Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '17

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
1033
 

İnekler neden trene bakarlar?

İnekler neden trene bakarlar?
 

Türk insanı yaratıcıdır. Tuttuğunu koparır. Düne kadar Avrupa’yı mesken yapmıştık. Zigetvar,  Estergon, Budin Kaleleri önünde, ve de Mohaç’larda, Merecidabık’larda, Kosova’larda at koşturmuşluğumuz vardır.

Son Hollanda olaylarında, adı ilan edilmemiş bir “Haçlı Seferi’nin başka bir versiyonu “ işleniyor. Bir nevi  mazilerden  intikam almak istenilircesine. İstanbullu iş adamı Mete Fırıncıoğlu öyle diyor “HAÇLI  zihniyeti” Ne kadar da doğru. En son, bizim bakan da  öyle dedi.

O hengame arasında, Hollandalılara Mehter Marşı dinletmek istemiş AKPE’ li troller. Rotterdam yerine New York Polis departmanlarına yanlışlıkla bağlanmışlar, iyi mi! Bu ne iş? Belki de maziyi hatırlatmak isteyip, onları sukuta, boyun eğmeğe  çağrıştıran bir müzik türü olduğunu düşündü bizimkiler.  Mehter Marşını onlar anlamaz ki. Bu ne işgüzarlık. Bu ne alaturkalık!

Hollanda laleler ve inek memleketi. İneklerine laleler kadar bakıyorlar. Mehter Marşı onlara yarar. Mazi akıllarına gelir. “Bu  marş, bana yabancı gelmedi” diye düşünür belki de. Derin derin iç geçirirler,  eski  mazi akıllarına gelerek sükuta ererler. Böylelikle de süt verimlerini artırırlar. Belli mi olur. Di, mi?

Hollandalı ne anlar senin mehter marşından. Denize düşmüşsün, her zamanki gibi  Mehter Marşına sarılıyorsun      

Bu müzik dinletme işini en iyi bizim köylüler biliyor. İneklerine dinletmişler müziği, dinletmişler müziği, süt verimleri yüzde 15 artmış. Müzik çok tesirli gelmiş ineklere.      

Şaka maka. Hayvan, müziğin kesildiği anda huysuzlaşıyormuş. Yeniden aç der gibi dönüp dönüp cihaza doğru uzun uzun bakıyormuş. Şu işe bakın, eskiden öküzler trene bakarlarmış değil mi?

İnekçibaşı, işini iyi takip ediyor valla. Müzik kutusu arızalandığı zaman, süt verimi, bir iki litre azalıyormuş. Baksana her yolu biliyor ve deniyor. Müziği kesince, hayvan huysuzlaşıyormuş. O an inekliğe dönüp, inek olduğunu anladığı için olsa gerek. Üzülüyordur gariban.

Bir de çaptan düşmüşler için şöyle bir benzetme yaparlar gıcıklık olsun diye: "İneğin trene baktığı gibi bakıyor" derler.. Hollandalı, mollandalı fark etmez. İnekler, trene bakarlar. Tren geliyormuş, çarpıyormuş, üzerime geliyormuş. Hiç fark etmez.  İşte!  İnek, inekliğini yapacak ki, inek olduğunu bilsin, di mi?

Neden mi yaparlar? Söyleyelim. Hollanda ineği de, trene bakar mı? Bakar elbet. Sahi, öküzler trene neden bakarlar öyle?

 Adları çıkmış bir defa. Olsa olsa ineğimiz, rayların ortasına bıkmadan usanmadan durup, hiç dönmeyecek sevgilisini bekliyordur. Öyle ki, gelmeyeceğini bildiği halde bekler ve bunu canı ile öder. Şu Asalete bakın siz. Aşkı uğruna, bile bile ölmeğe razı.

Veya veya  “terk ettiği döner mi?” diye beklerken, her geçen trene uzun uzun bakması, belki de  ondandır

Olşa olsa, inekler her gördüğünü, inek sandığından olabilir mi? Treni de inek sanıyordur.

Bir yerde okudum, bütün mesele ineğin beynindeymiş. İnsanlardakine geri zekalı deriz ya. Onlarda görüntü, ineğin beynine 38 saniyede gidermiş. O yüzden “algılama” geç olurmuş.

Bir başka haber de Bartın’dan geldi. Havalar çok yağışlı gittiğinden arı kovanları bal verme oranını düşürmüş. Zira sular,  tabiattaki “nektar” ı yıkamış. Geçen yıl 500 kilo bal alırken, bu yıl 250’ye düşmüş. N’apsın arıcı? Tutmuş o da, kovanların sakinleri için “oyun havası”müziği koymuş: “Dız dız da, dızdız, Dız dız da , dızdız" Verim artmış da artmış. Kovanlardan ballar taşmış.

Şimdi yazımızın başına dönersek, yazık oldu trollere. Şu Hollandalı polislere günlerini gösteremediler. Onlara, anlı şanlı Mehter Marşımızı dinletip, eski günlerimizi, torunlarının torunlarına dinletemediler.

Bazı yerlerde yasak masak ama, bir İzmir Marşı olsaydı, çok hora geçerdi.  Böylelikle, Erkan Yolaç'ın "evet-hayır" programındaki gibi Hollandalıları  Mehter  marşıyla karşılayıp, İzmir Marşı ile  uğurlayarak feleklerini şaşırtacaktık amma, olmadı işte!

Ört ki, ölem !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 881
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster