Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '06

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
1321
 

İnsan fotoğrafçılığı

İnsan fotoğrafçılığı
 

İnsan fotoğrafı çekmek açıkçası pek tercih etmediğim bir şeydir. Biraz utangaç biri olmam sanırım bunda önemli bir etken. İnsanlardan çok insan dışı öğeleri görüntülemeyi tercih ediyorum. Çünkü insanlar fotoğraflarının çekildiğini anlayınca tepki gösterebiliyorlar. Düşünün şimdi, parkta otururken aniden bir fotoğrafçı çıkagelip izin almadan fotoğraflarınızı çekmeye başlasa kendinizi nasıl hissedersiniz? Ben şahsen kişinin niyetini anlamaya çalışır ve duruma göre tepki koymak isterim ya da aynı davranışı ben o fotoğrafçıya göstereceğim şekilde aniden fotoğraf makinemi çıkartıp fotoğrafçıyı görüntülemeye başlarım. Böyle bir şey başıma gelmedi ama herhalde bunu yapardım.

* İnsan fotoğrafı çekmek basit görünse de oldukça zordur. Sanatsal olarak istenilen görüntüleri elde etmek ise çok daha zordur. Özel hayata müdahale söz konusu olabildiğinden fotoğrafını çekiyor olduğumuzu insanlardan tepki görebiliriz. Bu yüzden mümkün olduğunca dikkat etmeliyiz.

* İslam dini resme pek sıcak bakmadığı için doğal olarak fotoğraf çekilmenin günah olduğuna dair özellikle köylerde ve muhafazakar kesimlerde bir inanç vardır. Bu yüzden özellikle köylerde, özellikle bayanları çekerken izin istemeye çalışın. Eğer izin istemeyeceğiniz kadar güzel bir kompozisyon varsa çektikten sonra yanına gidin. Bazı köylü hanımlar kocalarının bu işe kızacaklarını belirterek fotoğraflarının alınmasını istemezler. Kesinlikle ısrar etmeyin. Anlayışlı olun.

* Hayatta bir amacı olmayan kişilerin (dilenci hariç sokakta yaşayanları örnek alırsak) görüntülerini almak çok daha kolaydır. Çok rahat çekimlerini yapabileceğiniz gibi fotoğraf çekilmek için genellikle dünden razılardır. Sizinle işbirliği yapabilirler ve beklediğinizden de güzel pozlar alabilirsiniz. Böyle kişilerle çalıştıktan sonra ellerine ekmek parası verirseniz çok faydalı olacaktır.

* İşçileri de fotoğraflamak genelde kolaydır. Çünkü ülkemiz şartlarının zorlu koşullarına göğüs germekte olan ve hakkını genelde alamayan işçilerimiz sıkıntılarının herkes tarafından görülebilmesi için genelde görüntülenmelerine izin verirler. Ben Sapanca’ da demiryolu işçileriyle çalışma olanağı buldum. Fotoğraf bakımından çok rahat bir çalışma ortamı gördüm. İşçi çekimleri yaparken çalışma alanına has tehlikelere karşı dikkatli olmanızı öneririm. Gerekirse baret gibi koruyucular kullanmayı unutmayın. Vinçte asılı duran bir nesnenin altında asla bulunmayın.

* Genel olarak bir insanı uygun bir kompozisyonda görürseniz hemen çekim yapın. Daha sonra sizi gördüyse, göz göze geldiyseniz gidip izin isteyin. Kimliği %100 belli olacak şekilde tam portre yapılan çekimlerde izin istemek gerekebilir ama ters ışıkta siluet halinde, ya da sadece insanın arkasının görüneceği çalışmalarda izin istemeye gerek yoktur.

* Turistlerin yoğun halde bulunduğu şehirlerdeki dilenciler fotoğraflarının çekildiğini fark edince para isteyebilirler. Fotoğrafını çektiğiniz dilenciye parasını verip vermemek size kalmış. Eğer iyi bir poz yakaladıysanız verebileceğiniz paraya değecektir.

* Bulunulan ülkedeki güvenlik güçlerinin fotoğraflarını çekmekten kesinlikle kaçının. Asabi bir polisin fotoğrafını izinsiz almaya çalışırsanız kendinizi karakolda bulabilirsiniz.

* İnsan fotoğrafçılığını çok iyi bilen biri değilim. Durum müsait olursa, iyi bir fırsat yakalarsam insanları görüntüleyebilirim. Bu metinde insan nasıl çekilir şeklinde bahsetmedim. İnsan fotoğrafı çekmenin incelikleri, tekniklerini yakında öğrenmeye başladığımda sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3966
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Bilim ve doğa tutkunuyum. Fotoğraf meraklısıyım. Doğa sporlarını severim. Doğa bilimleriyle ilgileni..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster