Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '13

 
Kategori
Yapı / İnşaat
Okunma Sayısı
1716
 

İnşaat sektörüne Çetin Saraçoğlu’nun gözünden genel bir bakış…

İnşaat sektörüne Çetin Saraçoğlu’nun gözünden genel bir bakış…
 

Gelişen bir ülke olarak ihtiyaçlarımız gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde diğer ülkelerdeki gibi gelişimin ana eksenini “inşaat” oluşturmaktadır. Şantiyenin olduğu her yerde inşaat işleri devreye girer. Barajlar, yollar, enerji üretim tesisleri, havaalanları, kentsel mekânlar, fabrikalar, hastaneler, yaşamsal mekânlar ile mekânları yaşanılır kılabilecek altyapının ilk adımı şüphesiz ki, İnşaat’la atılmaktadır.

SPU Mühendislik İnşaat Mad. San. Ve Tic. Ltd. Şti’nin kurucusu, Çetin Saraçoğlu ile yaptığımız röportajda kendisine inşaat sektöründeki gelişmeleri, yaşanan sıkıntıları ve bu alanda uygulanan devlet politikalarını sorduk.

Yaklaşık 40 yılı aşkın süredir inşaat sektöründe olan ve halen yüksek inşaat mühendisi ünvanını başarıyla taşıyan biri olarak neler söylemek istersiniz?

Bundan 40 yıl önce inşaat sektörüne adım attığımızda sektörün içinde bulunduğu durum tabi ki çok farklıydı. Şimdi günümüzde her 10 kişiden biri inşaat sektöründe çalışmaktadır. Gayri safi milli hasılanın önemli bir kısmı inşaat sektöründen oluşuyor. Bugün sektör çok büyüdü. Nüfus artışı devam ettiği sürece de inşaat sektörü nefes almaya devam edecektir. Ancak sağlıklı nefes alması biz yatırımcılar için büyük önem taşıyor.

İnşaat sektöründe ara teknik eleman, nitelikli eleman eksikliğinden, denetim mekanizmasından ve bürokrasinin yavaş yürümesinden dolayı sıkıntılar yaşıyor musunuz?

Yukarıda bahsettiğiniz hususların ekonomik değişikliklerin, piyasadaki dalgalanlamaların ve malzeme fiyatlarındaki yüksek artışlarının çoğu inşaat firmasının sırtında büyük bir yük olduğunu söyleyebiliriz.

SPU Mühendislik İnş. Mad. San. ve Tic. Ltd Şti olarak benzeri sıkıntıları zaman zaman çeşitli platformlarda duyurmaya çalışan ve ticari faaliyetlerinin yanı sıra sosyal yardımlaşma ve kamu yararlı projelere de destek veriyor musunuz?

Çetin Saraçoğlu olarak, sektörün tüm sıkıntılarına rağmen Türk firmalarının hizmet kalitesiyle dünyada parmakla gösterildiğini, çimento ve demir-çelik gibi ana inşaat malzemelerinin dünya’ya ihraç edildiğini ve gerçekleştirilen önemli ve başarılı projelerle uluslararası platformda ilkler arasında yer alıyoruz.

Vergilendirmelerin ve yüksek arsa maliyetlerinin sektörün önemli sıkıntılarından mı?

Ülkemizde maalesef inşaat sektöründe henüz sürdürülebilir bir büyüme ortamı temin edilememiştir. Bunun için devlet yetkililerimiz yeni yönetmelikler, sektöre özel uygulamalarla Türkiye için önemli olan inşaat sektörünü desteklemelidir. Kentsel dönüşüm ve iş güvenliği konusunda yapılan düzenlemeler bu alanda atılmış önemli adımlardandır. Bunun dışında malzeme ve işçi fiyatlarının artışının dengelenmesi, nitelikli işçi bulabileceğimiz kanalların arttırılması gerekmektedir.

Yıllardır risk sigortasının Türkiye gelmesini bekliyoruz ve son zamanlarda da bu alanda olumlu gelişmelerin yaşanıyor olması sevindirici. İstihkak ve alacakların sigortalanması ile yatırımların artacağını söyleyebiliriz.

Sektörde düzenlemeler yaparken kamu ve özel sektörün ele ele yürümesi önem arz etmektedir. Böylece daha efektif kararlar alınabilir, sorunlar daha kısa sürede çözümlenebilir.

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş

fırat volkan gökçay 
 07.05.2013 15:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 429
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 491
Kayıt tarihi
: 04.02.09
 
 

Lisansını Anadolu Üniversitesi/ İşletme Bölümü ve Anadolu Üniversitesi/ Sosyoloji Bölümlerinde “O..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster