Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
663
 

İnsan, yaşadığı yeri nasıl sever?

İnsan, yaşadığı yeri nasıl sever?
 

Yazmadan önce bir iyice izlemek, gözlemek, havayı koklamak istedim. Kamuoyunda nasıl karşılanacak, nasıl algılanacak, nasıl değerlendirilecek diye merak ediyordum. Konumuz; Silivri'ye yapılması planlanan 'zehirli atık depolama tesisi'...

Silivri'de ilk defa ciddi anlamda bir araya geliyor tüm siyasi parti ilçe başkanları. Bakınız; bu, başlı başına dikkatle izlenmesi gereken bir tavır. Silivri'nin menfaatlerinin ön plana çıktığı bir durumda, siyasiler seçime yönelik her türlü beklentilerini bir kenara bırakarak güç birliği oluşturuyor. Tüm muhalefet partileri, tamamiyle sivil bir muhalefet oluşturabilmek için alanlara inme hazırlığı içinde. "Eğer Silivri'nin geleceği tehlikeye girecekse, bizler ortak bir platformda buluşabiliriz; hem de hiçbir siyasal beklentimiz olmadan." Bu cümleyi, muhalefetin bu tavrını bir kenara not ediniz lütfen. İlerleyen zamanda, belki yeniden su yüzüne çıkacaktır.

"YA HEP BERABER, YA HİÇ BİRİMİZ!"

Yaklaşık iki haftadır, CHP içindeki nabzı tutmaya özen gösteriyorum bu oluşumla ilgili olarak. Çünkü hatırlanacağı gibi, kısa zaman önce CHP'li İl Genel Meclis Üyeleri Silivri'ye gelerek bir basın açıklaması yapmış, konuyu aylar sonra ama bu kez tüm ciddiyeti ve vahametiyle kamuoyuna aktarmıştı. Sonraki süreçte de çok rahatlıkla tek başına devam edebilecek olan CHP, hem de Genel Seçimler öncesi büyük bir koz olarak kullanabilirdi elindeki malzemeyi. Ancak partinin kurmayları bir araya gelerek konuyu enine boyuna değerlendirmişler ve bunun siyasi malzeme yapılamayacak kadar büyük boyutta bir mesele olduğuna karar vererek, siyaseti bir kenara bırakmışlar. Yapmak istedikleri; önce siyasi partilerin öncülüğünde bir platform oluşturup konuyu tüm Silivri'ye yaymak ve topu kendilerinden çıkararak, halkın tamamının katılacağı sivil bir tepki yaratmak. Belki de %100 bir seçim başarısını garantileyecekken CHP, "Silivri kazansın da, biz kazanmasak da olur" diyerek, şapka çıkarılacak bir duyarlılık örneği sergiledi.

"SİLİVRİ KAZANSIN YETER Kİ..."

DYP, ANAP, ÖDP, MHP, SP, UBP için de benzer bir durum söz konusu. İçlerinden herhangi biri; "CHP bundan rant sağlayacak. Ben buna alet olamam" da diyebilirdi belki rahatlıkla. Fakat tüm ilçe başkanlarında gözlediğim ortak bir tutum var: "Silivri bu işten zarar görmesin de kim ne siyasal başarı yakalarsa yakalasın!" Bir tarafta ana muhalefetin, siyasal rantı kendinden uzaklaştırma, öte yandan diğer muhalefetin, siyasal rant hesaplarına girmemesini çok iyi görmeli kamuoyu. Kimsede siyasal bir beklenti yok; kimse bu işten siyasal bir başarı da yakalamayacak. Bunu da bir kenara not ediniz lütfen.

PEKİ YA SİZ?

Başından beri merak ettiğim bir şey var: Peki bunca olup bitene, Silivri halkı nasıl bir yaklaşım sergileyecek; nasıl bir tepki gösterecek? 17 Ocak'ta bir toplantı yapılacak Ünsal Düğün Salonu'nda. Tüm dernek, sendika, oda vb kurumlar katılacak. Belki sonrasında bir miting düzenlenecek. Ve bu tesisin yapımını durduracak güç, sadece ve sadece Silivri halkının göstereceği kitlesel muhalefet olacak. Peki, Silivri halkı geleceğine sahip çıkabilecek mi? Kendinden sonraki nesli, bu zehirli atıklara karşı koruyabilecek mi?

Siyasiler bile hiçbir kazanım beklemezken bu durumdan, Silivri halkı küçük hesapların peşine düşecek mi? Eski mezarlığın talan edildiği dönemde, "Belediye binası buraya yapılırsa, bizim de arazilerimizin, konutlarımızın değeri artar" diyerek, geçmişine sahip çıkmayanların olduğunu bir kez daha hatırlatırsak, yukarıdaki soruların hangi kaygılarla dile getirildiği daha kolay anlaşılır sanıyorum.

Önümüzdeki seçenekler sınırlı. Eğer bu tesis Silivri'ye yapılırsa, hemen daha o gün toplayıp eşyalarımızı terk etmek lazım kasabayı. Zira işin şakaya gelir yanı yok; Çernobil gibi bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Diğer seçenek olarak, yani Silivri'yi terk etmek istemiyorsak, alanlara inip gerekli tepkiyi göstermek, geleceğimize sahip çıkmak zorundayız.

Tercih sizin...

Not: Konuyla ilgili olarak; Ömer Sebahattin Çetin'in "Zehirli atık tesisini bertaraf et Silivri" başlıklı yazısını okuyunuz lütfen.... http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=20309

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gelecek açısından günü birlik siyaset yerine herkes için iyinin istendiği bir platform oluşmuş olması beni ciddi anlamda sevindirdi... Başarılı olunacağına inanıyorum bu şekilde bir birlik varken... Bizlerinde yapabileceği bir şey olabilirse haber vermeni isterim... Ne de olsa çok büyük bir mesafe yok arada... Sevgiyle...

Barış 
 11.01.2007 23:06
Cevap :
Siyasiler cephesinden baktığında, kesinlikle böylesi bir beklenti yok. Sivil toplum örgütleri de aynı şekilde sahip çıkıyor konuya. İşte bundan sonrası belirsiz. Eğer halk, yani Silivri'de yaşayan halk kendi kentine sahip çıkmak için kıçını kaldırmazsa (ki bu konuda şüphelerim de var; Trakya insanı tembeldir biraz) dışarıdan kim destek verirse versin, bir anlam ifade etmeyecektir. Şu 17 Ocak toplantısını bekliyoruz şimdi. Özellikle STK'larla görüşüldükten sonra ciddi anlamda kitlesel eylemlere de gidilebilir. Eğer insanlar sokağa inme konusunda kararlılık gösterirse, hiç tereddütsüz çalarım o yardım ıslığını. Güç veren, motive eden, yalnız olunmadığı hissini yaşatan sözlerin için çok teşekkürler Barış. Sevgiler...  12.01.2007 2:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 70
Toplam yorum
: 411
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1597
Kayıt tarihi
: 23.07.06
 
 

Milliyet Blog'un ilk yazarlarındanım. Uzun yıllar gazetecilik yaptım, sonra bir sabah uyandım ki ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster