Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
350
 

İnsan hakları ve Hürriyet Gazetesi

Hürriyet Gazetesi internet sayfasını bugün (1 Mayıs 2008) tıkladığımızda, açılış sayfası olarak, 10 Aralık 1948 yılında ilan edilmiş olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin metninin 60. yıldönümü başlığı ile yayımladığını gördük.

Muhtemelen 1 Mayıs'taki Türkiye'nin 'acizoğlu acizliğinin' ucuz atlatılması için bir tür çağrı ve uyarı niteliği taşıyor. Bu nedenle bu duyarlılık için kutlamak gerekir.

Ama dikkatimi çekti, sonuncu maddede açık bir çeviri yanlış vardı.

Bildirinin 30. maddesinin orijinali şöyle:

"Nothing in this Declaration may be interpreted as implying for any State, group or person any right to engage in any activity or to perform any act aimed at the destruction of any of the rights and freedoms set forth herein."

Hürriyet'in çevirisi ise şöyle:

"Beyannamenin hiçbir maddesi değiştirilemez, bir devlet, topluluk ve ferdin yok edilmesi amacıyla kullanamaz."

Oysa başka iki yerde ve ki, maddenin doğru çevirisi onlardır, şöyle:

1- "İşbu Beyannamenin hiçbir hükmü, herhangi bir devlete, zümreye ya da ferde, bu Beyannamede ilan olunan hak ve hürriyetleri yok etmeye yönelik bir faaliyete girişme ya da eylemde bulunma hakkını verir şekilde yorumlanamaz."

2- "Bu bildirgenin hiçbir kuralı, herhangi bir devlet, topluluk veya kişiye, burada açıklanan hak ve özgürlüklerden herhangi birinin yok edilmesini amaçlayan bir girişimde veya eylemde bulunma hakkını verir biçimde yorumlanamaz."

Farklı kelimelerle başka şekilde de çevrilebilir bu metin, ama Hürriyet'in çevirdiği gibi kesinlikle çevrilmez.

Burdaki fahiş çeviri hatası, evet Hürriyet'in amacını küçültmez ama, böyle önemli bir kurumun, böyle önemli bir metinde, bu hatayı yapması şaşırtıcı. Bilmeyenler yanlış öğrenmesinler en azından.

Bu hata, diğer maddeleri de güvensiz kılıyor, bi bakmak gerekir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Beyannamenin hiç bir maddesi değiştirilemez" şeklinde bir hukuk kuralı zaten hukuğun ruhuna aykırı bir hukuk kuralı olurdu. Her hangi bir hukuk kuralını "değiştirilemez" ilan etmek her şeyden önce gelecek nesillerin iradelerine saygısızlık olurdu. Her siyasi irade ancak kendi yaşadığı ve hukuk kuralı belirleme yetkimliğine sahip olduğu zaman dilimi için geçerli oalabilecek hukuk kuralları beliryebilir. Geçmişi ve geleceği, yani tüm zamanları kapsayan kurallar belirlemek bence sadece allaha mahsus bir yetkinliktir. Bence çok önemli bir konu. Saygılar ve sevgiler

Matilla 
 01.05.2008 23:02
Cevap :
Yanılabilirliği deneyimlemiş aklı selim her insan mutlaklıktan kaçınması gerektiğini anlar. Bu, doğrularımızı savunmayacağımız anlamına gelmez, ama dediğim dedik öttürdüğüm düdük dersek olmaz. Beyanname bir tür noterlik yaparak ilkeler belirlemiş. Ama değişime kapalı olmamalı, yeter ki temellendirilebilsin karşıtı. Bizden de saygı ve sevgiler.  02.05.2008 11:29
 

Dikkatinizi ve emeğinizi kutluyorum. esenkalın.

Ezgi Umut 
 01.05.2008 17:10
Cevap :
Tşk. Siz de.  01.05.2008 21:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 975
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster