Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
191
 

İnkarcılara en büyük cezalardan biri, dünyada da ahirette de hor ve aşağılık kılınmalarıdır.

İnkarcılara en büyük cezalardan biri, dünyada da ahirette de hor ve aşağılık kılınmalarıdır.
 

İnkar edenlerin sonu cehennemdir


Allah insanlara zorluk dilemez kolaylık diler.İman etmek kolay olandır.İnkar etmek ise nefse zulmetmek olur.Manevi acıların, mutsuzlukların yegane nedeni de inkarda diretmektir.İnkar cehenneme giriş anahtarıdır.İman ise cennetin kapılarını açar.Hem dünyada hem ahirette mutluluğun ve kurtuşun sırrı Allah'a yani bizi yaratana teslim olmaktır.

Bu dünyadaki imtihan ortamında özel olarak yaratılmış bir topluluk vardır. Bu kişiler, hiçbir bilgiye dayanmadan, hiçbir yol göstericileri olmadan Allah’a karşı mücadele içinde olan, müminlere zorluk çıkaran, isyan içinde yaşayan inkarcılardır. Allah onlara dünya hayatında süre tanır. Onlar ise, içinde bulundukları başkaldırıdan dolayı kendilerini güçlü zanneden, şımarıp böbürlenen insanlardır. Kendilerinin müminlerden üstün olduğuna inanır, büyüklük taslarlar. Yüce Allah, onlara bu büyüklenmelerinden ve Allah’a karşı isyanlarından dolayı dünyada da ahirette de en büyük ceza olarak “aşağılanmayı” layık kılmıştır.

Dünyada da ahirette de inkarcılara yönelik oldukça çetin azap çeşitleri vardır. İnkar edenler, içinde bulundukları şımarıklık ve azgınlıktan dolayı çeşitli şekillerde helake uğratılmışlardır. Allah, dünyada onları yıkıma uğrattığı gibi, ahirette de onlara kızgın alevli ateşin azabını tattırmaktadır. Küçük düşürülme ve aşağılanma da, Rabbimiz’in Kuran ayetlerinde bildirdiği inkarcıları azaplandırma şekillerinden biridir. Onlar, yeryüzünde büyük bir şımarıklık ve böbürlenmişlik içinde yaşarlarken, küçük düşürülme, horlanma ve aşağılanma, bu büyüklük hissi içinde olan kişiler için en büyük azaplardan biri olacaktır. Şeytan da, Allah’a karşı şımarıkça böbürlenmesinin sonucunda, “küçük düşürülmüş” olarak cennetten kovulmuştur:

(Allah:) "Öyleyse oradan in, orda büyüklenmen senin (hakkın) olmaz. Hemen çık. Gerçekten sen, küçük düşenlerdensin." (Araf Suresi, 13)

Yüce Allah, horlanma ve aşağılanmanın inkarcılara yönelik büyük ve etkili bir azap şekli olduğunu ayetlerinde işaret etmiştir:

Artık Allah, onlara dünya hayatında 'horluğu ve aşağılanmayı' taddırdı. Eğer bilmiş olsalardı, ahiretin azabı gerçekten daha büyüktür. (Zümer Suresi, 26) Böylece Biz de onlara dünya hayatında aşağılanma azabını taddırmak için, o uğursuz (felaketler yüklü) günlerde üzerlerine 'kulakları patlatan bir kasırga' gönderdik. Ahiret azabı ise daha (büyük) bir aşağılanmadır. Ve onlara yardım edilmeyecektir. (Fussilet Suresi, 16)

Horlanıp küçük düşürülme, büyüklük hissi içinde olan, Allah’ı Yaratıcı olarak kabul etmeyip (Allah’ı tenzih ederiz), kendisini ilahlaştırmaya çalışan inkarcılara yönelik çok büyük bir cezadır. Bu, onların haksız büyüklük isteğine tam karşılık gelen, onları aşağılayıp acizliklerini hissettiren bir karşılıktır. İnkarcılar, karşılaştıkları bu büyük aşağılanma ile hüsrana uğrarken Yüce Allah iman edenleri ahirette hiçbir zaman küçük düşürmeyeceğini ayetlerinde bildirmiştir:

Ey iman edenler, Allah'a kesin (nasuh) bir tevbe ile tevbe edin. Olabilir ki, Allah sizin kötülüklerinizi örter ve altından ırmaklar akan cennetlere sokar. O gün Allah, Peygamberi ve onunla birlikte iman edenleri küçük düşürmeyecektir. Nurları, önlerinde ve sağ yanlarında koşar-parıldar. Derler ki: "Rabbimiz nurumuzu tamamla, bizi bağışla. Şüphesiz Sen, herşeye güç yetirensin." (Tahrim Suresi, 8)

İman edenler, dünyada da ahirette de Allah’ın sonsuz nimetine vakıf olacak, sonsuz cennette en mükemmel şekilde mükafatlandırılacaklardır. Allah onları yüceltmiştir. İnkarcılar aşağılık kılındıkça, müminler nimetlerin en güzeline kavuşacak, Allah’tan sonsuz rızıkla ağırlanacaklardır.

kaynak:http://www.insankarakterleri.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 145
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1279
Kayıt tarihi
: 08.11.09
 
 

Dünyaya sevginin hakim olması için iyilerin ittifak etmesi gerektiğine inanıyorum. Sevgi, şefkat,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster