Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '18

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
140
 

İnsan Felsefesi Gereksiz Bilinmeyendir

Bence felsefe , sadece bir gizin kuram ,kavram karmaşasıyla birlikte ayrıca bana göre insan felsefesi ve açlık felsefesi olmak üzere bilinmeyen iki denklem gibidir . Bu denklemdeki gizi çözebildik  mi beklide “varlık” felsefesini çözmüş olabiliriz.

İnsan felsefesi ;  En uğraştırıcı , en sorunlu , en zaman kaybı olan ve sonuç ise  beyin hücrelerimizin ölümüne neden  olduğundan zeka gerilemesine de yol açan çıkılmaz sokaktır.  Farkında mıyız zira çoğumuz farkında olduğumuz gibi bu belamsı problemin eşiğinden paçamızı kurtaramıyoruz ,ki bazılarımız bu belayı çekim yasasıyla kendine çeker iken , bazılarımız yüce iş olarak görüp yasa ile hemhal olmaktan büyük kıvanç duyarak seçimimizi yaparız .

Sosyal projeler ile çocukluğumdan beri ilgilendiğimden ,insanı psikolojik olarak analiz ederek yaklaşır ve negatiflerinin altındaki nedene bakıyordum . Dinin etkisi de azımsanmayacak seyirlerde idi.  İnsanı, doğrusu yanlışıyla kabul görür ve problemli bireyler ile ilgilenmek gibi de misyon edinmiştim . İstememe gerek kalmıyordu karınca gibi her yerde karşıma çıkıyordu . Aha da kim tutar beni !?

Zaman içinde hamilik yapmaktan vaz geçmiş , başka bir bakış açısından bakar oldum . Kimseyi kurtaramayacağımı, bilakis herkes kendine göre akıllı ve doğru,  “bana ne” diye baktım . Bunun ile birlikte elbette çok faydam oldu ama kendime zarar veriyordum .  İdealist,  analitik , sorgulayan biri olarak akademik kariyer yapma gibi hedeflerim vardı . Toplum fedailiği beni geriletiyordu . Gemisini kurtaran kaptan olup çıkarken, ben ise kan emen mikro organizma canlılar ile uğraşmaktan canıma tak etmişti . Belki de olması gereken ama hiçbir zaman olmayan kıskanma duygusu daha çok kaybım oluyordu . İyi niyetimden , hasetçiler   ne çok yarışıyorlardı  ,saysam bitmez . Elinden tuttuklarımı , sosyal proje aktivisti olarak halisane samimiyetimi onlara  merdiven yapıyordum.

Sonra ne mi fark ettim ?

Asıl kendimi kurtarmam gerektiğini

Bıkıp usandığım bu canlı türünden sınır çizmem  gerekeceğimi anlamıştım  zira kimseye bağımlı yaşamadım, bağımlılığı sevmiyordum . bana bağımlı olanları da sevmezdim . Özgün duygular , düşünceler taşıyordum /taşıyorum . Merkezime oturtmuyordum hiç kimseyi . Sadece sorumluluğum ne ise o idi .

Tabi” 7 sinde ne isen 70’ inde osun”  doğru bir söz . “ Lanet gelsin içimdeki sorumluluk duygusuna “ dememeyi de esirgemiyorum. Nerede kahrolası anlaşılmaz insan evladı varsa beni mi bulur ( !? )

 Hayır hayır istemiyorum ..

 Ne bu felsefeyi çözmek ,ne de insan bataklığını görmek isterim.  Zaten onları, üreten  problem yumağı ebeveynlerinden ,  soya çekim ile yine üredikleri  küçükleriyle uğraşmak bir hayli bin asra yelken açmaktır bütün mücadelemiz .

Gecenin uyku tutmaz halleri miadını tamamlamış bir yıldız düşürdü .

                 

Cemile Torun, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Yazar,insanoğlu varoluşu kadar eskidir felsefe tarihi;çünkü insan,nasıl varoluşunu konu edinmiştir."İnsan felsefesi",nasıl insan beynini öldürür? Beyin öldürseydi;filozoflar yeni düşünce sistemleri oluşturabilirler miydi? Selamlar.

Hüseyin Başdoğan 
 04.11.2018 12:42
Cevap :
Sayın Hüseyin Bey, felsefe tarihi, insan ile kadim tarihtir. Õldürebilseydi, filozoflar düşünce olmazdı. "Õldürüyor "dedim sadece ironidir. Sevgiler ..  04.11.2018 15:06
 

Öylesine önemli bir konuyu anlamışsınız ki defalarca bu konularda yazdım tabi yazdıklarım anlaşılmadı, kişi davranışlarını eleştiriyorum sanıldığı. Ama ben daha çok kişiliği genetiğe bağladım.

Kerim Korkut 
 01.11.2018 5:27
Cevap :
Kerim Bey, nice problemler gerçekten genetiktir . Saygılar güzel insan   01.11.2018 13:12
 

"Toplum fedailiği" bazı insanların esareti aslında, hem çok şey yapabilmek, cehalet dağlarını devirebilmek istiyor. Hem elinizi kolunuzu bağlayan sebeplere boyun eğmek zorunda kalıyorsunuz, böyle durumlarda hep Mustafa Kemal Atatürk gelir aklıma o günlerin kafa ve toplumsal yapısını düşünerek dualar ederim. Emeğinize sağlık sevgilerimle

Cemile Torun 
 01.11.2018 0:42
Cevap :
Sevgili Cemile Arkadaşım , sevgiler ...  01.11.2018 13:15
 

Merhaba... Tanıtım yazınızda da "sorgularım"diyorsunuz. Anlayabildiğim kadarı ile sadece çevresel değil evrensel düşünenlerdensiniz:) Dünyaya; sadece yeme, içme, çoğalmak için geldiklerini, bizim gibi sorgulayan, analiz yetisine sahip kitleye düşündüren iki ayaklılar yüzünden, yaşanan tüm sorunlar.Keşke bir nebze düşünme,sorgulama,doğru gözlem yapıp algılama yetenekleri olsaydı.Özellikle bizim gibi geri kalmış ülkelerde bu canlı türü çoğunlukta.İnsan bu kadar aptal, aynı zamanda da bu kadar omurgasız olabilir mi diye düşünmemek mümkün olmuyor; yaşadıklarımız duyduklarımız karşısında. Düşünürken; "neden"lere cevap ararken gençlerin deyimiyle"kafayı sıyırmamak"işten değil. Sonra da yakınındakiler bile "sen mi kaldın bu bozuk düzeni düzeltecek" diyor, taşın altına elini koyacakken bacağından çekiyor. E, bu dönemin puslu havasını düşünürsek haksız sayılmaz o yakınlar. Bir de etrafına bakıp "bunlar için mi" dememek elde mi... Selamlar,sevgiler...

Nur Eşmeli 
 30.10.2018 15:06
Cevap :
Sevgili Nur Hanımcım , bütün meramımıza en güzel şekilde açıklamışsınız. Artık midem, bu cahil baş belası, düşünmekten yoksunları kaldıramıyor . Hele yine bunlarla başımız beladayken . Bir gün biter umuyorum . Kaç asır bilemiyorum. Sevgiler saygılar can arkadaşım  30.10.2018 20:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 106
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 161
Kayıt tarihi
: 22.04.16
 
 

Sorgulamakla meşgulum, her şeyi sorguluyorum. İzmir / Eğitim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster