Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '08

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1097
 

İnsan abstraksiyonları

İnsan denen meçhulü tanımlamak o kadar da kolay olmasa gerek . Tarihin ilk çağlarından beri bütün bilim dalları insanı ve onu ilgilendiren ergonomiyi tanımlama çabasındadırlar. Süreç içerisinde yapılan bazı tanımları şöyle sıralayabiliriz.

Homo faber (yapımcı insan )
Homo Sapien ( düşünen insan)
Homo Ludens ( Oyuncu insan)

İnsanları inceleyen bilim insanlarının sorularının büyük bir kısmı cevapsız kalıyor. Bu, insan denen kompleks varlığın çok boyutlu olması ve bir kalıba girmek istememesinden kaynaklanıyor. Çağdaş bilimin insan tanımlaması şöyledir. “ İnsan psiko, sosyo, fizyolojik bir varlıktır.” Bu tanımlamalar yinede insanı tanımlamakta yetersiz kalmaktadır. Çünkü insan hakkındaki düşüncelerimiz inanç ve duygularımıza göre değişir.

Bir maneviyatçı ile bir maddiyatçı, sodyum klorürün kristali için aynı tanımı kabul etmesine karşı insanın tanımında anlaşmazlar. Yerleştirilen bir yumurtanın içinde bulunan genleri, bu yumurtanın içinden çıkan ferdin karakterlerini nasıl tayin eder ve tespit ediyorlar?

İnsan organizmasının bir bütün olarak organ, doku, sıvı ve kaslardan oluştuğunu biliyoruz. Fakat birbiriyle nasıl bir şarkının ahenkli notları gibi organize oldukları bize hala meçhuldür. Kadın ve Erkek farklılıkları neden kaynaklanıyor. Nasıl oluyor da bireysel farklar iki kardeşte bile farklılık gösterirken tüm insanların ortak bazı özellikleri oluyor bu gibi sorular bilim için bazı açıklama çabalarına rağmen hala bir meçhul olarak kalmaya devam ediyorlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir de Ecce Homo ( Üstün insan ) vardır ki, tercihimi hep ondan yana kullanırım:) Her ne kadar sayıları azsa da, olanlara bile hayranlıkla bakıyorum. Bkz; Prof. Ünsal Oskay

Tülin Aksoy 
 18.08.2008 22:42
Cevap :
evet haklısınız...soyları tükenmek üzere  19.08.2008 18:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 3716
Kayıt tarihi
: 13.08.08
 
 

Marmara üniversitesi okul öncesi öğretmenliği ABD' da doktora (PHD)yapıyorum. Çocuk eğitimi, Aile eğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster