Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
17710
 

İnsan aynı anda iki kişiyi birden sevebilir mi?

İnsan aynı anda iki kişiyi birden sevebilir mi?
 

Bugün Milliyet gazetesinin haberinde Deniz Seki ile aşk yaşadığını söyleyen Hüsnü Şenlendirici, Kanal D'nin Dobra Dobra programındaki yorumunda "Kalbimde iki sevgi taşıyorum. Hem karımı hem Deniz'i seviyorum "demiş. Bu haberin altındaki yorumların içeriği ise "öyle şey olmaz" şeklinde.

Yıllar önce "mutluluk" adlı bir film izlemiştim. Orada karısını çok seven mutlu bir adam vardı. Ama bu arada adam başka bir kadına da aşık olmuştu. Karısının yanındayken sevgilisini, sevgilisinin yanındayken karısını özlüyordu. En sonunda karısına şöyle bir itirafta bulunmuştu. "Birinizle birlikte olmak beni mutlu etmiyor. Ancak ikiniz birbirinizi tamamlıyorsunuz. Ben ikiniz de hayatımda olduğunuz sürece mutlu olabilirim." Film ise bu itirafı duyan karısının intiharıyla sonuçlanıyordu.

Doğal olarak her kadın, erkeğinin kendisine ait olmasını ister. Bu ister eş olsun, ister sevgili olsun hiç farketmez. Burada erkeğin psikolojik durumunu incelersek, erkeğin eşine ve çocuklarına karşı sorumluluk duygusu var. Eşi onun en iyi gününde yanında olduğu gibi en kötü gününde de yanında olmuştur. Bu yüzden bir anda eşinden vazgeçememektedir. Belki erkeğin şimdi meşhur olması, sanatçı dünyasına girmesi onun aklını çelmiştir. Birine aşık olduğunu sanmaktadır. Bu aşık olma belki magazin dünyasında olmasaydı, gerçek bir sevgi olarak değerlendirilebilir miydi? Bilmiyorum. Çünkü aşkın insanın karşısına ne zaman çıkıp çıkmayacağı hiç bir zaman belli olmaz. Ama magazin dünyasında söz edilen aşkın sadece reklam amaçlı olduğunu düşünüyorum.

Bu konu, bilhassa kırsal kesimdeki kumalık durumunu aklıma getirdi. Yıllardır kendisiyle birlikte olan ve yıpranan eşinin yanına genç bir kadın alan erkekler ve bunu kabul eden kadınlar. Erkek, 2 veya daha çok sayıda olan eşlerini aynı ölçüde sevebilir mi? Yoksa bu durum sadece cinsel tatmin mi? Bu durumda olan erkeklerin psikolojik durumları nasıl? Aynı şekilde üzerine kuma getirilen kadınlar ile kuma olarak giden kadınlar ne düşünüyorlar?

Bütün bunlar, üzerinde düşünülmesi gereken konular. Onun için evlilikte çifter anlaşamıyorlarsa ayrılırlar. Ayrılan kişiler aşık olduğunu sandığı kişilerle evlenebilirler. Ama evliyken, sevgilisiyle ilişki yaşayan ve daha sonra eşinden ayrılıp sevgilisiyle evlenen hiç bir erkeğin mutlu olduğunu görmedim. O erkek her zaman ilk eşini, çocuklarını ve ilk yuvasını özlemle hatırlar. Bu bakımdan ilişkiye girmeden evvel bütün bunları düşünmekte yarar vardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çoğu yapımcının organize ettiği kurgu aşklar, skandallar oluyor bunlar. Türk televizyonları magazin ve gündüz programlarını doldurarak insanlarımızı oyalıyorlar. Karakter sahibi insanlar özel hayatlarını böyle olur olmaz şekilde gözler önüne serer mi? Magazincilerin, yapımcıların senaryolarına göre oynuyor medyatik isimler. Onlar da devamlı gündemde kalırlarsa piyasada iş imkanı buldukları için, genellikle hallerinden memnunlar. Bu arada ciddi olanları da vardır ama pek az. Seniz Seki'nin aşklarından, maceralarından bıktık artık. Biri bitiyor aceleyle bir diğerine başlıyor. Bu aşk ilişkilerini analiz etmeye değmez bence. Gülüyormuş gibi yapıp geçmeli. Sevgiler.

Mustafa Mumcu 
 14.04.2007 4:52
Cevap :
Bir magazin dergisinde rastlamıştım. Burada kimlerin kimlerle aşk yaşadıklarını gösteren bir tablo vardı. Öyle karışık bir tabloydu ki o ilişkileri çözmek ustalık isterdi. Ama onlar hayatlarından memnun olduktan sonra bizleri de fazla ilgilendirmez aslında. Yorumunuz için teşekkürler.  14.04.2007 16:53
 

Evliyken başkasını sevip sonra her iki ilişkiyi de sürdürmek dürüstlük müdür? Aynı davranışı eşi yapsa ne hissederdi beyefendi sizce? Aynı anda iki kişiyi sevmekte özgürsünüz, ancak evli değilseniz... Birden çok kişiyi sevebilirim diyorsanız, evlenmeyiniz. Eşinizin ve doğacak çocukların hayatını riske atmayınız. Ayrıca kadınlarımız da artık onurlarını korusunlar. Böyle eşlerle evliliklerini sürdürmesinler..

Meltem Esen 
 11.04.2007 14:43
Cevap :
Küçük yaşta evlenip, çoluk çocuğa karışan ve evlenirken eşi hakkında evlenmeden evvel her türlü araştırmayı yapan kişiler, meşhur olduktan sonra ilişkide bulundukları kişilerin geçmişlerinden en ufak bir rahatsızlık duymuyorlar. Artık onlar da bu yola girmişlerdir ve sevgilileri gibi onlar da bundan sonra daldan dala konacaklardır.  12.04.2007 13:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3306
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster