Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
827
 

İnme (Stroke) Nedir?

İnme bir beyin damar hastalığıdır.

Beynimizi kanla besleyen damarlardın birinin pıhtı, tıkaç vb. bir şeyle tıkanması sonucu oluşan klinik tabloya inme denir. İnme, felç, hemipleji, yarım felç ve İngilizce stroke aynı anlamlara gelir. Tıp dilindeki adı SVO (serbro vasküler olay) dır.

Klinikte en çok yarım felç (hemipleji) görülür. Burada vücudun bir yarısında, aynı taraf kol ve bacakta felç sözkonudur.

İnme dünyada en sık karşılaşılan nörolojik sorundur. Ölüm nedenleri içinde kalp hastalıkları ve kanserden sonra 3. sıradadır. İnme sonucu gelişen yarım felç (hemipleji) ve zafiyet (hemiparezi) de önemli kronik hastalıklar ve sakatlık grubunu oluştururlar.

Hemipleji (yarım felç, yarım inme), vücudun bir yarısında istemli hareket kaybı, duyu bozukluğu ve nörolojik bozukluklarla seyreden bir klinik tablodur. Hemiparezi ise, istemli hareketin tam kaybolmayıp sağlam tarafa kıyasla azalmasıdır. Hemipleji ve hemiparezi’de olay genellikle ani (akut) olarak başlar. Nadiren yavaş gelişir.

Hemiplejinin başlıca 5 nedeni vardır:

Damar tıkanıklığı: Beyin damarlarından birinin tıkaç (tromboz, pıhtı) ile tıkanması, damar yırtılması (kanama) vb. Yağ, hava ve tümör hücreleri de nadiren tıkanıklığa neden olur.

Beyin travması

Tosikasyonlar: Kronik alkolizm, kurşun, karbon monoksit, cıva, fosfor zehirlenmeleri genellikle yavaş gelişen inme nedenleridir.

Enfeksiyonlar: Özellikle küçük yaşlarda görülür. Beyin iltihapları (ansefalit) ve genel enfeksiyonların komplikasyonu sonucu oluşan beyin iltihapları inme yapabilir.

Yer kaplayan oluşumlar: Kafa boşluğu içinde gelişen ur, apse, kan birikmesi (hematom) ve kistlere bağlı olarak yavaş gelişen inmeler.

İnme nedenlerinden en sık görüleni damarsal nedenlere bağlı olanlardır. Bunların da yüzde 40 nedeni beyin damar tıkaçlarıdır (tromboz). 50 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Büyük kan damarlarının damar sertliğine bağlı darlık veya tıkanmalarına bağlıdır. Hastaların yarısı geçici iskemik atak dediğimiz inmeden söz eder. Bu öncü belirtiler bir gözde kısa süren geçici körlük, yarım felç, baş dönmesi, uyuşukluk vb. dir.

İnmeler içinde en dramatik olanı kanamdır ve damarsal nedenlerin yüzde 10’nu oluşturur. Daha çok kilolu, kanlı-canlı ve yüksek tansiyonu olan erkeklerde görülür. Başlangıç çok anidir. Kan basıncı olguların yüzde 70-80’inde yüksektir. Bu durum baş ağrısı, bulantı, kusma ve bilinç bozukluğuna neden olur. Klinik tablo ağırdır ve koma sık görülür. Gidişat iyi değildir. Hastaların yüzde 30-35’i 1-30 gün içinde yaşamlarını yitirir.

Bir de damarsal nedenlerin yüzde 20’sini oluşturan damar tıkanmaları (laküner infarktlar) vardır… Bunlar büyük damarlardan ayrılan küçük damarların özellikle yüksek tansiyon varsa, sürekli yüksek basınca maruz kalarak kalınlaşması ve tıkanması sonucu oluşurlar. Klinikte sadece yarım felç, sadece duyusal inme ve konuşma güçlüğü vb. görülür…

Bu belirtiler ciddi olmasına rağmen infarktlar (enfarktüs, nekroz) alanları küçük olup gidişat genellikle iyidir…

İlkyardım:

Soluk yolunun açık kalmasını sağlayarak derhal acil servise haber verilir. 112 aranır…

Hasta yan yatırılır, vücudu sıkan giysiler gevşetilir, rahat nefes akıp vermediğine bakılır. Gerekirse ağız açılıp kontrol edilir, dil geriye doğru kaçmış mı bakılır, gerekirse ağza parmak sokularak dil öne çekilir. Takma dişleri varsa çıkarılır. Hava soğuksa hastanın üzeri bir battaniye ile örtülür….

Hastaneye, acile götürülür…

Sağlık ve mutluluklar dilerim…

*

 (Kaynak: Pratisyen Hekimin Elkitabı)

*

Çeviri: Dr. Atanur Yıldız

2012

Kocaeli.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 528
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 257
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster