Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
168
 

İngiltere İŞID'in tehditi altında ve diğer aktörlerde potansiyel tehdit altında olması durumu

İngiltere İŞID'in tehditi altında ve diğer aktörlerde potansiyel tehdit altında olması durumu
 

İŞİD Terör Örgütü Avrupa'yı Tehdit Ediyor...


Önce Türk diplomatlarının kaçırılması süreci ile ardından sırasıyla Ankara patlaması, kanlı Paris saldırısı ile uluslararası terörizmin küresel olarak etkin konumundaki bir sonraki hedefi sosyal medya hesabı üzerinden video ile yayınladığı hedefi ise İngiltere'yi tehdit etmiştir.

13 Kasım 2015'te gerçekleşen ve 130 kişinin ölümüne yol açan Paris saldırısını düzenleyen militanların videosunu yayınladı.

Paris saldırılarının gerçekleştiği bölgeleride gösteren videonun sonunda Suriye ve Irak'taki hava operasyonlarına destek verdiği için İngiliz hükümetini ve İngiliz başbakan James Cameron tehdit ediliyor.

Cameron'un tehdit edilmesi İŞİD'in uluslararası aktörlere terörü bir vasıta olarak kullanarak terörün işlevlerinden birisi olarak tehdit yoluyla yönlendirme ve manüpülasyon aracılığı olarak kullanması küresel denglerin mafya usülü tehditlerle değiştirilebilme amacına hizmet eden bir unsur haline gelmiştir.

Bu tehdit unsuru sadece Cameron'a yön vermek amacıyla değil. İleride IŞİD'in eylemlerini  gerçekleştirdiği bütün aktörlere kullanabilen ve aynı zamanda güç dengelerini değiştirebilecek bir durum haline gelecektir.

IŞİD başta olmak bütün uluslararası terör gruplarına karşı uluslararası aktörler ortak bir komisyon ile beraber tehdit altındaki bütün ülkeleri güvence altına alabilecek bir protokol imzalamaları gerekmektedir. Bu protokolle devletler güven altına alınıp terör ve terör gruplarına karşı ortak eylem planı oluşturmalı ve bunu uygulamalı yoksa İngiltere ve bundan sonraki ülkeler önceki aktörler gibi terör mağdurları arasına karışacak ardından terörist grupların başka üllkelerde faaliyet göstermesinin önünü açmış olacaklardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 258
Kayıt tarihi
: 12.06.15
 
 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler- Müzisyen -Fotoğrafçı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster