Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '17

 
Kategori
Yapı / İnşaat
Okunma Sayısı
38
 

İnşaatlar için tehlike çanları

İnşaatlar için tehlike çanları
 

İnşaatlar için tehlike çanları


Son 10 yılda Türkiye ekonomisinin bu denli başarılar göstermesinin en büyük nedenlerinden biri şüphesiz inşaat sektörüydü. Yurt içerisinde ve yurt dışında sık sık Türk inşaat şirketlerinin aldığı devasa inşaat ihaleleri de bu pazarın Türkiye için ne kadar büyük önem arz ettiği anlaşılabilir.

Ancak bu yılın başından itibaren inşaat şirketlerinde, sabah bilgisayarlar ilk açıldığında kontrol edilen şey yeni ihalelerin var olup olmadığı ile ilgili incelemeler yerine demir fiyatları oldu.

Bu yılın başından itibaren demir fiyatlarındaki hızlı artış, inşaatçıları tedirgin etmiş durumda.

2017 yılının Ocak ayının başında demirin ton fiyatı bin 800 lira civarındaydı. Aradan geçen 5 ayda demir fiyatları tam tamına yüzde 23 yükseldi. Şuanda demirin ton fiyatı 2 bin 200 liradan alıcı buluyor ve gelecek hafta bu fiyatın olup olmayacağı da kimse tarafından bilinmiyor.

Zaten bir süredir kırılgan olan piyasada, inşaatçılar konutların fiyatına büyük ölçüde yansıyacak olan demir fiyatlarındaki artışın; sektörü derin bir kriz içerisine koyabileceği konusunda hemfikir.

İnşaatçıların tansiyonu ile paralel bir yol izleyen demir fiyatının düşmemesi bir çok inşaat şirketinde büyük yaralar açabilir.

Türkiye ekonomisinin lokomotifleri arasında yer alan inşaat sektöründeki sebebi bu kadar açık bir nedenden gerçekleşebilecek kırılganlık ise şüphesiz herkesin dikkatleri üzerine çekmesi gereken bir konu. Zira demir fiyatlarındaki istikrar düşünüldüğü kadar zor bir çalışma istemiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 272
Kayıt tarihi
: 11.06.17
 
 

Borsacı, gazeteci, analist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster