Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
247
 

İngilizler Bakan Şimşek'i neden dinler ki?

İngilizler Bakan Şimşek'i neden dinler ki?
 

Britanya, Bakan Şimşek'in 2 Eylül 2009 tarihinde G20 zirvesinde yapılan Maliye Bakanları toplantısında Türkiye'nin diğer G20 ülkeleriyle olan Ekonomik işbirliğini çözmek için dinleme yapmış. Sadece Şimşek'i değil o zamanki Rusya Federasyonu Başkanı Medvedev'i de dinlediği yönünde Guardian Gazetesinin iddiaları var.

Britanya bu çıkarı için en yakın 1. müttefiki ABD ve ikinci müttefiki (Commonwealth ülkeleri hariç) İsrail'i bile satar ki en önemli 3. Müttefiki Türkiye'yi haydi haydi satabilir.

Peki bu dinlemeyi nasıl okumalıyız?

Britanya, Türkiye'nin kendi kontrolünde ilerlemesini ve ekonomik ilişkiler geliştirmesini istemekte. Britanya ve Türkiye ilişkileri tarihsel ve son derece köklüdür. Britanya'nın Türkiye ile olan ilişkileri ABD ve Türkiye ilişkilerinden çok daha önemli önem arzetmektedir. 

2009 yılında olan bu olay Britanya'nın Türkiye gibi müttefikinin kendisine ne oranda bağlı bir ülke olduğunu anlama çabasını normal karşılıyorum.

Diğer yandan şu sorular aklıma gelmekte.

1- Britanya, stratejik olarak kader ortaklığı yapmak zorunda olduğu ve aynı zamanda bu kader ortaklığına inanmış olan Türkiye gibi sadık müttefikine neden güvenmiyor?

2-BOP projesi kapsamında Ortadoğu'nun sadece topraksal değil Orta Doğu'daki Afrika'da ki tek parti tek güç tek adam görüntülü yapılanmalarında müttefiki olmayan Libya, Suriye, İran ve Hizbullah gibi yapılanmaların bu bölgelerde etkisizleştirilmesi ve itibarsızlaştırılarak gücünü kırması konusunda iş birliği yaptığı Türkiye'ye neden şu anda kötü davranmakta? (Yada öyle mi görünmek istiyor) Siyasal olarak bunun mantığı nerede? ( Bununla Hükümet'in BOP'çu diye yaftalanmasını mı engelleyor?)

Gezi olaylarında Britanya, ABD, Avrupa Parlementosu'nun tavrı Başbakan'ın elini Orta Doğu'daki Nato müttefiki olmayan diktatörlerin devrilmesi için mücadele eden RTE'nın elini ne oranda güçlendirdi veya zayıflattı? 

Türkiye'de son Gezi olayları sayesinde RTE ve Ak parti'ye karşı ABD, AB, Britanya'nın son tavırları Gezicileri çok memnun etti. Bir anlamda Geziciler Batı'nın bu yardımlarını selamladılar.

Diğer yandan AK Partililer ise RTE'na olan bağlılıklarını gösterilerle tazelediler.

Büyük resme baktığımda ben en büyük avantajın hala Britanyada olduğunu, BOP'un ileriki aşamalarında Türkiye için muhalefetin Gezi ile Gaz testi yapıldığını aslında bu biber gazı ile gösteri yapanların birlik gazı ve gücünün Nato'ca test edildiğini düşünmekteyim.

Gezi krizi atlatıldıktan sonra ve gazı alındıktan sonra Suriye'de Esad'a karşı mücadele ederken RTE göbek bağını Batı'la kesmiş görüntüsüyle daha güçlü mücadele edecektir diye düşünmekteyim.

Neyin ne olduğunu elbette Allah bilir. 

Herşeyi zaman gösterecek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3607
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster