Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '13

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
158
 

İnönü'ye Veda

Beşiktaş’ın 66 yıllık tarihi İnönü Stadı’nın veda maçına futbolcuların göz doldurucu oyununun  yanında Beşiktaş taraftarının performansı maça damgasını vurdu.

66 yıllık tarihinde birçok maça birçok etkinliğe ev sahipliği yapan İnönü Stadı bu akşam oynanan Beşiktaş – Gençlerbirliği maçıyla son kez doldu taştı. Beşiktaş taraftarının yoğun tezahüratlarıyla başlayan maç izleyenlere maçtan çok tribünleri izlettirdi. Beşiktaş’ın baskısıyla başlayan oyun 14. dakikada  Veli Kavlak’ın gölüyle durumu 1-0 a getirdi. Bu sezon ki ilk golünü aynı zamanda VEDA maçının açılış gölünü attı. Bu maçta Beşiktaş orta sahasının önemli isimlerinden biri olan Veli kusursuza yakın bir futbol sergileyerek beğeni topladı. Bu golden sonra dağılmayarak rakibine çok fazla topla oynama şansı vermeyen Beşiktaş ilerleyen dakikalarda birçok şans buldu fakat değerlendiremedi.  45+2 de Olcay’ın ağlara gönderdiği güçlü şut Siyah Beyazlıların devreyi 2-0 önde kapatmasını sağladı. İkinci yarı yine aynı performans ve destekle çıkan Kara Kartal 72 de gelen Holosko’nun golü İnönü’nün kapanış gölü oldu. Futbol adına Beşiktaş kusursuza yakın oyun oynadı hatta daha fazla gol bulabilirdi.

Gelelim Beşiktaş’a anlam katan taraftarına, Beşiktaş kapalısına, yeni açığına, eski açığına, numaralısına, beleş tepesine, Çarşı’sına. Duygu yüklü gecede stada girmek isteyen taraftarlar biletlerin ilk çıktığı gün birkaç saat içinde tüketti. Hakkını da verdiler. İlk saniyesinden son saniyesine kadar bir an bile susmayan taraftar, ekran başında izleyenlerin bir an maçı unutup tribünlere dalıp gitmesini, herkesin duygulanmasına neden oldu. Dünyanın en iyi taraftar gruplarından biri olan Çarşı farkını yine ortaya koydu. Eski günlerinde ki gibi dolu olan tribünler bu özel günde tüm bestelerini söylediler gösterilerini yaptılar. İnönü’nün evlatları  son kez  ordaydı. Son üçlüğü Süreyya Soner çektirdi. Kapalının büyük gösterisi sırasında çıkan ses 141 desibel olarak kaydedildi ve Gunniess Türkiye temsilcileri tarafından da onaylandı. Maç sonunda sahaya inen taraftar bir anı kalsın diye stadın çimlerine kalelerine hücum etti, koltukları yerinden sökenler oldu.

66 yıllık koca bir çınarın vedası da geldi. Hem ülke futbolu adına hem de Beşiktaş adına birçok öyküyü bünyesinde barındıran tarihi stadyum güzel bir şekilde veda etti. Milli takımımız yenilmez denen Macaristan’ı bu statta yendi. Metin Oktay’ın ağları delen gölü bu statta atıldı. Daha da çok örneklerle çoğaltabiliriz fakat Beşiktaşlılar için belki en önemlisi Süleyman Seba’dan gelen ilk goldü. Bu akşam da kapanış gölü Slovak yıldız Filip Holosko’dan geldi .Beşiktaş bu statta dünya devlerini devirdi.Liverpool, Manchester United, Barcelona… Hepimizin içinde bir burukluk vardır. Beşiktaş taraftarının tek tesellisi yeni stadın aynı yerinde olacak olması belki bir yanı eksik kalacak ama taraftar yeni mabedinde eskisi gibi etkinliğini gösterecektir. Sosyal paylaşım sitelerinin birinde gördüğüm bir yazıyla sözlerime son vermek istiyorum.

 • BJK İNÖNÜ : Desibel rekoru kırdığınız günden beri kulağımda işitme kaybı var. Beşiktaş taraftarı kavga ettiği gün kalbim teklemeye başladı.
 • BJK İNÖNÜ : Beni yıkıyorlar. Üstelik karanlıktan korkarım ben, O 85 teki Gündoğdu var ya hani , o benim O da mı gidiyor şimdi ? Hay Allah.
 • BJK İNÖNÜ : O kadar maçı kaldırmak kolay değil, tansiyonum da var artık. Doktorlar heyecan verici şeyleri yasakladı.
 • BJK İNÖNÜ : Kolonlarım çatladı, koltuklar eskidi, boyalar dökülmeye başladı. Ben galiba ufaktan yaşlandım ey yoldaşlar Ben ufaktan gidiyim.
 • BJK İNÖNÜ : Eskisi kadar sağlam olmayınca insanlar da eskisi kadar güvenemiyor bana. Ben siz üşürken oturduğunuz yerde sizi ısıtamıyorum da.
 • BJK İNÖNÜ : Dedik ya yaşlandık diye evlat… İşte beni bu yüzden emekli etmek istiyorlar. Oysa biz mutluyduk değil mi böyle BEŞİKTAŞLILAR ?
 • BJK İNÖNÜ: Siz ıslansanız da yağmurla coşuyordunuz hatta besteniz bile vardı ya Siz ne kadar soğuk olsa da hava benimle ısınmıyor muydunuz ?
 • BJK İNÖNÜ : En güvende hissettiğiniz yer benim yanım değil miydi ? Artık böyle diyorlar, beni yıkıyorlar.BJK İNÖNÜ : Kolonlarım çatladı, koltuklar eskidi, boyalar dökülmeye başladı. Ben galiba ufaktan yaşlandım ey yoldaşlar Ben ufaktan gidiyim.
 • BJK İNÖNÜ : Eskisi kadar sağlam olmayınca insanlar da eskisi kadar güvenemiyor bana. Ben siz üşürken oturduğunuz yerde sizi ısıtaBJK İNÖNÜ : Kolonlarım çatladı, koltuklar eskidi, boyalar dökülmeye başladı. Ben galiba ufaktan yaşlandım ey yoldaşlar
 • BJK İNÖNÜ : Eskisi kadar sağlam olmayınca insanlar da eskisi kadar güvenmiyorlar bana. Ben siz üşürken oturduğunuz yerde sizi ısıtamıyorum da.
 • BJK İNÖNÜ : Dedik ya yaşlandık diye evlat… İşte bu yüzden emekli etmek istiyorlar. Oysa biz böyle mutlu değil miydik BEŞİKTAŞLILAR ?
 • BJK İNÖNÜ : Siz ıslansanızda yağmurla coşuyordunuz hatta besteniz bile vardı ya siz ne kadar soğuk olsa da hava benimle ısınmıyor muydunuz ?
 • BJK İNÖNÜ : En güvende hissettiğiniz yer benim yanım değil miydi ? Artık böyle diyorlar, beni yıkıyorlar.
 • BJK İNÖNÜ : Siz o son dakikalarda hep bir ağızdan söylediğiniz Gündoğdu var ya hani, o benim iyi geceler öpücüğümdü.
 • BJK İNÖNÜ :Hakkınızı  helal edin be Beşiktaşlı Evlatlarım ! Ben artık yokum ama siz daima var olun.
 • BJK İNÖNÜ : He bir de unutmadan çocuklarım yeni stadın üstü kapanmazsa üstünüzü sıkı giyipte gelin soğuk olur buralar benden sonra.
 • BJK İNÖNÜ : Son olarak sakın yeni stadyumda kavgalar etmeyin aranızda ! Unutmayın Beşiktaşlının Beşiktaşlıdan başka dostu yoktur. Hoşçakalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 102
Kayıt tarihi
: 09.04.13
 
 

..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster