Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1805
 

İnsan elleriyle mi sever, kalbiyle mi? Tendeki iz mi, kalpteki iz mi önemli?

İnsan elleriyle mi sever, kalbiyle mi? Tendeki iz mi, kalpteki iz mi önemli?
 

İnternet


Desmond Morris'in bir kitabı vardı. Hala var kütüphanemde. Adı "Sevmek dokunmaktır." Yıllar önce okumuştum. Yıllar geçti anladım. Sevmek dokunmak değilmiş. Dokunmadan sevmek mümkünmüş.

Aslında eskiden hep böyleymiş. İnsanlar birbirlerini seviyorlarmış. Sadece mektuplaşıyorlarmış ve sevgileri hiç azalmıyormuş. Evlenene kadar saç teline dokunamıyorlarmış. Acaba aşk o zamanlarda mı kalmış.

Günümüzde yok dokunmadan olmaz, yok görüşmeden olmaz, yok sevişmeden olmaz. Aşk türlü koşula bağlanıyor, kalıplanıyor, nesneleştiriliyor, kurallara göre oynanıyor; uzun süreli ve başarılı olması için dergilerden yolu yöntemi öğreniliyor.

Dokunmadan sevmek mutlaka olgunlaşmış ve öğrenilmiş duyguları beraberinde getirir. İnsan sevgiyi akışına değil estetik bir şekilde işleyerek yaşayabiliyorsa, karşısındakinin de var olduğunu göz önüne alıyor ve sadece kendisini tatmin amaçlı aşık olmuyorsa, dokunmadan sevmeyi de biliyor demektir. Gerisi hırs, dürtü, açlıktan öte değil.

Dokunmadan sevmek "Lanetlemeden güzelliğini hep hayalde kal, sevmek seni dokunmadan, hem daha gerçeksin hem sevişmeden hep içimdesin " demektir.

Dokunuşlar geçicidir ve zamanla alışkanlık getirir. Dünyanın en iyi dokunuşu veya en güzel vücudu bile sınırlı kalır, dokunmadan sevme etkisinin yanında.

Bizim kuşağımıza kadar pencere pervazından yaşanmış aşklara bakıldığında mümkündür dokunmadan sevmek. Günümüzde dokunmak ve yakınlık kavramlarının yozlaşmasıyla, çiğnenmiş sakıza benzedi sevgiler ve aşklar.

İnsan elleriyle mi sever?

Kalbiyle mi?

Tende bıraktığınız “İz” mi, Kalpte bıraktığınız “iz” mi önemlidir sizce?

Yanlış anlaşılmasın. Dokunmadan sevmeyi yüceltmiyorum. Demek istediğim aşk tek kişiliktir. Eylem olması mümkünsüz ise veya o sizi sevmedi, uzak, senin olmayacak, vazgeçilemiyor sevmekten?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de dokunmadan sevmenin mümkün olabileceğine inananlardanım değerli yazarım. Çünkü gerçek sevgide önce ruhlar birbirine dokunuyor, ruhlar birbirini seviyor.. Fakat bir noktadan sonra, ruhunu sevdiğiniz insanın tenine de dokunmak arzusu kaçınılmaz ve çok doğal bir istek.. Ne yazık ki zamanımızda ruhlardan önce tenler birbirine dokunuyor ve ruhlar belki de birbirini tanımıyor bile. Sevgilerimle..

Mor Okyanus 
 30.06.2012 22:27
Cevap :
İnsan kompleksli bir yaratık. Sevmek insanlar için zor oluyor. Bu konuda hayvanlar insanlardan daha başarılı. İnsan sevmeyi ve aşkı da bir alışveriş görüyor. Çabuk tüketiyor. Çok insan gördüm ben, "o beni sevmiyorsa ben de onu sevmem" diyen. Neyse, yorum cevabına bir blog daha yazmayayım şimdi::)) Çok tşk.çler Mor Okyanus   01.07.2012 12:36
 

İster ten de, ister kalpte izi olsun, sevmek güzel.sevgiler.

Fatma Güneş ERGEN 
 30.06.2012 14:16
Cevap :
Nasıl olursa olsun sev yeter ki diyorsun yani:) Ne diyeyim:) Tşk.ler  01.07.2012 12:18
 

elinize yüreginize saglık ne güzel anlatmışsınız sevgiyi evet sevmek dokunmak mı yoksa uzakta da olsa gönülden sevmekmi bu bencede tartışılır..ama sanırım gönülden sevmekir karşılık beklemeden .. sevgiler sizinle olsun emine zaimoglu

Emine Zaimoğlu 
 29.06.2012 14:20
Cevap :
İnsan kimi seveceğini seçemiyor ki. Yanımda olursan, beni terketmezsen gibi bir sürü kurallara ve şartlara bağlanmaz ki aşk. Aşk işgalci, zorba söz geçmez ki:) Çok tşk.ler Emine hn. Ve hoşgeldiniz sayfama. Bir ara bir maniniz yoksa ben de uğrayacağım bir çay içmeye size:) Sağolun.  30.06.2012 11:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 271
Toplam yorum
: 1544
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 578
Kayıt tarihi
: 16.05.08
 
 

Güzel sanatlar fakültesi Müzik bölümüne gitmeme rağmen, fakülte sonunda yıllardır yaptığım turizm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster