film senaryoları reddedilen Metin'in dünyasına bir barda tesadüfen giren Duygu'nun ilk seslenişidir. “Sevişmek yok” ve de çocukluğunda saklambaç oynarken bulanamama korkusunun yerini bulunma almıştır, artık sobelenme korkusuyla yaşamaktadır bu nedenle Metin tarafından sobelenmeyi uzun zaman kabullenemez çünkü ölüme yaklaştıran ve toplumun kabullenemeyeceği, seveceği insanı da beraberinde öldürecek bir hastalığı vardır.ve İncir reçelini de yaşamın tadının yerine koymuştur.  


İncir Reçeli, keskin anlatımlarla toplumun bakış açısını sorguluyor, insanların var olan güzelliklerin farkına varmasına vesile oluyor ve aşkın, dokunmanın hatta dokunamamanın nasıl bir şey olduğunun altını çiziyor kalın çizgilerle.
Bir film her zaman anlattığı konudan ziyade nasıl anlattığı ile dikkatimi çekmiştir. Bence Yönetmen Aytaç Ağırlar muhteşem bir iş çıkarmış, bir nevi duyguların resmini çekmiş bu filmde yani filmin sesleri dahi olmasa oyuncuların yürekleri ile vermek istediklerini görüntüler koşarak vermeye başlıyor. Film eleştirisi yazarken genellikle sahnelerden bahsetmekten uzak kaçarım fakat sonlara doğru Duygu ile Metinin hastahane bahçesinde ki görüşmesine, Metinin önyargılarını yıkan bir gerçeği öğrendikten sonra İstiklal caddesinde ki yürüyüş sahnelerine dikkat edin derim.  


Oyuncularda genel olarak çok iyi; Sezai Paracıkoğlu (Metin) gerçekten rolünün hakkını çok iyi vermiş. Melike Güner (Duygu) ise yapmacık sevinme rolünü biraz abartmış olsa da filmin bütünün de olması gereken havayı vermiş diyebilirim.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hep çocukluğuma götürür "incir reçeli" beni.. Evde buram buram şeker kokusu, neşenin kokusu gibi gelirdi..hala öyle...Filmin adını duyduğumda da aynı kıpırtıyla izlemek istedim. Tanıtımınızdan sonra artık kesin izleyeceğim ilk fırsatta... Saygılar

hüzünkakan 
 31.05.2011 18:30
Cevap :
Bence de izleyin, teşekkür ederim yorum için  01.06.2011 11:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 260
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 903
Kayıt tarihi
: 06.10.06
 
 

İ.Ü Edebiyat Fak. Coğrafya bölümü mezunuyum. Lise, üniversite ve  öğretmenliğim boyunca yaşamı şi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster