Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '07

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
1469
 

İngiltere notları: Obez ve hamile kadınlar ülkesi!

İngiltere notları: Obez ve hamile kadınlar ülkesi!
 

Fransa’nın Le Havre limanından bindiğimiz feribot, İngiltere’nin Portsmouth limanına yaklaştığında, elimizde valizlerimizle İngiltere macerasına hazırdık. Gümrük işlemlerinden geçip dışarıya çıktığımızda, yabancı olduğumuzu çaktırmayan bir rahatlık görüntüsü içinde kuyruk halinde bekleyen taksilerin ilkine yöneldik. Taksici arabasından indi ve valizleri yerleştirirken, ben yine kırk yıldır İngiltere’de yaşıyormuş gibi eşimi arka koltuğa yerleştirip ön koltuğa yöneldim. Tam binecekken sürücü bağırmaya başladı:

“Dur! Dur! Arabayı sen mi kullanacaksın?”

Bir anda sürücü koltuğuna oturduğumu fark ettim.

Bu bana bu tuhaf memleketin ilk özelliğini yaşayarak öğrenme imkanı verdi:

“Trafik soldandır; direksiyonlar ise sağda”.

1989-1991 yılları arasında Yüksek Lisansımı yaptığım İngiltere ile şimdiki İngiltere arasında çok büyük fark görmedim. Binalar aynı –hem de yalnızca o zamankiyle aynı değil, çoğu yerde birbiri ile de aynı-, gençlerin soğukluğu ve ilgisizliği aynı, yaşlıların sohbetseverliği aynı.

Peki değişenler ne?

İlk dikkatimi çeken genç annelerin çokluğu. İnanılmaz gibi geliyor ama, herhangi bir kentin alışveriş mağazalarının olduğu merkezine gittiğinizde, arabada ve çoğu zaman bir de karnında bebeğiyle genç anneler kaynadığını görüyorsunuz. Sanki hükümet bir emir yayınlamış ve onyedi yaşın üzerindeki tüm kızlar bebek doğuracak diye, bunlarda hükümet emrine uymuşlar gibi. Bunda hükümetin çocuk yardımları, tek annelere sağlanan sosyal konutlar ve diğer sosyal yardımların büyük rolü olduğunu öğrendim.

Bu konuyu geçmeden bir de yeni yasa tasarısına değineyim.

Hükümetin hazırladığı yasa tasarısına göre; iki yıldan az olmamak üzere birlikte yaşayan ve çocuk sahibi olan çiftler ayrıldığında, tıpkı boşanan çiftler gibi tazminat ve nafaka zorunluluğu getirilmesi öneriliyor. Tabi muhafazakarlar ve kilise bu uygulamanın zaten revaçta olmayan evlilik kurumunu daha da zayıflatacağı görüşüyle karşı çıkıyorlar.

Geçen yıl evlilik içi doğan 450 bin civarındaki çocuğa karşılık, 386 bin evlilik dışı doğan çocuk var İngiltere’de. Aslında bu durum ciddi bir sosyal sorunun göstergesi.

İkinci ve en dikkat çekici değişimlerden birisi de kadınlarda hızla obezitenin artması. Özellikle yirmi yaşın üzerindeki kadınların inanılmaz derece şişmanladığını gördüm. Adeta yirmi yaş üzeri zayıf kadın görmek zor. Şişmanlık dediğim zaman bununla doksan kilonun üzerinde –hatta yüz kilonun üzerinde- olanları kasdediyorum.

Erkeklerde de şişmanlama eğilimi yüksek olmakla birlikte, kadınlara kıyaslanmayacak az bir oranda. Sanıyorum erken annelik ve hazır yiyecekler insanları obezliğe sevkediyor.

Bir arkadaşım İngilizlerin ulusal kahvaltı yiyeceği haline gelmiş, binbir çeşidi bulunan mısır gevreğinin de bunda büyük katkısı olduğunu söyledi.

Haftalık ücret alan, haftalık kira ödeyen, haftalık alışveriş yapan İngilizler bu alışkanlıklarını değiştirmemişler. Özellikle Perşembe ve Cuma akşamları süpermarketlere gittiğinizde arabalar dolusu hazır yemek aldıklarını görüyorsunuz. Koy mikrodalgaya, on dakika sonra lazanya, biftek ve mutlaka krema katılmış bir çok yiyecek.

Bir de eşimin saptamasıyla “mutlaka patates. Patates olmasaydı açlıktan ölürmüş bu İngilizler!”

Yiyecek konusunu kapatmadan bir de not ekleyim: Vejeteryanların yiyebileceği her şeyin üzerine gerekli “V” işaretini koyup açıklamasını yapmışlar. Benim gibi burada et yememek uğruna vejetaryan olanlar için de büyük kolaylık tabi ki…

İngiltere’den bu ilk notlarım kadınlar ve yemekler üzerine oldu.

Daha anlatacak çok şey var dostlar!

Şimdilik bana müsaade! Kılçıksız fırına atılmaya hazır balıkla fırında kızaran patates cips beni bekliyor!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı hayretle okudum, hemde özendim. Çünkü bende bir ay önce Japonya daydım, o kadar zayıf hanım gördümki bende onları böyle anlatmalıyım:) Onların yaşantı tarzı ve kiloları yazdıklarınızın tümüyle negatifi. Mutlu günler diliyorum:)

mutlumavi 
 06.08.2007 22:20
Cevap :
Evet buradaki Japonları görünce kıyaslamaktan bile korkuyorum :) katkınız için teşekkür ederim.  07.08.2007 15:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 2707
Kayıt tarihi
: 15.07.06
 
 

1961 yılında Çorum’un Osmancık ilçesinde dünyaya geldim. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster