Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '07

 
Kategori
Doğal Hayat
Okunma Sayısı
5018
 

İnebolu pazarı

İnebolu pazarı
 

İnebolu pazarı salı ve cumartesi günleri kurulur. Köylerden bahçesindeki mahsulünü toplayan sabah şafak sökmeden yollara düşer. Erkenden gelecek ki İstanbula giden emanetçi kamyonlarına toptan satabilmek için yetişebilecekler.
İnebolu'da pazar iki bölümden oluşur. Bir tarafı manavlar satış yaparlar. Bunlar genelde Ankara Hali ve diğer illerden aldığı meyve, sebzeleri satarlar. Diğeri, İnebolu köy kadınlarımızın kendi emekleriyle ekip yetiştirdikleri, doğal ürünler yani hormonsuz ürünlerdir. Fasulye, biber , marul domates , daha bir sürü ürün. Biberinin ve domatesinin tadını başka yerde bulamazsınız. O kadar değişik bir tada ve kokuya sahiptir. Bu özelliklerininde tabi hayvan gübresi kullanılarak yetiştiğine inanıyorum. Büyük şehirlerde son yıllarda yediklerimizin sunni gübre ile yetiştirildiğini biliyoruz. Bunlar sağlığımızı tehtid ediyor. En basit aldığımız marul ve maydanozun yapraklarının büyüklüğünden bile anlıyorum. Balkona bir saksıya ektiğiniz maydanoz veya bahçemizin bir köşesine diktiğimiz marul o kadar bakmamıza ve özenmemize rağmen nasıl oluyorda o kadar büyük yapraklara ulaşamıyor ki..

Bizim çocukluk dönemlerimizde pazara gelenler at ve katırların her iki tarafına sardıkları küfelerle pazara gelirlerdi. Sabahın erken saatlerinde atların nal seslerinden çıkan tıkırtılarla uyanırdık. Çağ okadar ilerlediki artık atlarda kayboldu, yerini arabalar aldı.

İneboluda pazara gittiğim gün bir teyze köyünde taşfırında ekmek yapmış pazara satmak için gelmiş. Ekmek o kadar güzel duruyordu almamak içten değil. Ama ben iyice durdum baktım alsam mı almasam mı diye düşünürken, teyze bana seslendi:

-Gelin kızım gel, ekmeğim çok taze gel, şart olsun evimde kullandığım kap kacakta nur gibi tertemiz gel. Dedi ve ben dayanamadım 3 tane ekmek aldım. Ekmeklerin yanında pzalı pide vardı ondanda aldım. Bu teyze bayağı hamaratmış. İnebolu Kadını çok beceriklidir, ekmeğini taştan çıkartır. Ne de olsa İstiklal madalyalı tek ilçeyiz ve Şerife Bacının torunlarıyız. Kağnıyla İneboludan Ankaraya yürüyerek cephane taşıyan İnebolu Kadını ne yapmazki, değilmi?
İnebolu pazar yeri videosu

http://www.youtube.com/watch?v=J26eRFpDfwM

Gürsel Yüce Tercan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Feraye Hanım merhaba, o pazar yerlerinde gerçek tatlar vardır. Marketlerde satılan tatsız hormonlu yiyecekler gibi değil biliyorum. Ben de memleket sevginize hayran kaldım. Saygılar

Hakan Şahin 
 28.09.2007 16:48
Cevap :
Bir domatesi dalından kopartıp yemenin tadına doyum olmaz birde doğal ürünse.  28.09.2007 17:28
 

Aydın Tiryaki'den sonra bir İnebolu aşığı daha!..Yazılarınıza bakıyorum, İnebolu öne çıkıyor. Pazarını anlatmışsınız, 'şart olsun'a takıldım. Bu yemin sonrası gerekler yerine getirilmezse, erkek için 'karısını boşama gerekçesi' oluşturur bizim orada(Şabanözü). Teyze esprili bir kişilik olmalı ki, 'şart etmiş'. Sizin özledikleriniz, bizim de özlediklerimiz. Doğal ortamda yetişmiş ürün yemek, rastlantısal hale geliyor. Size MB'a hoş geldiniz derken, memleket sevginizi alkışlıyorum. (Her yer memleket, ama doğup büyüdüğümüz yerler kastım elbet)Selamlar, saygılar. H.H.Dulun

Hasan Hüseyin Dulun 
 27.09.2007 17:35
Cevap :
Şart olsun kelimesi her kesin bakış açısına göre değişir.Banada hep normal bir konuşma içinde yemin olarak gelir.Herkes der doğduğun yer değil doyduğun yer ama ben İneboluluyum asla Ankaralı olmadım olamamda.Saygılarımla  27.09.2007 17:43
 

Büyük bir keyifle okudum yazınızı çünkü üniversite yıllarında İneboluya gezmek için gitmiştik arkadaşımla.Dikili köyünde ablası öğretmendi o zamanlar ve ben ineboluya hayran kalmıştım.Pazarınada gitmiştik:) o günleri hatırladım.Teşekkürler.

Ufaklık 
 26.09.2007 15:15
Cevap :
Merhaba, Ne mutluki bana sizin gibi İnebolu'ya hayran kalmış insanlara yazılarımı okutabiliyorum.Ayrıca Dikili köyünü ve insanlarını çok iyi tanıyorum.saygılaımla  26.09.2007 16:44
 

Ne güzel yazmışsın Feraye Hanım. Sayende özlem giderdim. Bizler hayata bu güzellikler içinde başladığımız için çok şanslıyız. Sevgilerimle.

Gürsel Yüce Tercan 
 26.09.2007 14:18
Cevap :
Bende bu şanslı insanlar içinde olduğumdan her zaman gururluyum.Saygılarımla.  26.09.2007 16:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 118
Toplam yorum
: 497
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 3229
Kayıt tarihi
: 04.09.07
 
 

Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamıysa kibirlendirir.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster