Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
360
 

İnsan Atatürk: Mustafa

İnsan Atatürk: Mustafa
 

İnsan Atatürk


''Mustafa'' filmini basındaki bir sürü gürültüye kulak tıkayarak sade bir insan olarak izledim.

Yanmış yıkılmış koca bir devletin küllerinden genç bir devlet kuran o kocaman insanın yüreğine baktım sessizce. Duygu tellerine dokundum. Onunla Selanik sokaklarını arşınladım, Pera'da bir kafede zamanı paylaştım. Sofya'da Yeniçeri kıyafeti ile meydan okudum, caka sattım. Dünyanın en cesur askerleriyle yedi düvele karşı koyan dünya liderinin çocuk kalbinin atışlarını izledim. Bıyıkları terlemekte olan genç adamın hislerini okumaya uğraştım. O yaşları yaşamış dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca gencin davranışlarıyla özdeşleştirdim.
Anne sevgisini, baba hasretini ve en zor olanı, memleket hasretini duydum O'nunla birlikte yüreğimde. Acıyı, üzüntüyü, gururu, yalnızlığı, yükselişi, kahramanlığı, yokluğu ve ikbali izledim yüzündeki çizgilerde.

İhanetten korktum. Arkadaşlığı tanıdım yeniden. Alkış seslerinin arasında Elif'in kağnısının gıcırtılarını duydum. Barut kokusu yaktı genzimi onunla birlikte.

''Az zamanda büyük işler yapmak'' için arkama bakmadan koşmak zorunda kaldım O'nunla.

Koca bir Adamın hayatından özetti izlediklerim. Ama ben yoruldum izlerken. Dedim ki kendime: O yaşarken, o yüksek tempoda koşarken yorulmadı mı? İsmet Paşa'yı duydum Sakarya öncesi:'' O'na onun için Mustafa Kemal diyorlar''.

Filmdeki bazı sözlerini diledikleri gibi anlayanlara aldırmadım. Ben okudum çünkü o sözlerin önünü, arkasını. Esas manayı biliyorum dedim. İçim rahat izledim.

Kocaman yürekli Mustafa'yı, İnsan Atatürk'ü bir kez daha tanımaktan nasıl mutluluk duydum bilemezsiniz.

Bırakın sağa sola çekmeyi, sözleri, anlatımları. İnsan olarak siz de izleyin İnsan Mustafa'yı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Adnan bey, bu ülkede Atatürk'ün bir heykel olmaktan çıkarılmasından korkanlar var..Heykelin ardında ne saklıyorlarsa artık.. Oysa biz, insan istiyoruz; her şeyiyle insan... Selamlar..

ali açıköz 
 07.11.2008 0:09
Cevap :
Sevgili Ali Bey, katkılarınıza teşekkür ederim. Bugün Amerikalılar Obama'yı insani yönü nedeniyle seçmediler mi? Tabii önemli bir şey var: Devletlerin sembolü haline gelmiş kurucularını tanıtırken milli vicdanı rahatsız etmemeye dikkat etmeli diye düşünüyorum.  07.11.2008 11:59
 

Bizim huyumuzdur Öküz altında buzağı aramak, yapılan güzel bir işi takdir etmek yerine her lafı lastik gibi nereye istersek çekeriz

Dilek Fuçucı 
 04.11.2008 9:43
Cevap :
Teşekkür ederim sayın Dilek Ç. Saygılar...  04.11.2008 13:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 43
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 1446
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

Artvin Şavşat doğumlu, İstiklal Savaşı Gazisi oğluyum. Emekli subayım. Binicilik Engel Atlama mil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster