Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '15

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
47
 

İngiliz Osman Efendi

Yıl 1912, yer Trablusgarp.
 
Beyaz yerli kıyafetleri içerisinde Sünusîler ve diğer yerli Arap kabileleri, topraklarını işgal eden taze sömürgeci İtalyanlara karşı direnmek üzere ilerliyorlar. Her taburun başında, onları komuta eden Mülazım Subaylar var. Bunlardan biri oldukça dikkat çekiyor. Mülazım Osman Efendi. Subay alışılmamış bir şekilde sarışın. Bütün vücudu gırtlağından ayaklarına kadar türlü türlü dövmelerle dolu. Bir boks maçında kırdığı yap yassı burnunu taşıyan başında püsküllü Tunus fesi var. Acayip bir adam. En büyük zevki İtalyan toplarının ateşi altında çay içmek. Askerleri üzerinde oldukça etkili bir otoritesi var. Şeyh Sünusi'ye bağlı öteki askerler onu takip ediyorlar. Oldukça maceraperest, cesaretli ve enteresan bir subay. Kolağası Mustafa Kemal, Binbaşı Enver, Binbaşı Fethi ve diğer komutanlar onu çok seviyorlar. 
 
W.Stuart Smallwood İngiliz bir savaş muhabiri idi. Daily Chronicle gazetesi adına Afrika'daki Transvaal (şimdiki Güney Afrika Cumhuriyeti) harekatını izlemek üzere görevlendirilmişti. Mesleği icabı gördüğü dramlar, üzerinde güneş batmayan imparatorluğu sorgulamasına yol açtı. Çılgınca bir kararla tantanalı bir sünnet merasimi ile müslüman oldu. Diğer askerler gibi Trablusgarp'a gönüllü olarak gelmişti. Kısa sürede farklı ve güçlü kimliği sayesinde Mülazım (teğmen) rütbesine layık görüldü. O artık Emperyalizme karşı varıyla yoğuyla mücadele eden bir Osmanlı subayıydı. Mülazım Osman Efendi. Nam-ı diğer İngiliz Osman Efendi.
 
Mayıs'ın sekizinci gününün gecesinde önceki mesleği sebebiyle tutkunu olduğu fotoğraf makinesini alarak, o mıntıkayı iyi bilen bir arap klavuz ile çölde gizlice yola çıktı. Amacı İtalyanların mehtaptaki görüntülerini çekip onlara göndererek, alay etmekti.
 
Osman Efendi makineyi usulca kurdu. Makinenin metal kısımlarının pırıl pırıl Afrika mehtabının altında parlamasıyla feci bir ateş altında kaldı ve oracıkta Hakk'ın rahmetine kavuştu.
 
Evet sevgili dostlarım. Doğrusu pek alışılmadık bir durum. Elalemin İngilizi bizimle beraber inandığı değerler uğruna mücadele edip, emperyalizme kurşun sıkarken şehit oluyor.    
 
Bu gün bu memleketin öz be öz evlatları ise dağlara çıkarak Mehmetçiğ'e kurşun sıkarken ölüp hiç oluyor.
 
Velhasıl kelam: İnsan olmak derin mesele.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 124
Kayıt tarihi
: 27.09.15
 
 

TSK'dan emekli subay İlgilendiği konu: Tarih ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster