Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '07

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
4193
 

İnebolu’da Atatürk’ün balmumu heykeli

İnebolu’da Atatürk’ün balmumu heykeli
 

Bugün İnebolu Türkocağı binasında Atatürk’ün balmumu heykelinin bulunduğu köşenin açılışı yapıldı. Heykeli yapan Yılmaz Büyükerşen de Şapka Bayramı ve heykelin açılışı için İnebolu’daydı.

Heykel Türkocağı binasının birinci katındaki salona konulmuş ve binaya bir canlılık getirmiş. Hem heykel hem de heykel için yapılan köşe düzenlemesi ile usta bir sanatçının elinden çıktığı belliydi.

Mavi gözleri, bir elinde beyaz fötr şapkası, diğer elinde bastonu ile Atatürk sanki hemen yanımızda. Balmumu heykel bire bir boyutlarda yapılmış. Heykelin arkasında büyük boy fotoğraflarda 82 yıl önce taş yollarda yürüyenler görünüyor. Bu fotoğraflarda görünenlerde gerçek boyutlarda. Bir plakete İnebolu halkının Yılmaz Büyükerşen’e teşekkürleri yazılmış.

Şapka bayramının ardından açılışı yapılan köşe bugün Türkocağı binasını gezenlerin ilgi odağını oluşturdu. Atatürk’ün attığı bu adım 82 yıl önce ülkemizin çağdaşlaşması yolunda atılan ilk adımlardan biriydi. Bugün hem bayramı izlerken hem de Türkocağı binasında dolaşırken ülkemizin geleceği konusunda endişelerim vardı. Atatürk’ün bu ilk adımındaki çağdaşlaşmadan ödün vermeyeceğine inandığım, sayıları az da olsa birilerinin varolduğunu görmek içime su serpti.

Şapka ve kıyafet devrimini bir bayramla kutlarken tören alanın çevresinde ısrarla sanki bir mesaj vermek istercesine dolaştıklarını gördüğüm kara çarşaflılar ilerideki günler hakkındaki endişelerimin nedenlerinde biriydi. Oradan ayrılırken Atatürk’ün devrimlerine sahip çıkma konusunda daha çok çalışmamız gerektiğine inanıyordum.

İnebolu’ya bu değerli yapıtı kazandırdığı için Eskişehir Belediye Başkanı, Sanatçı Yılmaz Büyükerşen’i kutluyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sedat Bey o kara böcekleri gördükçe içi acıyan biriyim.Aslında hiç susmamak lazım.Sizin gibilerde susacaksa vay halimize,ben hiç susamıyorum sesimin kısıldığı son safaya kadar her yerde bağırıyorum bu dünya Sultan Sülaymana kalmadıki öcülere hiç kalmayacak.Atatürkçüyüm ,Laikim en doğrusu Türküm,Türk olmanın kıymetini ve değerini bilenlere.

binnaz delen atılkan 
 04.09.2007 9:43
 

O karaböcekler deliklerinden çıktılar ya dolaşsınlar bakalım. Heryerdeler İzmirde 3 sene önce onlardan bir tane göremesken şimdi heryerdeler... Ama bu vatan ordumuz ve (sözde) laik azınlık var oldukça hiç bir zaman ATATÜRK süz olmayacak. Elbet uyuyanlar uyanacak. Cumhurbaşkanlığı yanında frak gibi dokunulmazlık alanlar neyse sus sedat susss... Saygılar

sedataydın 
 26.08.2007 0:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2363
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster