Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '13

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
709
 

İngiltere Ticari Vize başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar

İngiltere Ticari Vize başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar
 

İngiltere Ticari Vize


İş ziyaretçisi (business visitor) kategorisi, kısa süreliğine Birleşik Krallık’a gelip iş yapmak isteyen kişilere yöneliktir. Birleşik Krallık’ta iş yapmak istiyor ve 18 yaşınızı doldurmuşsanız iş ziyaretçisi (business visitor) veya 18 yaşından küçükseniz çocuk ziyaretçi (child visitor) kategorisinde başvuru yapmanız gerekmektedir.
Herhangi bir toplantı veya iş görüşmesine katılmak, ticari anlaşma veya sözleşme görüşmek ve imzalamak üzere yapılan görüşmeler, iş potansiyelini ölçmek üzere saha araştırması yapmak, satın alınan mal veya hizmetin detaylarını incelemek, görüşmek, öğrenmek amaçlı ziyaretler, tır şoförleri, konferansa katılmak, toplantı veya görüşmelerde yardımcı olacak görevliler, tercüman, asistan vs., garanti kapsamında bulunan ve İngiltere’deki bir müşteriye satılan bir malın servisini yapmak, onarmak, düzeltme yapmak veya monte çalışmaları, fuara vs katılmak isteyenler vb. Yabancı haber medya temsilcileri ve sahada film ekibi üyeleri bu kategoriye dahildir.

 

Bu İngiltere vizesi başvurunuz reddedildiği takdirde itiraz hakkınız olmayacaktır.

Ancak, birtakım iş faaliyetleri yürütecekseniz veya eğitim alacaksanız puana dayalı sistem kapsamında başvuru yapmanız gerekir.

Prospective entrepreneur (girişimci adayı) kategorisi, Birleşik Krallık’taki bir işletmeye katılmak, Birleşik Krallık’ta bir işletme kurmak veya devralmak ve aktif olarak bir işletmenin yürütülmesinde yer almak üzere risk sermayedarları veya BK devlet daireleri ile görüşmeler yapan kişilere yöneliktir. Bu kategori bu kişilerin puana dayalı sistemin Tier 1 (Entrepreneur/Girişimci) kategorisi için finansal kriterleri karşılamak üzere finansman elde edebilmeleri için maksimum 6 ay süreliğine BK’ye girmelerine olanak verir.

İş ziyaretçisi (ticari vize)

Film ekibi

Yabancı bir şirket tarafından istihdam edilen yada ücreti ödenen bir aktör, yapımcı, yönetmen veya sadece bir sahada/yerinde çekim için bulunan bir teknisyen olmanız gerekir.

Yabancı haber medya temsilcileri

Yabancı bir şirket tarafından istihdam edilmeniz veya tarafınıza ücret ödenmesi ve yabancı bir neşriyat için bilgi topluyor olmanız gerekir.

Akademik ziyaretçi

Yabancı bir akademik kurumdan maaşlı izinde olmanız ve izninizi Birleşik Krallık’ta araştırma yapmak (örn.; bir kitap için araştırma yapmak) üzere kullanmak istemeniz veya
Birleşik Krallık’taki muadil bir kurum/kuruluşla resmi değişim anlaşmalarına katılan bir akademisyen (doktorlar dahil) olmanız veya
Araştırma, eğitim veya klinik uygulamada yer almak üzere gelen tanınmış bir kıdemli doktor veya diş hekimi olmanız gerekir.
(Özel bir araştırma şirketinden maaşlı izindeyseniz, akademik bir ziyaretçi olamazsınız. Sizin için uygun kategori, puana dayalı sistem kapsamında Tier 2 veya Tier 5’tir.

Ayrıca,

Çalışmanız/işiniz için herhangi bir BK kaynağından finansman almamanız (gider veya makul hizmet ödemeleri ve değişime dayalı ödemeler hariç); veya

Kabul edildiğiniz akademik faaliyet dışında başka bir işle meşgul olmamanız veya

Birleşik Krallık’ta normal bir pozisyonu veya gerçek bir boş kadroyu dolduruyor olmamanız gerekir.

Bir yurtdışı eğitim programı için öğrencilere eşlik eden ziyaretçi profesör

Yabancı bir akademik kurumda profesör veya öğretmen olmanız gerekir. Birleşik Krallık’tayken, gözetiminizde bulunan öğrencilere ev sahipliği yapan kurum ile sınırlı olmak şartıyla, az eğitim yüklenirsiniz. Ancak, yabancı akademik kurum tarafından istihdam ediliyor olmanız veya tarafınıza ödeme yapılıyor olması gerekir. Ayrıca, Birleşik Krallık’a yerleşme veya iş arama niyetinde olmamanız gerekir.

Din çalışanı

Bir konferansa katılmak, ziyaretiniz sırasında vaaz vermek veya dini çalışma yürütmek üzere ticari vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Yurtdışında ikamet ediyor olmanız ve Birleşik Krallık’ta görev alma, işe girme, tayin edilme niyetinde olmamanız gerekir.

Tanınan bir din için bir din çalışanı olarak bir kadro boşluğunu doldurmak üzere Birleşik Krallık’a gelmek istiyorsanız ve vaaz verecek ve dini çalışmalar yürütecekseniz, puana dayalı sistem kapsamında Tier 2 (Din Görevlisi) veya Tier 5 (Geçici İşçi – Din çalışanı) kategorilerine başvurmanız gerekir.

Danışman, eğitimci veya arıza giderici

Birleşik Krallık’taki müşteri/istek yapan firmanın ait olduğu bir yabancı şirkette çalışıyor olmanız gerekir. Ancak bu durum, Birleşik Krallık firması için istihdam anlamına gelmemelidir. Birleşik Krallık firmasının müşterileri için ücretli veya ücretsiz iş yapmamanız gerekir.

Spesifik, tek seferlik eğitim alan kişi

Eğitim:

İşvereniniz tarafından ya da işvereninizin Birleşik Krallık şubelerinden biri tarafından verilmeli ve
 İşbaşı eğitim olmamak şartıyla, Birleşik Krallık’ta kullanılan iş pratiği ve tekniklerini kapsamalıdır.
Yabancı bir şirketin tali çalışanı

Geçici görevlendirme sağlayan Britanya şirketi ile sizi istihdam etmeye ve size maaş ödemeye devam etmesi gereken yabancı işvereniniz arasında mal veya hizmet (kurumsal ilişki hariç) sözleşmesi olmalıdır. Bazı durumlarda puana dayalı sistem kapsamında Tier 2 veya Tier 5 kategorisine başvurmanız gerekebilir.

Klinik Staj/Diş hekimliği gözlem stajı yapacak doktorlar

Gerçek bir tıp ya da diş hekimliği fakültesinden mezun olup klinik staj veya diş hekimliği gözlem stajı pozisyonu ile ilgili yazılı bir belgeyi sunmanız gerekir. Bu belge;

Hastaların tedavisini değil, sadece gözlemi içermelidir ve
Ücretsiz olmalıdır.
PLAB testine girecek doktorlar

gerçek bir tıp okulundan mezun olmak
Birleşik Krallık’ta PLAB testine girme niyetinde olmak
PLAB testine girme ehliyetini veya onaylı test tarihini kanıtlayan yazılı bir belge sunmak mecburidir.
Diğer İş Adamları

Aşağıda sıralanan ‘izin verilen faaliyetleri’ yürütmek için de Birleşik Krallık’a iş ziyaretçisi olarak gelebilirsiniz:

Toplantılara ve konferanslara katılmak (Birleşik Krallığa gelmeden önce planlanan görüşmeler)
İş planlamaları ve ticari anlaşma yapmak veya sözleşme görüşmelerinde bulunmak
Durum denetimi gerçekleştirmek
Saha ziyaretleri gerçekleştirmek
Yurtdışından yolcu ve mal getirmek (örneğin, uluslararası güzergahta çalışan kamyon ya da yolcu otobüsü şoförleri),
Tur grubu taşıyıcısı olarak bir tur kafilesine eşlik etmek (Birleşik Krallık dışından bir şirkete bağlı çalışması ve kafileyle birlikte Birleşik Krallık’ı terk etmesi şartıyla)
Ticari amaçlı olmayan bir konferansta tek seferliğine konuşmacı olarak görev yapmak,
Firmanın ürünlerini garanti kapmasında tamir etmek ve bakımını yapmak üzere yabancı bir üreticiyi temsil etmek,
Satınalma ve tedarik sözleşmesi çerçevesinde tek parçada teslimatı yapılamayacak kadar ağır makineleri monte etmek ve kurmak üzere yabancı bir makina imalatçısını temsil etmek,
Misafir iş insanları için tercüme hizmeti vermek (Yabancı bir şirkete çalışıyor olmak ve sadece ziyaretçi şirket yetkilisine bu hizmeti vermek üzere gelmek koşuluyla),
Yabancı menşeli makinalarını monte veya demonte etmek, kurmak, servisini yapmak, tamir etmek veya tavsiyelerde bulunmak üzere en fazla 6 aylığına montör olarak (montajcı veya servis görevlisi gibi) görev yapmak,
Bir Birleşik Krallık şirketinde istihdam edilmiyor olmak şartıyla (toplantıya katılmanız karşılığında ücret ödeseler bile), yönetim kurulu üyesi olarak Birleşik Krallık’ta yönetim kurulu toplantılarına katılmak ve,
Ürünlerini kurmak, kusurlarını gidermek veya yükseltmek amacıyla bir bilgisayar yazılımı şirketini temsil etmek. Ayrıca, bir Birleşik Krallık müşterisinin gereksinimleri/şartları hakkında brifing almak amacıyla da iş ziyaretçisi olarak Birleşik Krallık’a gidebilirsiniz. – Ancak, uzmanlığınızı potansiyel bir müşterinin gereksinimlerini detaylı şekilde değerlendirmek amacıyla kullanacaksanız bunu danışmanlık olarak kabul ettiğimiz için puana dayalı sistem kapsamında bir vizeye başvurmanız gerekir.
Girişimci adayı

Birleşik Krallık’a girişimci adayı olarak gelmek için asıl amacınızın Birleşik Krallık’taki bir işletmeye katılabilmeniz, kurabilmeniz veya devralabilmeniz ve işletmesinde aktif olarak yer alabilmeniz için finansman elde etmek olması gerekir.

Aşağıdaki kurum/kuruluşlardan bir veya daha fazlasının başvurunuzu destekliyor olması ve söz konusu işinize finansman sağlamayı düşünüyor olduğunu gösterebilmeniz gerekir:

Finansal Hizmetler Kurumu tarafından düzenlenen bir veya daha fazla tescilli sermayedar firma;
UK Ticaret & Yatırım websitesinde ‘onaylı’ olarak listelenen bir veya birden fazla BK tohum aşaması finansman yarışması veya
Bir veya birden fazla Birleşik Krallık devlet dairesi.
Söz konusu toplam finansman tutarının 50.000 Sterlinden az olması gerekir.

Ziyaretiniz sırasında aşağıdaki faaliyetlerden birini yürütme niyetinde olmanız gerekir:

Birleşik Krallık’a varmanızdan önce ayarlanmış görüşmeler dahil, toplantı (Birleşik Krallık’ta ayarlanabilir) veya konferanslara katılmak;
Promosyonel olup doğrudan halka satış içermemesi koşuluyla ticaret fuarlarına katılmak, ticari sözleşmeleri görüşmek veya imzalamak ve benzeri;
Gerçek bulma görevleri yürütmek; saha ziyaretlerinde bulunmak;
Mal satınalma, detaylarını kontrol etme veya inceleme;
Ticari kaygı taşımayan bir ‘tek seferlik’ konferansa konuşmacı olarak katılmak ve
Söz konusu ticari faaliyetiniz ile ilgili personel alımı yapmak.
İzin verilen ücretli görevler

İzinli ücretli iş vizesi (permitted paid engagement)

İzinli ücretli iş vizesi nedir?

İngiltere izinli ücretli iş/görev vizesi (permitted paid engagement) alabilmek için aşağıdaki meslek gruplarından birinde faaliyet gösteriyor olmanız gerekmektedir.
Ziyaretçi sınavcılar ve denetçiler/tetkikçiler
Aşağıdaki görevler için Birleşik Krallık (İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya, Galler) merkezli bir üniversite/kolej/enstitü ya da sanat veya araştırma kurumu tarafından davet edilmiş olmanız gerekir:
• Öğrencilere sınav yapmak; ve/veya
• Söz konusu kurum veya örgütün kalite güvence süreçlerinin bir parçası olarak seçme panellerine katılmak veya başkanlık etmek.
Ziyaretçi öğretim görevlisi
Uzmanlık alanınızda ders veya dersler vermek amacıyla Birleşik Krallık (İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya, Galler) merkezli bir üniversite/kolej/enstitü ya da sanat veya araştırma kurumu tarafından davet edilmiş olmanız gerekir.
Denizaşırı görevlendirilen pilot sınavcıları
Diğer ülkelerin ulusal havacılık düzenleme şartlarını karşıladıklarından emin olmak amacıyla Birleşik Krallık merkezli pilotları değerlendirmek üzere Birleşik Krallık merkezli onaylı bir eğitim kurumu tarafından davet edilmiş olmanız gerekir. Bu değerlendirmeleri yapacağınız eğitim kurumunun bu amaçla Birleşik Krallık Sivil Havacılık Kurumu tarafından denetleniyor olması gerekir.
Avukatlar
Birleşik Krallık’ta yerleşik veya Birleşik Krallık’ta gerçekleşecek yasal işlemler için görev yapmak üzere başka ülkedeki bir müşteri tarafından davet edilmiş bir avukat olmanız gerekir. Duruşma, tahkim işlemi veya başka türlü bir ihtilafın çözümü gibi sebeplerle başvuruda bulunabilirsiniz.
Sanat, eğlence ve spor profesyonelleri
Mesleğiniz ile ilgili bir faaliyet yürütmek amacıyla Birleşik Krallık’ta yerleşik bir sanat veya spor kurumu ya da yayın kuruluşu (radyo, televizyon) tarafından davet edilmiş olmanız gerekir. Uzun süreliğine Birleşik Krallık’a yerleşme niyetinde olmadıkça, defileye katılmak veya katalog çekimi için mankenler de bu kategoride başvuru yapabilir.
Kararlaştırılmış bir iş/görev için resmi bir davet mektubu sunmanız ve söz konusu iş/görevin uzmanlık alanınız ve niteliklerinizle ve ülkenizde icra ettiğiniz tam zamanlı işiniz ile alakalı olduğunu göstermeniz gerekir.

Kimler İzinli ücretli iş vizesi (permitted paid engagement) alabilir?

İzinli ücretli iş vizesi (permitted paid engagement) Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre vatandaşı olmayanlara yönelik bir vize türüdür. Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre vatandaşıysanız, Birleşik Krallık’a nasıl gelebileceğiniz konusunda uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

İzinli ücretli iş vizesi almak için;

En az 18 yaşında olmanız,
En fazla 1 (bir) aylığına ziyaret edecek olmanız,
Ziyaretiniz sonunda Birleşik Krallık’ı terk etme niyetinde olmanız,
Herhangi bir işte çalışmadan veya devletten yardım almadan konaklamanızı ve yaşam masraflarınızı karşılayabilecek paranız olması veya sizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin yaşam ve konaklama masraflarının akrabalarını veya arkadaşlarınız tarafından karşılanması,
Gidiş-dönüş seyhata masraflarınızı karşılayabilmeniz,
‘ortak seyahat alanı’ (İrlanda, BK, Man Adaları ve Kanal Adaları) dışında bir ülkeye transit geçiş yapıyor olmamanız,
Önceden kararlaştırılmış izinli bir ücretli görevi/işi yerine getirmek üzere resmi bir davet mektubu almış olmanız ve
Söz konusu iş/görevin uzmanlık alanınız ve/veya nitelikleriniz ile ülkenizdeki tam zamanlı işiniz ile alakalı olması gerekmektedir.
Ayrıca, ziyaretiniz süresince:

Ücretli veya ücretsiz bir işe başlamamanız, izinl ücretli görev/iş dışında halka doğrudan ürün veya hizmet satışı dahil olmak üzere, mal üretmemeniz veya hizmet sağlamamanız;
Eğitim görmemeniz;
Evlenmemeniz veya bir hemcins birlikteliğini tescil ettirmemeniz ya da evliliğinizi veya hemcins birlikteliğinizi bildirmemeniz veya
Özel tıbbi tedavi görmemeniz gerekir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 4106
Kayıt tarihi
: 03.09.12
 
 

Birleşik Krallık Vize & British Council sertifikalı Eğitim Danışmanı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster