Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

18 Mart '08

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
3221
 

İnsan Dostu Vahşi "Çita"

İnsan Dostu Vahşi "Çita"
 


Çita ya da başka bir adıyla yaban kedisi, Asya ve Afrika' da yaşar. Kedigillerden olan bu küçük boylu fakat yırtıcı hayvanın hem kediye, hem de köpeğe benzeyen özellikleri vardır.

Hayvanlar arası sürat rekorunu kimseye kaptırmayan çita, yaman bir avcıdır. Bununla birlikte, insanlara da kolayca alışabilir bir vahşi olması hayli ilginçtir.

Çita, leopar ve jaguarı birbirleriyle karıştırmamak gerekir. Jaguar ile leopar, parsa çok benzeyen oldukça iri hayvanlardır. Halbuki yetişkin bir çitanın yerden yüksekliği hiçbir zaman kırk veya elli santimetreyi geçmez.

Uzun ayaklı bir köpek gövdesi üzerine oturtulmuş, yuvarlak kulaklı bir kedi kafası taşır. Postu ise sarı zemin üzerine siyah beneklidir.

Çita, koşarken saatte 110 kilometre civarında hız yapabildiği için avını kolayca yakalayabilir. Bununla beraber çita, uysal ve yumuşak huylu bir hayvandır. İnsanlara rahatlıkla alışması bir tarafa, iyi eğitildiği zaman, avladığı gazalları yemeden efendisine teslim edebilecek kadar da evcildir.

Bugün bile Hindistan ve Türkistan' da ceylan avına çıkılırken çitalar da götürülür.

İnsan dostu çita güzel sanatlara da malzeme olmuştur... Ortaçağ' dan kalma birçok halının üzerine, çeviklik ve kuvvetin sembolü olarak çita motifi işlenmiştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kedigillerden demek bu beneklii... Bizim kedinin büyük abisi Çitagil :)) Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 18.03.2008 17:43
Cevap :
Koca kediii... Fareyle işi olmaz ama bunun yaa... Fare onu görünce korkudan ölür zaten :-)) Teşekkürler, sevgiler...  18.03.2008 18:30
 

hızlı...insan bu nasıl inanılmaz bir aerodinamiktir yarabbi demeden alamıyor kendini...resimde iyiymiş:)), sevgiler

Dilek Fuçucı 
 18.03.2008 14:03
Cevap :
Hayvan roket gibi maaşallah... Ben de av yakalama resimleri var da bir felaket, kurtuluş yok ondan valla... Resim diimi, harika :-)) Adaşa da dediğim gibi, benekli olanlar leopar aslında, ortadaki kürkünden üryan olan da Çita :-)) Lâkin bu çita kovalayınca kimsenin kaçacağını sanmam, doğru mu? Teşekkürler Dilek hanım, sevgiler...  18.03.2008 16:42
 

resim güzel, hele ortadaki çita ;)) aman şaka yapıyoru valla. yalnız ukalalık yapmak istemde. resimde hiç çita yok. haberin olsun abicim :)) Leopar dimi onlar!! ortadakini de çıkartamadım :))

METİN ÜSKES 
 18.03.2008 10:35
Cevap :
Haklısın adaş kenardakilerin adı Leo, çita ortada olan :-)) Tanıştırayım, Çita J. Lopez :-)) Hiiiç çıkartmaya çalışmayalım adaş, bizim harcımız değil o iş... Ayrıca çıkaran çıkarmış vakti zamanında... Ama hakkını verelim iyi çıkarmış gerçekten :-)) Teşekkürler, sevgiler...  18.03.2008 16:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 2903
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster