Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3811
 

İnek Şaban'ın Mezhebi

İnek Şaban'ın Mezhebi
 

Oturmuş gazetelerimi okuyordum: Önce Milliyet, sonra Cumhuriyet, ardından Hürriyet... Gözüme Yılmaz Özdil’in köşe yazısı çıktı. Bence yılın köşe yazısı olmaya aday, olağanüstü bir kurgu ile yazılmış.

Okumayı bıraktım ve bazı bölümlerini okumayanların okuması için hemen bu bloğu yazıp MB okurlarına duyurmak istedim. Şöyle diyor Sayın Özdil:

“Özledim o günleri... Alkışlardık kökeni ne olursa olsun tüm sinema oyuncularını. Ya bugün?.. “Siz kardeş-mardeş değilsiniz, kapışın, birbirinizin gırtlağına çökün!” diyenleri alkışlıyoruz artık.

İnek Şaban mesela... Mezhebi neydi acaba? Alevi miydi, Sünni miydi Ayhan Işık? Kürt müydü, Çerkez miydi dersin Sadri Alışık? “Şakayla karışık” sormuyorum bunları... Kaçımız biliyordu hepimizin yüreğini sızlatan Sami Hazinses’in aslında Ermeni kökenli olduğunu? Hiç merak eden olur muydu?

Türkan Şoray, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, dört yapraklı yoncamızdı... İster türbanlı ol, ister çarşaflı, başlarını örtmedikleri için sevmeyen var mıydı onları? Ömercik’e kahrolmayan Musevi, Ayşecik’e gözyaşı dökmeyen Rum var mıydı?

Kaptan Ediz Hun, subay İzzet Günay, savcı Fikret Hakan, polis Ekrem Bora, şafak bekçisi pilot Göksel Arsoy, film çeviriyoruz ayaklarıyla, sinsi sinsi derin devlet propagandası mı yapıyordu? Bizans’ı haşat eden Cüneyt Arkın, yabancı düşmanı mıydı? Karaoğlan Kartal Tibet, ırkçı mıydı? Mirasını Mehmetçik Vakfı’na bırakan Zeki Müren, darbeci miydi?

Emel Sayın’la Tarık Akan’ın flörtüne sevinmeyen, -bıraktık mezhebi, kökeni- Adile Naşit’i sevmeyen insan, insan mıdır arkadaş?

“Tarihimizle yüzleşmeliyiz” lafı pek moda ya bugünlerde... Tarihimizle yüzleşmek için yazıyorum bu satırları... Çünkü tarih dediğin hadise, sadece, etnik kökenlerden, mezheplerden, günü gelince kusmak için beklenen nefretlerden oluşmuyor.

Ortak tarihimizden bir kesit var işte yukarda... Birlikte üzülen, birlikte sevinen, birlikte gülüp birlikte ağlayan bir toplum... Filmlerimiz siyah beyazdı ama; rengârenktik aslında.

E haliyle merak ediyor insan... Nasıl oldu da, elimizde patlamış mısırlarla otururken, korku filminin figüranları olduk aniden? Kim yazdı bu senaryoyu? Kim biçti bize bu rolleri? Ve gong çaldığında nasıl biter bu film?”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Bidon kafalı" olduğumuz için bu hale düşmüş olabiliriz. Ya da "göbeğimizi kaşıdığımız" için. Belki de matrixlemenin devam etmesini istiyoırlardır, pastanın paylaşılmamasını yani... Saygılarımla.

DurmuşGüler 
 23.11.2009 12:42
Cevap :
Katkınızdan ötürü çok teşekkür ederim. Saygıyla...  24.11.2009 1:22
 

Peki Kemal Sunal'ın mezhebini bilsek bundan ne gibi bir zararımız olurdu? Hem Kemal Sunal'ın mezhebini bilmememizin nedeni neydi? Sakın aleviliğini bir tehdit olarak algılaması olmasın? O zaman Kemal Sunal'ın mezhebini bilmiyor olmayı iyiye mi yormak gerekiyor, kötüye mi? Eğer bu soruların yanıtını merak ediyorsanız, az önce yayına verdiğim yazımı okuyabilirisiniz, saygılarımla

Bibliyofil 
 22.11.2009 23:01
Cevap :
Katkınızdan ötürü çok teşekkür ederim. Saygıyla...  24.11.2009 1:22
 

Efendim, saygılarımla; Yılmaz Özdil'i ben de okumuştum. Sizin de konuyu blog dünyasına taşımanız büyük bir incelik, teşekkür ederim. Televizyon dünyası ile dünyalarımızı karıştıran bu zihniyetin amacı belli. Bizlerin birer duyarlı vatandaş olarak bu gösterimlere rağbet etmememiz lazım. Memleketimizde ortalığı karıştırmak için ne kadar malzeme varsa hepsi bu memleketin aleyhinde kullanılıyor. Selam ve saygılarımla

Recep Altun 
 22.11.2009 16:10
Cevap :
Katkınızdan ötürü çok teşekkür ederim. Saygıyla...  24.11.2009 1:23
 

"TÜRKİYE'nin İslamcı, Fethullahçı, bobstil demokrat, “Ne oldum ben”ci liberal çevreleri ile ABD'nin vakıfçı lobileri ve Türk işbirlikçilerinin ortak bir iddiası vardır: Başta TSK olmak üzere Türkiye'nin Kemalist kurumlarının demokrasi ile başı hoş değildir! " (Özdemir Ìnce´nin dünkü köse yazisindan alinti) Kemalizm yok edilmeli. Cünkü Türkiye´yi birbirine tutturan tutkaldir. Neden bazilarinin dini bir cimento olarak ortaya attiklarini iste o zaman daha rahat anlarsiniz. Neden Kemalizmin AB tarafindan revize edilmek istendiginin yanitini daha iyi verirsiniz. Neden etnik kimliklerin sayimina kadar varan fasizan, kafatasci ayrimciligi daha iyi anlarsiniz. Dedim ya malum sürec isliyor ve inceldigi yerden de kopacak. Saygilarimla.

Utku Aksu 
 22.11.2009 15:10
Cevap :
Katkinizdan oturu cok tesekkur ederim.  25.11.2009 14:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 196
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 3390
Kayıt tarihi
: 11.05.08
 
 

Okumayı, yazmayı ve öğrendiklerimi paylaşmayı hep sevdim. Ortak akıliçin buradayım. İzmir'de çalışıy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster