Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '19

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
40
 

İnşaat ile İnşa Arasında

Bazı yazılar vardır, henüz daha tapu kadastro işlemleri yapılmamış, imara açılmamış uluorta bir alana çimentodan demire, demirden keresteye, doğramaya, tuğlaya, kiremide varıncaya kadar istiflenmiş gibidir.

Kış olur kar yağar, donar çimento torbaları, bahar olur yağmur yağar, demir paslanır, kereste, doğrama, tuğla, kiremit, inşaat malzemesi olmaktan çıkmıştır.

Bazı yazılar da vardır, zemin etüdü yapar önce, sonra tapu kadastrodan geçmiş mi, imara açılmış mı, hatta bulunduğu alan siyasal haritada karşılığını buluyor mu vs.

İnşaya, inşaat gözüyle bakılırsa böyle, dahası inşaatın belediyeden ruhsatını aldın mı, mimari çizimin tamam mı, deprem yönetmeliğine uymayı unutma, bu arada hazır beton kullanmalısın, inşaat sahasına çimento torbalarını yığmakta neyin nesi?

Sizin anlayacağınız uyarı üstüne uyarı…

Üç katlı gecekondu yapmıyoruz, yazı yazıyoruz, buna inşaat denmez, inşa denilir desen, konusu ne, siyasi, sosyal, ekonomik?

Ele alış biçimi, bilgi, yorum, sentez, analiz?

Kendi içinde tutarlı mı, yoksa bir safsatadan ibaret mi?

Olanı, ya da görüneni, detayda mı boğuyor, yoksa birkaç detay örnekten sonra, maksadını aşmayan anlamlı bir genelleme de yapıyor mu?

Okuyucunun zihninde bir takım çağrışımlar yapıyor mu, yazılanı açacak, anlamını kavratacak, anlamlandıracak sorulara kapı açıyor mu, yoksa aynen benim gibi düşünüyor izlenimi mi veriyor?

İnşa deyince, bu türden sorular mı gelir akla, yoksa yukarıdan ne indireceksin, yoksa taşınıyor musun; taşınıyorsan asansörlü, iyi bir taşıyıcıya taşıt evini, kaçıncı katta oturuyor olursan ol, bu arada sigorta ettirmeyi de unutma uyarıları mı gelir?

İnsan inşaat ile inşayı birbirine karıştırırsa böyle, aslında böylesi bir zihniyetin eseri değil mi, yeryüzünü cehenneme dönüştürmek, ardından da gökyüzünden kurtarıcı beklemek. Öyle ya, yeryüzünde her ne yapılıyorsa, gökyüzünden o yağar, halk aldatılıyor, hukuk katlediliyor, haklı baskılanıyorsa, “oku gürül gürül…” okuduğunu düşündüğün Kuran-ı Kerim ne diyor?

“… Pislik yağdırırım üzerinize.”

Yağdırıyor da; ama birileri de Yarabbi Şükür diyor, ya da hukuk edebiyatı yapıyor; anlaşılan bugünkü yağan pislikten habersiz, dünkü de yaptığı hukuksuzlukları unutmuşa benziyor.

Ne garip, insanlık bir yandan yeryüzünü paylaşamıyor, diğer yandan gökyüzüne çıkmanın hevesinden de kurtulamıyor. TOKİ, ülkemde zamanla inşaat sektörünün işvereni oldu; ama devlet kurumları da Ortadoğu’da yıllardır taşeronluk oyununda kaybediyor, her ne kaybediyorsa?

Bir süredir Suriye sınırında yapılmakta olan duvar, kaçıncı kilometreye dayandı bilmiyorum; ama bu çağda duvar yapmak meseleyi çözmüyor, öyle ya, çürük inşaat konusu bile inşa gerçeğini, ya unutmamızın, ya da inşa olmadan da olur yanlışının sonucu.  

Rıza Üsküdar

14 Haziran 2019/İzmir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3483
Toplam yorum
: 2193
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 567
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster