Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '13

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
416
 

İnovasyon ile Değişim ve Gelişim

Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesinde yeni bir proje hayata geçiyor İnovasyon ile Değişim ve Gelişim

Nurten GÜNDÜZ

Kalite Yönetim Direktörü

Bugün özel sektörü olduğu kadar kamu sektörünü de yakından ilgilendiren ekonomik ve toplumsal gelişmeler, üstesinden gelinmesi gereken önemli güçlükleri ve yakalanması gereken fırsatları beraberinde getiriyor. Vatandaşların taleplerine daha iyi yanıt verme ihtiyacı, daha sınırlı kaynak ve operasyonel kapasite ile daha geniş kesimlere hizmet sunma gereği inovasyonu zorunlu kılıyor. Hizmet kalitesinin artırmak, hesap verebilir, sorumluluk sahibi, etkin ve verimli bir kamu sektörünü oluşturmak gibi pek çok neden kamu kurumlarının sürekli inovasyon faaliyetlerinde bulunmasını gerektiriyor.

Hastanemiz; “En gelişmiş teknolojik imkanlarla, etkin, güvenilir ve ulaşılabilir sağlık hizmetlerini hastalarımıza sunan, örnek hastane olmak” vizyonuyla Tavşanlı ve civar halkına hizmet vermektedir. “İnsanlara çağdaş, kaliteli sağlık hizmetini, ekip ruhu ile, huzurlu bir ortamda, rekabete açık, müşteri memnuniyetini ve kalite yönetim sistemini sürekli iyileştirerek sunmak” politikasıyla en kaliteli hizmet şeklini sunmaya ve kendini sürekli değiştirme ve geliştirmeyi amaç edinmiştir.

İl içersinde ve civar illerde özel hastanelerin artması, Merkez de Eğitim Araştırma Hastanesinin olanaklarının ve imkanlarının fazla olması gibi rekabet ortamının artmasıyla yenilikçi yaklaşımının gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Yenilenmeyen kurumların rakipler tarafından yenileceği ve yok olacağı günümüzde kurumların rekabet baskısından kurtulma yöntemleri ile yöneticilerin ve tüm çalışanların düşünce becerilerini geliştirerek, yaratıcılığı, yenilikçiliği(inovasyon) sürdürülebilir hale getirecek. Kişinin çalışma esnasında yaptığı işi en iyi kendisinin bildiğini kabulden hareketle, çalışanın yaptığı işi daha kısa zamanda , daha verimli, daha kaliteli bir şekilde yapılabilmesi için yaratıcı ve yenilikçi düşüncelerini de kullanılması kuruma artı bir değer katarak kurumun hızlı bir şekilde vizyonunu, misyonunu gerçekleştirmesine olanak sağlayacaktır.

Bu nedenle hastanemizde inovasyon ekibi oluşturularak, Zafer Kalkınma Ajansı desteği ile bu ekibe inovasyon, problem çözme ve takım çalışması, sistem düşüncesi eğitimleri verilerek , etkinliğin artması sağlanmıştır. Böylelikle tüm çalışanlara yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımı kazandırarak yenilikçi kültür oluşturmak hedeflenmektedir.

Faaliyet kapsamında oluşturulan  inovasyon ekibi ve bu ekibin bilgi ve etkinliklerini arttırmak amacıyla alınan bu eğitimlerle hastanemizde çalışanların düşünce becerilerini geliştirerek, yaratıcılığı, yenilikçiliği(inovasyon) sürdürülebilir hale getirecek, yenilikçi kültür oluşturmak ve kurumun hizmet sektörün de sürekli değişim ve gelişim halinde olmasını sağlayacaktır.

İnovasyon sürekliliği olan bir faaliyettir. Bu nedenle, ortaya atılan, geliştirilerek işler hale getirilen ve sonuçta kuruma rekabet gücü kazandıracak şekilde pazarlanan bu fikirlerin ve sonuçlarının tekrar tekrar değerlendirilmesi ve yeni getiriler için yaygınlaştırılarak kullanılması gerekir. Bu sayede doğacak yeni fikirlerse yeni inovasyon faaliyetlerini doğuracaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5087
Kayıt tarihi
: 04.09.12
 
 

Nurten PEHLİVAN GÜNDÜZ 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster