Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '18

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
60
 

İnşaat Sektöründe Sendika Yok

İnşaat Sektöründe Sendika Yok
 

Sürekli slogan üretmekle bir yere kadar, yalanla dolanla yol gidilmez. Aptalı inandırırsın sorun yok bizde aptal ve kurnaz insandan daha bol başka bir şey yok ama bir de gerçekler var ki, onlar hiçbir şeye bakmaz.
 
İnşaat, gayrimenkul, müteahhit kelimelerini duymaktan bıktık. Teknoloji, üretim duymak istiyoruz. Bir sürü batan, kapatılan fabrika var. Neden üretime girmiyorlar? Çünkü işçiler kaçak çalışamaz, ham madde kaçak alınamaz, fabrika olunca vergi memurları dolar, satış yapabilecek elemana ihtiyaç var ki, ihracat yapmazsan batarsın. Yani yurt dışı pazarlama gerekir. Peki bunları yapacak kaç tane inşaatçı var? 
 
İnsanlara kolay para kazanma yolları açıldıkça kimse başka iş yapmak istemez hale geldi. Ülkede irili ufaklı bir sürü iş kolları vardı, kontrolsüz bir şekilde başlatılan projeler yüzünden bu insanların bir çoğu dükkanını, tarlasını satıp müteahhitlik yapmaya başladılar. Çoğu binalar o yüzden kötü bir görünüm içinde ve çoğunun yeterlilik belgesi bile yok.
 
İnşaatla ülke ekonomisi kalkınır mı? Hala saha ekonomisinin canlanmasını inşaata bağlıyorlar. Faiz lobisi dediler dövizi durdurmak için faizler yükseldi ama oda işe yaramadı yine yürüyor fiyatlar.
 
Beton şehirler yaratılacağına kafaların içi inşa edilseydi durum bu olmazdı, yıllardır yazıp çizenler kulak arkası edildi sonuç ortada. Kentsel dönüşüm projeleri yarım kaldı, apartmanlar, evler yıkıldı müteahhit bekliyor. 
 
HÜLYA ÇAKICI
 
Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özellikle yazdığınız konuyla ilgili o kadar doluyum ve o kadar çok haykırmak istiyorum ki anlatamam. MB'a ilk kayıt amacımda içimdekileri dökmekti. İlk yazılarımda bu yüzden siyasi ve güncel yazılardı. Ama yazmakta gideremedi kızgınlığımı ve kızgınlığımı. Çünkü anladım ki biz bunları hakediyor ve istiyoruz. Toplum çanak tuttuğu için debeleniyoruz pislik içinde. Artık düşünüp, yazıp kendimi yormuyorum. İçinde huzur bulduğum öyküler yazıyorum. Sizin yazılarınızıda severek okuyoruz. Saygıyla...

Özkan Sarı 
 21.09.2018 19:17
Cevap :
Teşekkür ederim, saygılar, sevgiler.   22.09.2018 0:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 724
Toplam yorum
: 248
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 570
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster