Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '12

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
311
 

İngiltere Bilim ve Üniversiteler Bakanı David Willetts; Türkiye'yi ziyaret ediyor...

İngiltere Bilim ve Üniversiteler Bakanı David Willetts; Türkiye'yi ziyaret ediyor...
 

İngiltere Bilim ve Üniversiteler Bakanı David Willetts; 2-3 Nisan 2012 tarihlerinde beraberinde İngiltere Üniversitelerinden gelen 16 yönetici ile birlikte Türkiye'yi ziyaret ederek, Türk üniversiteleri ile olan bağları derinleştirmeyi hedefliyor.

 

Bu ziyaret, İngiltere - Türkiye hükümetlerince varılan karşılıklı anlaşma aracılığı ile British Council, UKTI ve Bilim ve İnovasyon Ağı'nın Türk ortakları ile geliştirilen ve İngiltere Ticari İnovasyon ve Yetenekler Bakanı Sayın Dr. Vincent Cable ile Türkiye Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan tarafından, 2011 Eylül'de inovasyon, girişimcilik, yatırım ve işbirliğini teşvik etmek amacıyla baslatılan, İngiltere- Türkiye Bilgi Ortaklığı Girisimi konusunda önemli bir adım teskil ediyor.

 

Sayın Bakan öncelikle Ankara'yı ziyaret ederek; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün'ü ziyaret edecek. Bu ziyaret sırasında taraflar, Bilgi Ortaklığı'nın ilerlemesi konusunda bilgi alısverisinde bulunacak, British Council tarafından yürütülen , İngiltere -Türkiye Yüksek Öğretim Kurumları Ortaklığı programı dahilinde İngiliz - Türk üniversiteleri ve sanayi ortakları arasında olusturulan 22 proje gibi konuları masaya yatıracaklar. Sayın Bakan ayrıca TÜBİTAK Genel Sekreteri tarafından düzenlenecek öğle yemeği davetine katılarak özellikle uzay arastırmaları konusuna yoğunlasarak arastırma isbirliğini gelistirme imkanlarını tartısacak.

 

Sayın Bakan Ankara programı dahilinde Bilkent Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ne düzenlenecek, ziyaretler aracılığı ile üniversitelerin ekonomik gelisim için arastırma ve inovasyondaki rolü üzerine yapılacak tartısmalara katılarak, görüş alış -verişinde bulunacak.

 

Ziyaretin İstanbul ayağında; Sayın Willetts, YÖK Baskanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya ile bir araya gelerek yükseköğrenimin uluslararası hale getirilmesi, akademik mükemmeliyetin geliştirilmesi, yükseköğrenim kurumları sanayi işbirliği ve mezunların iş bulma imkanları gibi ortak ilgi alanları konularını tartışacak.

 

Sayın Bakan ayrıca TÜSİAD tarafından Üniversite - Sanayi işbirliği konusunda düzenlenen politika diyaloğu toplantısına katılacak. Toplantının ardından, Sayın Bakan Global İlişkiler Forumu Yönetim Kurulu tarafından düzenlenen öğle yemeği davetine katılacak. İstanbul programının devamında Sayın Bakan İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof Dr Muhammed Şahin'in misafiri olarak İTÜ öğrencileri ile bir araya gelecek.

 

İngiltere - Türkiye Bilgi Ortaklığı anlaşması, İngiltere ve Türkiye arasında araştırma, inovasyon yükseköğrenim kuruluşları arasında işbirliği konularını canlandırmayı hedeflerken, işletmeler, araştırma enstitüleri, bilim insanları, yükseköğrenim kurumları, öğrenciler ve devlet görevlilerinin, iki ülkenin yararına ortak alanlarda çalışmaları için de yeni fırsatlar ortaya koyacaktır. British Council; şimdiden İngiltere ve Türkiye Üniversiteleri arasında kurulacak ortaklıkları desteklemek amacıyla İngiltere - Türkiye Yükseköğrenim Programını kurmuş bulunmaktadır. Bu program dahilinde kurulan 22 ortaklık için British Council toplamda 350.000 Pound'u aşan fon sağlamıştır. Bu ortaklıklar araştırma, sanayi ortakları ile düzenlenen işbirliği, bilgi transferi ve ortak öğretim programlarını kapsamaktadır.

 

 

British Council...

 

British Council; İngiltere'nin kültür ve eğitim ilişkilerinden sorumlu uluslararası kuruluşudur. Kültürel ilişkileri, farklı kültürlerden insanlar arasında bilgi ve fikir paylasımını sağlayarak karsılıklı güven ve anlayıs olusturmak olarak tanımlar. Kültürel iliskilerin uluslararası iliskilere katkısı, kisiler arasındaki bağlantıların iyilestirilmesi ve devletler ile vatandaslar arası ve devletlerarası temasların gelistirilmesiyle gerçekleseceğine inanır.

İngiltere'nin en değerli kültürel özellikleri olan İngilizce, sanat, eğitim ve toplum çalısmalarını; insanları bir araya getirmek ve İngiltere ile Türkiye'de kisiler ve kurumlar arasında sürdürülebilir iliskiler kurmak için kullanır. 1940 yılından bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren kurum, Ankara ve İstanbul ofisleri ile is ortaklıkları ve dijital platformlar aracılığı ile Türkiye'nin her yerine ulasmaktadır.

Politika yapıcılar, kamuoyunun olusmasına etki edenler, toplumu etkileyen kisiler, kamu görevlileri, sivil toplum örgütleri ve yaratıcı girisimcilerle birlikte çalısır. Basarı kazanmayı hedeflemis çok sayıda azimli genç ile yetilerinin gelistirilmesi ve kültürlerarası diyalog olusturulması için uluslararası fırsatlar yaratarak çalısmalarını sürdürür. İngiltere'nin kültür ve eğitim iliskilerinden sorumlu uluslararası kurulusu olarak toplumun farklı alanlarından çok çesitli kisilerle ortak çalısmalar yürütür.

British Council'ın "Esit Fırsatlar" politikası ile ilgili detaylı bilgi için:http://www.britishcouncil.org/home-diversity-what-we-do sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için: www.britishcouncil.org.tr

 

Science and Innovation Network (SIN)

 

İngiltere Bilim ve Inovasyon Ağı (SIN) uluslararası bilim ve inovasyon ortaklıkları ile İngiltere'nin bilim ve teknoloji kapasitesini güçlendirmeyi amaçlayan kurulusudur. İngiltere İs, Yenilik ve Yetenekler Birimi ve UK Foreign & Commonwealth Office tarafından desteklenen SIN, 25 ülkedeki 40 Büyükelçilik, Yüksek Kurul ve Konsoloslukta bulunan yaklasık 90 kisilik ekibi ile faaliyet göstermektedir. Yerel bilim ve inovasyon kurulusları ile isbirliği içinde, SIN çalısanları İngiltere ve yereldeki bilim ve inovasyon kapasitesini arastırarak, ortak çalıma alanlarını belirler ve bu alanlarda fırsatlar yaratır. SIN, arastırma alanındaki katma değerini artırmak amacıyla ana ortakları olarak UK Trade & Investment, British Council, İngiltere Arastırma Konseyleri ve Royal Society ile yakın isbirliği isinde çalısır ve uluslararası bilim ve inovasyon ortaklıkları kurulmasına imkan sağlar.

 

UK Trade and Investment (UKTI)

 

İngiltere Ticaret ve Yatırım Departmanı (UKTI), İngiltere merkezli sirketlere global ekonomide basarılı olmaları konusunda yardımcı olan devlet kurulusudur. UKTI aynı zamanda yurtdısı sirketlere yüksek nitelikli yatırımlarını Avrupa'nın global ticaret konusunda basarılı olmak için kullanılan en iyi noktası olarak nitelendirilen İngiltere'ye getirmeleri konusunda yardımcı olur. UKTI İngiltere'deki genis uzman ağı, İngiliz Konsoloslukları ve diğer diplomatik ofisleri aracılığı ile uzmanlık ve iletisim desteği vermekte, ayrıca sirketlere dünya sahnesinde rekabetçi olabilmeleri için ihtiyaç duydukları araçları sunmaktadır.

 

UKTI konusunda daha fazla bilgi için www.ukti.gov.uk adresini ziyaret edebilir veya +44 (0)20 7215 8000 no'lu telefondan bilgi edinebilirsiniz. Son yayınlanan basın bültenleri içinwww.ukti.gov.uk/media adresinde bulunan çevrimiçi haber odasını kullanabilirsiniz. UKTI ile ilgili son gelismeleri www.blog.ukti.gov.uk, www.twitter.com/ukti vewww.flickr.com/photos/tags/ukti adreslerinden de takip edebilirsiniz.


İletisim

Meltem Günyüzlü Ates, British Council - Pazarlama ve İs Ortaklıkları Müdürü

meltem.gunyuzlu@britishcouncil.org.tr 0 212 355 5676 / 0 530 248 4352

 

Sanem Onay, İngiltere Büyükelciliği - Basın ve Halkla İliskiler Bölümü Baskanı

sanem.onay@fco.gov.uk 0 312 455 3249

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster