Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Temmuz '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1084
 

İnsan Düşünen Hayvan mıdır?

İnsan Düşünen Hayvan mıdır?
 

İnsan düşünen hayvan mıdır? Bana göre hayır, insan düşünen hayvan değildir. Şimdi burada evrim konusunda  yapılan araştırmalardan dem vurup şu şöyle demiş, bilimsel olarak bunu kanıt göstermiş, bu böyle demiş anatomik olarak bunu kanıt göstermiş muhabbetiyle kafanızı şişirmeyeceğim. Bu yazı da, birçok bilim adamının araştırmaları, tezleri ve makale taramaları sonucu düşüncelerimin, varmak ve inanmak istediği noktadır.

İnsan hayvan değildir. Yani, bir zamanlar tür olarak hayvandı da evrimleşerek insan oldu diyemeyiz, çünkü bu acziyet demiyim de yaradan’ın yaratma mantığına ters düşüyormuş gibi geliyor. Tür olarak hayvandan evrilmediğimizi  ama “kendi türümüzün evrimleşerek” bugünkü duruma geldiğini düşünmek daha mantıklı geliyor bana çünkü; Allah’ın yaratma eylemi, zaman ve mekanla sınırlı olmadığı gibi süreklilik arz ediyor, yani üzerinde yaşadığımız, görebildiğimiz ya da göremediğimiz her şey  devinim, değişim ve dönüşüm halinde. Yaratma eylemi durmaksızın devam etmekte, Allah; insan, hayvan, bitki diye yaratılış ve tür olarak birbirinden kesin olarak ayrılan varlıklar yaratmışken, ne diye, bunların içinden bir tür hayvanı seçip onun evrimleşerek insana dönüşmesini beklesin ki? Bilemedim? hikmetinden sual olunmaz tabi ama, yaratmak onun için “künfe yekün” hükmündeyken ne diye böyle bir acizlik, acizlik demiyim de işini zorlaştırsın diyim. Bilemedim? Alemler içinde alemler yaratıp, hepsini incecik matematiksel hesaplarla kordine  eden ve bunların hiçbirini diğeriyle karıştırmadan sürekli yaratma eylemi içerisinde olan sonsuz kudret ve ilim sahibi bir varlık neden böyle bir şey tercih etsin ki? Üstelik insanın yaratılış evreleri anlatılmış kur'anda, peygamber jinekolog muydu ki? bu mucizeyi sıralı bir şekilde anlattı. Hadi anlattı diyelim peki, her yer de insan ve hayvan olarak söz edilirken, döllenme ve doğum da neden sadece insanı böyle yarattık dedi de hayvanı da anmadı? Vs,vs

  Bilindiği üzere insanla hayvan arasında çok önemeli, bedensel ve eylemsel farklılıklar var, detaylar sizin depolama alanınız da mevcut. Peki,  sizce “ insanla hayvan arasındaki en önemli ayırt edici özellik nedir? Sanırım birçoğunuz düşünebilmesi, diyeceksiniz. Bana göre değil, hayvanlarında kendi doğaları gereği bir düşünce sistemi olduğu. İzlediğim belgeseller de  ve hayvan gözlemlerinden de  yola çıkarak söylüyorum bunu, ki, bu konuda mantığım ikna olmuş durumda. Ve fakat düşünceyi; ayırt edici özelliğin alt birimlerinden biri olarak sayabiliriz. En önemli ayırt edici özellik; “ Soy farklılığı” yani, insan ve hayvanın ayrı soydan, ayrı türden gelmesi. Evrimcileri duyar gibi oluyorum, Homo Habilis, Homo Sapiens  diye fısıldıyorlar sanki. Benimki düz mantık, soyumuz farklı, ve inancımıza göre yaratılış iki kere gerçekleşmiş, birincisi; Hz Adem ve Havva, ikincisi; ortada deniz olmadığı halde gemi yaparak, her hayvan türünden çiftleri de o gemiye alan Hz Nuh. Türlerin kendi içlerinde evrildiği her açıdan ispatlanabilir, kabul edilebilir, mantığa da ters köşe yapmaz. Ayrıca, bilimsel ve dinsel olarak açıklaması da yapılabilir ama farklı iki türün sadece birinin evrimleşip insanlaşması mantıklı gelmiyor bana.

Wundt’un; “ İnsan düşünen hayvandır” söylemi, o zaman “hayvan da düşünmeyen insandır” a denk gelmeli ki biz de onlara insan diyelim. Hayvan insana evrimleşebiliyorsa o zaman insan da hayvana evrilmeli  ki 21. Yüz yılda böyle bir kanıt yok elimizde. Yanlış anlaşılmasın, hayvanları aşağılamak insanı yüceltmek değil niyetim asla, sıkı bir hayvan severim ayrıca, hiçbirini ayırt etmeden severim ki bilen bilir. İnsanların kolaylıkla yapabildiği hayvanlarınsa yapamadığı yüzlerce eylem var ve hayvanların kolaylıkla yaptığı fakat insanların yapamadığı yüzlerce eylem. İnsanla hayvan arasındaki eylemsel farklılıklardan birincisi; düşünce, ikincisi; düşünceyi uygulama, düşünceyi uygulama öğrenme eylemini doğurur. Öğrenme eylemi yaşam içinde istendik davranışlar temelini, istendik davranışlar gelişimi. Gelişim, sesletimi, yani düşünce ve uygulamayı istendik davranışlara dönüştürerek kendini ifade etme isteğini çıkarır ortaya. Sesletimle ifade birleştiğinde okuma, yazma ve eğitim kaçınılmaz olur bütün bunların toplamında gelişime evrilir ve insanlaşırız, doğamız gereği olması gereken de bu.

Taha suresi/50: ( Musa) " Bizim Rabbimiz, var olan her şeye gerçek özünü ve biçimini veren ve sonra da her şeyi kendi doğasının gerektirdiği yola yönelten varlıktır"

Doğadaki hayvanlara “vahşi” sıfatı kullanılıyor genellikle, oysa vahşi denilen o hayvanlar, ne yapıyorlarsa doğaları gereği yapıyorlar, amaçları yaşayabilmek o kadar. Örneğin erkek bir aslan, bebek bir aslana tecavüz edip onu öldürmüyor ya da eşi olan dişi aslanı cinnet getirip parçalamıyor. Bir ayı kafayı bozup zevk için kendi türünü öldürmüyor mesela ya da bir yılan öfke ve nefretle sarılmıyor kimsenin boğazına. Bir kokarca etrafındaki börtü böceği katletmek için gaz bombası atmıyor. Bir akbaba spor olsun diye avlamıyor ceylanı. Yani her tür doğası gereği gibi davranıyor. Peki insan…

İnsan düşünen bir hayvan mıdır? Asıl soru ve sorun bu değil biliyor musunuz? Asıl soru: İnsan, insan mıdır? Ve asıl sorun: İnsan hayvanda olamayacağı için nedir?

Kemal Alkan, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evrimsel oluş sürecinde, Son versiyon, dem olan, insandır. Evren = İnsan.

Kemal Alkan 
 16.07.2021 16:17
 

Nice insanlar gördüm hayvan bile olamamış; nice hayvanlar bilirim insandan daha merhametlidir. İnsanın düşünen hayvan olup olmadığını bilemem de, düşünemeyen insanın henüz insan olamadığını bilirim. Aslında hayvanların düşünmediğini iddia etmek de bir yanılgıdır. Hayvanlar da düşünürler; sadece bizim kadar soyut simgelerle düşüncelerini ifade edebilir olmamışlardır. Gerçekte insan-hayvan-bitki ve hatta cansız varlıklar aynı hamurun farklı maya ürünleridirler. İnsan bence üreme güdüsünden bağımsız âşık olabilen tek canlıdır.

Muharrem Soyek 
 19.07.2017 19:15
Cevap :
siz cennet kuşlarının,kumruların,bülbüllerin aşkını bilir misiniz? Onları birbirine çeken sadece üreme güdüsü mü sizce? Aşk ne güzel şey ve şükürler olsun ki aynı hamuru mayalamış. Saygı ve sevgiyle kalın, Muharrem Bey İnsan olmak zor zanaat vesselam.  21.07.2017 14:50
 

Naz Hanım merhaba; Metafizik ve Materyalist felsefe arasında ciddi şekilde sıkışıp kalmışsınız. Metafizik her şeyi bilinmezle (Soyut) kanıtlamaya çalışırken, Materyalizm gözle görülen (Somut) varlıklardan hareket eder. Siz bin yıl önce kırsal alanda küçük bir grupla yaşadığınızı düşünün; o çok önem verdiğiniz tanrının adını ve ne olduğunu dahi bilemezdiniz. Homo Erektus, Homo Hubilis ve Homo Sapiensler dönemini iyi analiz ederseniz, tanırının neden dört başı mahmur insan yaratamadığını da anlarsınız. Selamlar.

Cemal Zöngür 
 19.07.2017 12:32
Cevap :
Cemal Bey,ikisi de birbirinden bağımsız aynı amaca hizmet eden kavramlar.Velev ki yaratıcı kudretin olmadığını,o müthiş patlamayla gökyüzünde sayısız galaksilerin,yıldızların kusursuz bir şekilde kendiliğinden sıralandıklarını,yeryüzü diye bir şey oluştuğu ve burada botanik bilimini hayrete düşüren bitkilerin yeşerdiğini ve adına şimdi hayvan denen varlıkların bitkilerden bağımsız hareketli bir şekilde yaşam gösterdiğini ve o hayvan türlerinden birinin evrimleşerek insan olduğunu düşünmek materyalist bakış açısıyla bile mantıklı gelmiyor ki bu kadar mükemmel bir yaratılış dizgesini bilim kendiselliğiyle de açıklayamaz açıklayamıyor da.Benim itiraz noktam bu üç türün(Bitki, hayvan,insan) bilimsel olarak ta kesin ayrımı(örnk: DNA)hepsi birbirinden bağımsız ama aynı ortamda evrilmeye devam ettiği. Zaten yazının amacı bu değil. Saygı ve sevgiyle kalın.  23.07.2017 21:51
 

Özgür iradeyi oluşturan zekayı dikkate alırsak,"fazileti olmayan insan,hayvanların en kirlisi,en vahşisi,en muhteris ve en doymak bilmez olanıdır."Konu yüzyıllardır tartışılıyor.Bilimle din arasındaki kaos giderilemedi bugüne kadar.Biri somut diğeri soyut.İki zıttlığı birleştirmek insan aklının beceremeyeceği kalıcı bir sorun oldu hep...Geniş kapsamlı bir konuydu.Elinize sağlk Naz Yaz.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 18.07.2017 13:22
Cevap :
Sevgili Hocam,ne güzel söylemişsin"fazileti olmayan insan" demek hayvan da olamıyor, hayvandan da daha aşağı bir seviyede oluyor. Saygı ve sevgilerimle.   23.07.2017 21:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 159
Kayıt tarihi
: 19.08.13
 
 

Çok bildiğimden değil anlamak ve anlam kazanmak için yazıyorum, anlamlarla var olmak adına, herke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster