Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '14

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
409
 

İngilizce Öğretmenleri nasıl hissediyor?

İngilizce Öğretmenleri nasıl hissediyor?
 

qqwallpapers.blogspot.com


Yılların koşuşturmacası arasından kendimi bir şekilde sıyırıp; içimdeki öğrenme ve öğretme aşkını keşfedip, yeni bir kariyer peşine düşmüşüm. Umarımi nihayetinde İngiliz dili eğitimi üzerine yoğunlaşan akademik çalışmalarım ülkeme ve Türkiye’deki İngilizce öğretmenlerine faydalı sonuçlara vesile olur. Yüksek lisans programı kapsamında yer alan derslerden biri için araştırma hazırlamamız gerekiyordu. İkinci Dil Eğtimi ile ilgili kafamızı kurcalayan sorular ve sorunlar doğrultusunda, bu sorunların kaynağını araştıran ve hatta çözüm üretebilmeyi amaçlayan çalışmalar yapmalıydık.

Türkiye’de değişen eğitim sistemi ve yeni algılar çerçevesinde, tüm eğitim ve sınav içeriği, şekli yeniden belirleniyorken; çeşitli okullarda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin kendilerini profesyonel anlamda sınıflarında nasıl hissettiklerini ve işlerinden ne kadar tatmin olabildiklerini merak ettim. Bana göre meslekte yeni olanlar tecrübeli öğretmenlere göre çok daha olumsuz olarak etkileneceklerdi. Belki de daha iyi adapte oluyorlardı? Araştırmalıydım.

İlk yaptığım daha önce yazılmış olan akademik makaleleri okumak oldu. Hem yıllanmışlığı, hem iş tatminini hem de öğretmenin kendi öz yeterliliğiyle ilgili fikirlerini kapsayan ve hatta bu konuları sırf yabancı dil öğreten öğretmenlere kadar daraltmış olan bir çalışma bulamadım. Üstelik durum özel okul ve devlet okulu öğretmenleri arasında da farklılık gösterebilirdi. Bu gerçek beni daha da motive etti.

Anketimi derhal hazırladım. Yakın dostum olan bir İngilizce öğretmeni arkadaşımın desteğiyle pilot uygulamamı İstanbul’da Dudullu’da yer alan bir meslek lisesinde gerçekleştirdim. Yaşanan zorlukları ve duygusal kırgınlıkları daha net görebilmiştim. Hedefim önce İstanbul’du; sonra tüm Türkiye oldu. Önce devlet liselerindeki İngilizce öğretmenlerini araştıracaktım; şimdi tüm İngilizce öğretmenlerinin iç sesini duymak istediğime karar verdim. Sonuçta değişen müfredatlar ve az zamanda çok işler başarma zorunluluğu yalnızca İstanbul’da değil, Türkiye’nin her yerinde! İlgisi başka tarafa yönelik öğrenciler, aileler ve okul yönetimi üçgeni arasında bir iki kelam peşinde çırpınan İngilizce öğretmenleri…

Öğretmenlik çok meşakkatli bir meslek. Sorumlulukları kadar güçlükleri de barındıran, yapılan tüm fedakârlıkların size yansıyan faydasal karşılığını hiç düşünmeden çalışmayı gerektiren bir meslek. Ama birilerinin de tüm bunları düşündüğünü öğretmenlerimizin biliyor olması yine de güzel olur değil mi? Eğer çalışmam sizlerin de ilgisini çekti ise ve katılım anlamında bana destek vermeyi arzu ederseniz http://goo.gl/forms/UuLW6oQJVZadresinden çevrimiçi olarak Türkçe ankete ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Bu anketin İngilizce hali http://goo.gl/forms/dH8hFBsSoRadresinde yer almaktadır. Şayet bağlantıda sorun yaşanırsa, mail olarak da gönderebilirim. Böylelikle mail içinden yanıtlarınızı sisteme girebilir ve gönder tuşuna basarak ankete katılabilirsiniz.

Kendime bol şans ve katılımcı diliyorum. En kısa zamanda araştırma sonuçlarını yine bu platformdan sizlerle paylaşmayı umuyorum. Esenlikler ve güzellikler sizlerle olsun.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 86
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 3106
Kayıt tarihi
: 09.10.06
 
 

Marmara İng. İşletme mezunuyum. Pazarlama bölümünde uzmanlaştım. Reklamcı olmak istiyordum. Olmad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster