Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
2516
 

İnsan ancak anladığı şeyleri duyar

İnsan ancak anladığı şeyleri duyar
 

Biraz sonra okuyacağınız hikayeyi bir çoğunuz mutlaka internette  okumuştur.

Bir dükkan sahibi dükkanının vitrinine üzerinde “Satılık Köpek Yavruları” yazan bir tabela asarken, yanında küçük bir erkek çocuğu belirdi.”Köpek yavrularını kaça satıyorsunuz?”diye sordu. Adam çocuğa yavruların en az elli dolar ettiğini söyledi. Çocuk elini cebine attı, biraz bozuk para çıkardı, dükkan sahibine bakıp ”iki dolar otuz beş sentim var. Onlara bakabilir miyim?” dedi Dükkan sahibi çocuğa gülümsedi ve bir ıslık çaldı. Lady adlı bir köpek dükkanın içindeki kulübesinden çıkıp onlara doğru koşmaya başladı.

Arkasında beş tane küçük yün yumağı vardı. Yavrulardan biri, diğerlerinin gerisinden topallayarak geliyordu. Bu, küçük çocuğun hemen dikkatini çekti.

“Bu yavrunun nesi var?” Dükkan sahibi ”Veterinerin dediğine göre, kalçasında bir kemik eksikmiş” diye yanıt verdi.”Hep böyle topallayacakmış”

Küçük çocuk hemen,”Onu almak istiyorum” dedi. Dükkan sahibi “Sahi mi?...O yavruyu gerçekten istiyorsan sana bedava verebilirim” dedi.

Çocuk dükkan sahibine yaklaştı ve öfkeyle “Onu bana bedava vermenizi istemiyorum. Bu yavru da diğer yavrular kadar değerli. Fiyatı neyse size ödeyeceğim. Şimdi size iki dolar otuz beş sent vereceğim, kalan parayı da ayda elli sent, elli sent vereceğim” dedi

Dükkan sahibi “O sakat yavruyu ne yapacaksın?O hiçbir zaman diğer köpekler gibi koşup oynayamayacak” dedi.

Küçük çocuk pantalonunun paçasını yukarı kaldırdı ve iki çelik bağla desteklenmiş eğri sol bacağını gösterdi.”Ben de pek koşamıyorum”dedi.

“Bu yavrunun da kendini anlayacak birine ihtiyacı var.”

1. Düşündüğümüz,

2. Söylemek istediğimiz ,

3. Söylediğimizi zannettiğimiz ,

4. Söylediğimiz ,

5. Karşımızdakinin duymak istediği,

6. Duyduğu ,

7. Anlamak istediği ,

8. Anladığını zannettiği,

9. Anladığı arasında farklar var.

 Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal var.

 Bir de  "İnsan ancak anladığı şeyleri duyar" demiş  Goethe.. Çok haklı.. Ben kendimi anlatmak için her türlü iletişim yolunu denedim bazılarına dolayısıyla onlarda anladıkları kadarıyla duydular beni..  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır." Bir de bu yönden bakmak gerek. Ve şunu unutmamalı: dünyayı, insanları ve diğer canlıları, evreni kendi bilincimizin sınırları içinde algılıyor ve yorumluyoruz. Bir evrensel gerçek ve doğru var, bir de kendi sınırlı algımızla kavrayabildiğimiz kendi doğrularımız ve gerçeğimiz. Kabımız kadarını alabiliyoruz ve sevindirici olan kabımız doldukça büyüyor, biz de öyle. Sevgiye ve anlayışa tutunduğumuzda yaşama da tutunmuş oluyoruz. Ve tıpkı o çocuğun yaptığı gibi biz de birilerini yaşama bağlıyoruz, bilerek ya da bilmeyerek. Başkalarının bizi bağladığı gibi... Selamlar, saygılar.

Güz Özlemi 
 17.03.2015 22:16
Cevap :
Değerli Güz Özlemi yorumunuzdan çok şey kattım kendime. İnsan kabını neyle doldurursa onu dağıtır etrafına evet, dönüşü ise kat kat güzellikte olur. Çok teşekkür ediyorum kıymetli yorumunuz için. Saygılarımla..  19.03.2015 16:15
 

Çok güzeldi değerli yazarım emeğinize sağlık.SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 12.03.2015 19:26
Cevap :
Çok teşekkür ederim Şennur Hanım. Sevgilerimle..  13.03.2015 15:33
 

Konuşuyoruz ama anlatamıyoruz hep biryerlerde kalınıyor yada kalıyor. Nasıl işimize geliyorsa öyle anlıyoruz belki de, malum çıkar dünyası, iyi niyetli olmakta bonus :) sevgimle papatyammmm :)

Tülay EKER 
 12.03.2015 15:38
Cevap :
Sevgili Tülay Hanım, kulaklar bazen işlerine geleni duyar. Ama iyi niyetli insanlar öyle değildir doğru. Bonuslar hep sizi de bulsun. Sevgilerimle...  13.03.2015 15:33
 

Empati yeteneğine sahip olabilmek nasıl değerli bir kavram Selma hanımcığım, elinize sağlık teşekkürler paylaşım için, sevgiler

Cemile Torun 
 10.03.2015 22:56
Cevap :
Sevgili Cemile Hanım, Empati kursa insanlar belki acı çekenlerde azalır. Daha mutlu olur insanlık.. Sevgilerimle..  11.03.2015 12:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 1191
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 740
Kayıt tarihi
: 02.05.14
 
 

İnsanları ve yaratılmış tüm canlıları severim. Yazmak amatörce de olsa hayatımda bir süredir var...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster