Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '17

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
334
 

İnsan, mezarını dişleri ile kazar

İnsan, mezarını dişleri ile kazar
 

insan mezarını dişleri ile kazarmış(netten alıntı)


Rahmetli babam pankreas kanserine yakalanınca biz kardeşler bu hastalık konusunda sanki uzman olduk, doktorlarından detaylı bilgiler aldık. Hele Baba doktor dediğimiz bölümün şefi boş zamanlarında muhakkak bizi bilgilendirirdi o da rahmetli olmuş nurlar içinde yatsın. Babacığım sigara içmezdi ama çok kiloluydu bir gün dolmuşa binecektik şoför babamdan iki kişilik yer parası istemişti de herkes gülmüştü. Şoför : “İnsan mezarını dişleri ile kazar” demişti. Babam boğazına çok düşkündü fazla yağlı yemekler yerdi yağsız olursa anneme kızardı, hamur işlerini çok severdi her hafta tatar böreği yaptırırdı anneciğime. Çok ilaç kullanırdı bu da karaciğerini bozmuştu. Kendisi aynı zamanda diyabet hastasıydı ilaçlarını bir çanta içinde yanında taşırdı. Doktorları son demlerinde babanızı evinize götürün çok az ömrü kaldı evinde sizlerin arasında hayata veda etsin dedi ve eve getirdik 3 gün sonra vefat etti nurlar içinde yatsın. Aşağıdaki bilgiler babamın doktorundan alınmıştır. Sağlık mutluluk dileklerimle.

NAHİDE ÇELEBİ

Pankreas, onikiparmak bağırsağı ile dalağın arasında yaklaşık 15 cm uzunlukta, 2 cm kalınlıkta, 3-4 cm genişlikte bir salgı bezidir. Pankreas kanseri, pankreas adı verilen organın kanseridir. Pankreas kanseri çok nadir görülen bir kanser olmamakla birlikte, kanserden ölümlerde 4’üncü sıradadır. Pankreasın habis tümörü, pankreasın tümörleri genellikle sindirim enzimlerini salan ekserin pankreas dokusunda oluşur. Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmediği gibi bilinen en önemli sebep sigara kullanımıdır. Sigara içenlerde ve aşırı alkol tüketenlerde pankreas kanseri daha sık görülür. Beslenme şeklinin de pankreas kanserinde etkileri vardır. Örneğin çok fazla kırmızı et tüketimi, kızartmalar, aşırı yağlı beslenme, hamur işlerini çok fazla tüketme gibi beslenme tarzının pankreas kanseri gelişiminde rolü vardır. Sebze, meyve, lifli gıdalar ve yeşil yapraklı besinler pankreas kanseri riskini azaltmada yardımcıdır. Alkolün pankreas kanserinde risk oluşturduğu net olarak bilinmese de, alkol kullanımın da pankreas kanserine neden olduğu düşünülmektedir. Şeker hastalığının pankreas kanserine yol açtığı konusunda iddialar olmasına rağmen kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca petrol ürünlerine ve diğer kimyasal maddelere maruz kalma, uzun süre tedavi edilmeyen pankreatit (pankreas iltihabı) gibi nedenler pankreas kanserine neden olabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Nahide Çelebi: Yüce Allah'tan kıymetli babanıza rahmet diliyorum.Allah onu cennetiyle sevindirsin. Evet, o kıymetli değerlerimizin sözleri bu gün dahi kıymetini koruyor.Bizlerde şanslıyız ki onları unutmadık, onların öğrettikleriyle yaşamımızı sürdürüyoruz.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 12.03.2017 19:25
Cevap :
Sayın Burakgazi Değerli Dostum sağ olunuz çok teşekkür ederim. Rahmetli babacığım yemesine içmesine dikkat etmezdi nurlar içinde yatsın.Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  12.03.2017 21:44
 

Evet evt diyorum.Keşke midemize biraz sahip olabilsek. ve hiç rahatsız etmeden az- öz yiye bilsek...Dilinize, emeğinize sağlık ve teşekkürler.

Abdülkadir Güler 
 07.03.2017 10:39
Cevap :
Sayın Hocam! Sağlığımız büyük hazine ama maalesef değerini bilemiyoruz yememize içmemize dikkat etmiyoruz.Güzel yorumunuz için teşekkür ederim sağ olunuz.Sağlık ve mutluluklar sizin olsun selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  07.03.2017 12:27
 

Nahide hocam, deneyimi oldukça uzun yaşanmış çok etkili bir laf, aforizmanın şahı nerdeyse sağlığımıza dikkat etme konusunda bir şey yapmıyoruz keşke yaptıklarımızdan vaz geçsek, selam ve sevgilerimle, sağlıcakla kalın.

Nizamettin BİBER 
 06.03.2017 21:37
Cevap :
Sevgili Nizamettin Kardeşim! Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Maalesef sağlığımıza gereken önemi vermiyoruz.Sağlık ve mutluluk dileklerimle sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ  07.03.2017 6:20
 

Nahide hocam, Babanıza Allah rahmet etsin. Huzur içinde yatsın. Sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz, ipin ucunu kaçırdık mı bir daha toparlayamıyoruz, maalesef. Kendinize çok iyi bakın, çok öpüyorum.

Birgül YILMAZ 
 06.03.2017 15:09
Cevap :
Canım Arkadaşım Birgül hanım! Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim sağlık büyük hazine değerini ne yazık ki bilemiyoruz.Sevgilerimle öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ  06.03.2017 16:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1967
Toplam yorum
: 12037
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster