Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '08

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
796
 

İngilizce'de C vitamini yerine kiwi ve portakal

İngilizce'de C vitamini yerine kiwi ve portakal
 

Vitaminler sağlığımız için gereklidir!


İngilizce ülkemizde herkesin bildiğini zannettiği, güzel Türkçemizi katlederek, aralara sürekli kattığımız iyice benimsediğimiz bir dil haline geldi!

İngilizce uluslarası bir dil, basit gibi görünen ama kuralsızlığı nedeniyle zor olan bir dil aslında!

Fakat arkadaşlar öğrenirken, sıkılmadan, eğlenerek öğrenmeli bu dili, madem ki bu kadar gerekli öğrenmek, o zaman eğlenerek, zevk alarak ve kendimizi zorlamadan öğrenme yollarını denemeliyiz.


Ben yetişkin öğrencileri olan bir öğretmen olarak, öğrencilerime, bol bol yaşadığım ve hissettiğim olguları anlatarak, öyküleri güncelleştirerek, onların kendilerini daha iyi anlatmalarını sağlayacak sınıf ortamları hazırlamaya çalışıyorum.

Bu A vitamini, bu C vitamini yerine.Önce portakal ve kiwi yemeyi , aldıkları tat ve geriye kalanın da C vitamini olduğunu...

Görsel -Visual- öğreniciler, İşitsel-Auditory- öğreniciler( Ülkemizde dinleyen az olduğu için dinleme geliştirilmesi gereken bir özellik-bu çoğumuz için böyle- Yaparak, deneyerek -Kineasthetic- öğreniciler VAK dediğimiz öğrenme yollarını tercih eden arkadaşların, hepsine ulaşılarak, eğlenerek, zevk alarak dil öğrenmek
mümkün.

Güzel, yaratıcı sunumlar hazırlayarak, teknoloji hizmetimizde! , dramaya ağırlık vererek, bol resimler kullanarak, her derste yaratıcılığa ağırlık verilerek çok çeşitli tatlar alınabilir, verilebilir!

Ben nefes alıştırmalarını uyguluyorum, zihin öğrenmeye hazır duruma geliyor, ve zil çaldığını bile hissetmiyor değerli öğrencilerim. 4 - 4 - 8 tekniği, çok sağlıklı bir nefes tekniğidir, alırken 4 sayılır, karın şişirilerek, nefes alırız, 4 sayıda nefesi tutarız, 8 sayıda nefes verilirken karın iyice içe çekilir.Bu diyafram nefesidir.Gereksiz stresi ve heyecanı dengeler. Çeşitli oyunlar oynarız. Bir tanesi" Say something nice to me" "Bana güzel bir şey söyle oyunudur. İngilizce öğrendikce güzel cümleler kullanılır, bu oyunu herkesle oynayabilirsiniz.


Bir öğrencim bana "you are my apple pie" Elmalı çöreğimsin demişti, sevdiklerimizi yiyeceklere benzetiyoruz.


İngilizce kuralsız bir dildir, C vitaminini ilaç gibi değil, portakal yiyerek, çilek yiyerek oyunlarla, dramayla, deneyerek öğrenilebilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Oyunlu dersleriniz gayet keyifli geçiyor. Zaten yaşam aslında bir oyun değil mi?! Her zaman gülümsesin GÖZLERİNİZ SEVGİYLE ÖĞRENCİLERİNİZE... zülal

zülal erik 
 06.11.2008 0:29
Cevap :
Yorumunuza çok teşekkür ederim.  13.11.2008 20:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 258
Toplam yorum
: 380
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1992
Kayıt tarihi
: 09.11.06
 
 

Ben İngilizce öğretmenliği yapan yurdum insanıyım. Yalnız öğrencilerim yetişkin arkadaşlar. Devlet m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster