Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ağustos '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
472
 

İngiliz Times söylüyor: Balyoz'da uydurma belgeler

İngiliz Times söylüyor: Balyoz'da uydurma belgeler
 

Balyoz Davası’na İngiliz gazeteci Bakışı 

İngiliz Times gazetesi Balyoz davasıyla ilgili tutarsızlıkları ve değiştirilmiş ya da yeniden yaratılmış kanıtların olduğu bir dava olduğuna dair bilgilerin olduğunu ifade ettiği bir haber yazmış. Haberin ayrıntılarında bizde de pek çok kişinin gördüğü ama sesini çıkarmadığı tutarsızlıklar sinsilesinden birkaç örnek vermiş. Kanıtların hepsinin 2003 sonrasında olmasının da oldukça ilginç ve şaşırtıcı olduğunun altını çimiş. Benim görüşlerin bu kadar. Ayrıntılar haberde yer alıyor. 

Balyoz'un özü tahrif edilmiş kanıtlar!' 

İngiliz Times gazetesi, darbe planlamakla suçlanan generallerin yargılandığı davanın özünde tahrif edilmiş kanıtların bulunduğunu yazdı.  

İngiliz Times gazetesi, Türkiye'de görülmekte olan Balyoz davasını mercek altına aldı.

Alexander Christie-Miller imzalı haberde, darbe planlamakla suçlanan generallerin yargılandığı davanın özünde tahrif edilmiş kanıtların bulunduğu kaydediliyor.

2003 yılındaki darbe hazırlığı iddiasıyla oluşturulan ve NATO'nun ikinci en büyük ordusundan 195 generalin yargılandığı davadaki kanıtların 'bariz tutarsızlıklar' içerdiğini, bunun da bazı zanlıların komploya uğradığı izlenimi verdiğine dikkat çeken Times muhabiri, 'Örneğin' diyor, 'Darbe planlarına ilişkin 2002 Aralık ayı tarihli bir belgede Türk Gençlik Birliği adlı bir derneğin adının yer alıyor. Oysa dernek 2006'da kurulmuş' diye de devam ediyor.

Ayrıca habere göre, dosyada planın hazırlandığı tarihte varolmayan hastaneler, kurumlar ve hatta bir NATO üssüne göndermeler de var.

Aynı haberde, bir zanlının bir CD üzerindeki el yazısının mekanik olarak taklit edilmiş olabileceğine ilişkin bilirkişi raporuna da atıf var.

Bir başka zanlı subay ise, Türkiye'de darbe belgeleri hazırladığı iddia edilen dönemde, İngiltere'de savunma akademisinde görevliymiş.

Geçen ay ordunun komuta kademesinde yaşanan istifaları hükümetle ordu arasındaki iktidar mücadelesinin de sonu anlamına geldiğine ilişkin bir işaret olarak yorumlayan Miller, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner'in açıklamasındaki, 'tutuklamaların evrensel hukuk, adalet ve vicdan kurallarıyla bağdaşmadığı eleştirisini' de aktarıyor.

'YA ZAMAN MAKİNESİ YA DA UYDURMA'

Haberde görüşlerine yer verilen Johns Hopkins Üniversitesi'nden Gareth Jenkins ise, 'Ya bu belgeleri yazanların bir zaman makinesi vardı ya da bunlar uydurma' diyor.

Jenkins, 'Amacın, kısmen rakip bir iktidar merkezi olarak görüldüğü için orduyu kurumsal olarak itibarsızlaştırma ve kısmen de geçmişte İslamcılara eziyet ettiği için kendisinden intikam almak olduğu konusunda herhangi bir tereddüt bulunduğunu düşünmüyorum' diye de devam ediyor.

Poliste ve yargıdaki yolsuzlukları ele alan iki araştırmacı gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener'in de bir terör soruşturması kapsamında tutuklandıklarını aktaran Times, Milliyet gazetesi yazarı Aslı Aydıntaşbaş'ın 'kimsenin bu konulara dokunmak istemediği bir gazetecilik ortamı' bulunduğunu, bunun da üzücü olduğunu belirten görüşlerine de dikkat çekiyor.

Davanın çok sayıda destekçisinin bulunduğunu, desteğin bir nedeninin de ordunun 'darbeler sicili' ve kendine biçtiği 'laik rejimin bekçisi' rolüyle insanlara acımasızca davranması olduğunun altını çizen Times muhabiri, davayı savunanların dosyadaki tutarsızlıkları 'zanlıların 2009 yılına kadar belgeleri güncellemekte olmalarıyla' açıkladığını belirtiyor.

"Neden belgelerin oluşturulma tarihleri 2003'te kalıyor" sorusunun ise yanıtsız olduğunu belirten Miller, Jenkins'in 'bunun, belgeleri bir başka kanıta, 2003 Mart ayında bir 'İslamcı kalkışmanın bastırılması'nın ele alındığı askeri seminere ilişkin kayda bağlamak amacı taşıdığına inandığını' aktarıyor.

Times muhabiri, habere kutu olarak sayfada yer alan analizinde de, 'Subaylar, 2003'te gerçekten de bir darbe planlamış olabilirler. Ama tahrif edilmiş kanıtlar yüzünden, bundan asla emin olamayacağız. Sanıklar, düşmanlarınca sonsuza kadar suçlu, yandaşlarınca da sonsuza kadar masum olarak görülmeye devam edilecek' diyor.
(BBC TÜRKÇE) 

http://haber.gazetevatan.com/balyozun-ozu-tahrif-edilmis-kanitlar/393777/30/Dunya 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İngilizler görmüş, bizimkiler kör... Güzel yazıydı... elinize sağlık... Sağlık ve saygıyla...

UFUK KESİCİ 
 07.09.2011 9:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1844
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster