Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '15

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
78
 

İNSAN, OLDUĞU KADARDIR.

Kararsız yazma zamanındayım. Tam da "Bizden geçti" sözcüğünün üzerinde yol yaparken, kendini tartmak da takıldım. Neyle tartıyoruz kendimizi? Tartıya koysak duyguları. Ağırlıklarını belirlemek mümkün değil. Ölçüye vursak düşüncelerimizi, ölçmek söz konusu dahi olamaz. Neden tartıyoruz o zaman? Çok gerekli şimdi? Kendi kendine kalmanın ilk düşünsel eylemi kendini sorgulamak. Geldiğin hali anlamaya çalışmak. Çıktığın yol ile vardığın yer arasındaki fark. Geremese de beyin kendi kendine  yapıyor. Kurulu saat. Neden dedi? Ben niye öyle dedim? Ta o zamandan bana böyle yapıyordu. Şimdi anladım. Aslında önceden de biliyordum. Biliyorsan anlamış da olmalısın. Anladıysan neden şimdi anladığını söylüyorsun? Boş ver ölüm var ucunda. Yapan yaptığıyla mı kalır? Yapana yaparlar. Ektiğini biçmek var.  Var, varsa düşünüp yorulma. Kendi yolunu bulur. Ne  bulur? Doğru ve yanlış. Kime göre? Kendimi söylüyorum. Senin doğruların sana doğru. Bir yerde okumuştum.  Yaşadığı kadar bilir insan. Yaşamadan bilmek mümkün değil. Öyle de garip varlıklarız. Yaşamadan bilemiyoruz. Yaşayanı da anlamıyoruz. Neden?  Yaşamak lazım da ondan.

Acıyı düşünün. Aklınıza  neyin acısı geldiyse onu anladınız. Yaşadığınız en acı olayı getirdi beyniniz seçip. Ama ben yediğim çorbanın acısını anlatmak istemiştim. Yumuşacık. Ne geldi aklınıza? Pamuk, pamuk şeker. Ben bulutları söylemiştim. Bulutlar, aklım uçtu yine. Bulutlar havada ya. Mavinin üzerinde fırçada kalan son beyazın sökün  etmesi gibi leke, lekeydi dün. Baktıkça baktım. Kafam yukarda. İçine girsem bitecekti her şey. Yumuşacık ve özgür. Bulut. Öylece seyrinde.  Bulut olmadığım için varsayıyorum. Bilmiyorum. Bilmiş gibi yapıyorum. "Mış gibi yapmak" bazen iyi gelir. Bazen, olanca bayağıdır. Aldatmak için yapar insanlar. Sanki hayat koca bir sahne onlar da oynuyorlar. Tam da budur yaptıkları.  Olmadıkları gibi olmayı göstermek. Yapmadıkları gibi yaptıklarını söylemek. Bazı iyi gelir ama. Sevdiğiniz birinin hatasını görme"Miş gibi" yapmak iyidir. Yaptığını fark edip utananın hatasını anlama"Mış gibi" yapmak iyidir. Gönül yap"Mış" olursunuz.

Anlamadığını anlamış gibi yapmamak erdemini edinmeli insan. Olmadıklarını olmuş gibi yapmamalı. Hep  en iyisini yapmak. En  çabuk yapmak. Süper insan olmak. Annenin en iyisi. En iyi yemek yapanı. En sıkı dost. Sıkı pazarlıkçı. Tek tutumlu insan. Başarılı baba. Mantıklı insan. Tok gözlü. İstemez, yetinir. Fedakar, hep verir. Hepleri  olan insanlar vardır. Daha çok da "Mış gibi" insanlardır onlar. Onlardan iyi hiç bir şeyi yapmak, düşünmek, söylemek mümkün olmaz. En çok, çok ve çok. Her şeyin çok oranında fevkaladenin fevkindedir onlar. Hangi konuya giriş yapmaya kalksanız onların sözü daha çoktur.

ONLAR BENİ ÇOOOOOK KASAR.

İNSAN, HAMDIR. İNSAN, OLDUĞU KADARDIR. İNSAN YAŞADIĞI KADARDIR. İNSAN, İNSAN OLDUĞU KADARDIR.

NOT: Bir gün ben de onlara takılmaktan vazgeçip, artık olduğumda...

Sağlıkla ve mutlu kalın 05/07/2015

Gülay Mustafaoğlu

 

 

 

  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 247
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 695
Kayıt tarihi
: 11.03.09
 
 

Buradayım işte. Yaşamın tam içinde. Her anın benim olduğunu bilerek. Yaşamın sadece "Şimdi" olduğun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster