Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

22 Ocak '17

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
2387
 

İncirköylü üç delikanlı Aksu'da

İncirköylü üç delikanlı Aksu'da
 

FERİT-KADİR VE FEVZİ (Aksu Köy Enstitüsüne kaydolan üç İncirköylü


Fethiye'nin Üç İncirköy'lü delikanlısı

 Aksu Köy Enstitüsü'nde

Ünal Şöhret Dirlik

(Fotoğrafta: Ferit Solmaz-Kadir Dirlik ve Fevzi Orhun)

Fethiye’nin İncir köyünde 1928 yılında doğan  Ferit Solmaz, 1927 yılında doğan Kadir Dirlik ve 1927 yılında doğan Fevzi Orhun ilkokulun ilk üç sınıfını İncir köy’de ve 4.5.sınıfları da Üzümlü İlkokuluna devam ederek bitirmişlerdir. 1941-42 ders yılında Aksu Köy Enstitüsü’ne yazılmışlar ve o yıl eğitim ve öğretime başlamışlardır.Aksu Köy enstitüsünden çok şeyler öğrenmişler, Fevzi Orhun çok güzel mandolin öğrenmiş, Ferit Solma kemana meraklanmış ve kısa bir sürede okulun en güzel keman çalan öğrencisi olmuştur. Bu beraberlik sürerken Kadir Dirlik “Sağlık Bölümü”nü seçmiş ve İzmir-Kızılçullu’ya gitmiş, orada sağlık eğitimi alarak “Sağlık Memuru” olmuş, uzun yıllar sağlık hizmetlerinde çalışmıştır. Ferit Solmaz 1946 yılında  Fethiye’nin İncirköy’üne atanmış ve  Sadettin Yalçın, Ekrem Dirlik, Nevcivan Özdemir, Ertuğrul Dirlik, Şefik Şekeroğlu  ve benim öğretmenliğimi yaptı. Fevzi Orhun da Ortaca’ya atandı, biz son sınıfta iken de İncirköy’e tayini çıktı.

İncirköy’de eğitim ve öğretime imza atmışlar, yukarıda saydığım arkadaşlarımı ve beni Aksu’ya gönderdiler. Ferit Solmaz Karagedik ilkokulunda çalışırken yakalandığı hastalıktan kurtulamadı, öğretmenliğinin 10. Yılında vefat etti. Onun için 1956 yılında Göller Bölgesi  Köy Öğretmenleri derneğinin yayın organı olan Demet dergisinde “Ardından” diye bir yazı yazmıştım. Allah rahmet eylesin.

 Fevzi Orhun İncirköy’den sonra Fethiye merkeze atandı. Uzun yıllar Atatürk İlkokulunda öğretmenlik ve okul müdürlüğü yaptı. Fethiye Stadının arkasında aldığı arsaya güzel bir bina yaptı. Bu binanın bir bölümünde “ STAD PASİYON”U AÇTI. Fethiye Turizmine hizmet eden bu pansiyonun  iç sıvalarını kendi eliyle yaptı. Örnek bie Köy Enstitülüydü. Fevzi Orhun benimle Aksu’da aynı sınıfta okuyan Ortaca’lı Kemal Şahin’in de öğretmenidir. Kemal Şahin’in oğlu Nadir Şahin Fethiye’ye gelerek Fevzi Orhun’un oğlu ve eşi ile röportaj yapmıştı. Burada bir anımı anlatacağım: Aksu’dan yaz tatiline geldiğimiz yıllarda, başka okullarda okuyanlarla bizi toplayıp müsamereler yapardık. Komşu köylere ve bir defasında da Fethiye merkezde yaptığımız eğlenceler yıllarca bellerlerden silinmedi.Fevzi Orhun’a Allah’tan rahmetler diliyorum.

Bu üçlünün en büyüğü Kadir Dirlik, benim en büyük amcamın ortanca oğludur. Onun ne zaman Aksu’ya gittiğini hatırlamıyorum. Başarılı bir sağlık memuru olarak tanınırdı. İçlerinde en uzun yaşayan da sağlıkçıdır. Şimdi Fethiye’de yaşıyor.(87)

(*) Yukarıdaki fotoğraf 24.12.1945 tarihinde çekilmiştir. Aksu’ya aynı yıl giden üç İncirköylü. Sol başta Ferit Solmaz, ortada Sağlık Bölümünü bitiren Kadir Dirlik ve Fevzi Orhun.  Bu fotoğraf Ferit Solmaz’ın Ablası Esma Hasret’in kızı şair Birdal Can Tüfekçi’den alındı. Kendisine teşekkür ederim.

(*) Önemli  Not: Sağlık Bölümünü seçip Kızılçullu’de ek eğitim alaarak, sağlık Memueu alan Kadir Dirlik’i bugün kaybettik, yarın İncirköy Mezarlığında toprağa verilecektir.Allah rahmet eylesin,yakınlarına baş sağlığı dilerim.

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
Toplam blog
: 3317
Toplam yorum
: 2580
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 547
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster