Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '07

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
8992
 

İnebolu’nun yaşayan evleri

İnebolu’nun yaşayan evleri
 

Sokak sokak dolaşıyorum, İnebolu'nun eski evlerinin fotoğraflarını çekiyorum. Geçen yıl çektiğim evlerin fotoğraflarını yine çekiyorum. Biliyorum ki, geçen yıldan bu yana değişen çok şeyler var.

Kimi evlerden çığlıklar yükseliyor (1):

Biraz daha eskimiş
Terkedilmiş, perdeleri duruyor
Terkedilmiş, perdeler kalkmış
Çökmüş
Yanmış
Yakılmış
Yıkılmış
Yokolmuş

Kimi evler neşe saçıyor:

Boyanmış
Çatısı aktarılmış
İyi korunmuş
Restore ediliyor
Restore edilmiş

İnebolu’daki eski evler çeşit çeşittir:

Korunamamış ve yıkılmış evler
Korunamamış ama ayakta olan eski evler
Korunamamış ancak daha sonra restore edilmiş evler
İyi korunmuş ayrıca restore edilmiş evler
İyi korunmuş eski evler

İnebolu’nun neşe saçan evlerini anlatacağım. İnebolu’nun evleri ahşaptır ve aşu boyalıdır. İnebolu’nun evleri kireç sıvalıdır, beyaz badanalıdır. İnebolu evlerinin çatısı taştandı, şimdi kiremittendir (2). İnebolu'nun eski evleri çok güzeldir.

İnebolu’nun eski evleri koruma altındadır. Koruma altında olan evlerin orijinal halleriyle restore edilmesine izin verilmekte, bunu dışındaki yenilenmesi yasaktır. Restorasyon maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle eski evleri kendi kaderine bırakıp evlerin bahçesine yeni evler yapılması çok yaygındı. Son yıllarda ise yeni evler yapılacak yerlerin tükenmesi nedeniyle durumun değiştiğini görüyoruz. Artık İnebolu’nun birçok yerinde restore edilen evler görüyoruz. Restore edilen evin içi hemen hemen yeniden yapılırken dış kaplamalar eskiden göründüğü gibi kalıyor. Restorasyon tamamlandığında kullanılan verniklerin parlaklığı nedeniyle çok fazla yeni gibi görünen binalar birkaç yıl sonra eski doğal görünümlerine kavuşuyor. Restore edilen binaların bu güzel görünümü diğer ev sahiplerini de cesaretlendiriyor. Önümüzdeki yıllarda daha çok sayıda evin yenileneceğini düşünüyorum.

İnebolu için her geçen yıl birkaç evin yitirilmesi anlamına geldiği için en az kayıpla İnebolu evlerini kurtarmak için tüm evlerin birlikte restore edileceği büyük bir proje başlatılması gerekmektedir. Bu kültür mirasını kurtarmaya İnebolu’nun yerel ekonomik gücü yetmez, devlet ve UNESCO destek olmalıdır.

İnebolu’nun güzel evlerinden de çığlıklar yükselmeden çok hızlı adımlar atıp hemen çalışmaya başlamak zorundayız.

(1) İnebolu evlerinden yükselen çığlık: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=30638
(2) Çatıdaki taşlar değiştirildi: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=15696

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

SANAL ORTAMD YAYINLANAN TRuva Gezi Dergisinde kent yaşamı, gezi, taih lezzet le ilgili yazı ve fotoğraflarınızı görmek isterim www.truvadergisi.com iletişim hasanmahir@hotmail.com truvadergisi@hotmail.com

HASAN MAHİR 
 03.06.2007 13:03
 

Turgut Özakman'ın "Şu Çılgın Türkler" kitabını okuyana kadar İnebolu'nun Kurtuluş Savaşında oynadığı rolü bilmezdim. Halkın fedakarlığı ile taşınan cephaneler olmasa belki de bu savaşın kazanılmasını mümkün olmayabilirdi. Tarihimize ve tarihimizden bize kalanlara karşı ne yazık ki duyarsız bir toplumuz. Son yıllarda başlayan bilinçlenme ile umarım yarınlara bırakabilecek kültürel ve tarihi miraslarımız kalır. Eski evleri restore ederek tekrar hayata kavuşturmak önemli, önemli olduğu kadar da zor ve pahalı. Restorasyon için diğer bölgelerimizde mesela Beypazarında olduğu gibi sanayi kuruluşları da destek olmalı diye düşünüyorum.

Tiryakis 
 03.04.2007 15:38
Cevap :
Teşekkürler önerileriniz için. Benim korkum birgün yeterli olanaklar sağlanıp restorasyon başladığında restore edilecek bina kalmama olasılığı. Saygılarımla.  04.04.2007 13:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2401
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster