Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '11

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1508
 

İnsan kalitesi ve toplam kalite kavramları

Kalite nedir? 

Bir yaşam felsefesidir öncelikle! İnsanın hayatını etkileyen faktörleri standartize ederek denetlemesidir. Nevarki her bireyin hayatını etkileyen faktörler birbirinden bağımsız ve farklıdır. Burada önemli bir kavram olarak birey kavramı ortaya çıkıyor. Birey nedir veya kimdir ? Her insan bir birey değildir neyazıkki! Yaşamsal amaçlarını tanımlayabilmiş, sorumluluklarını ve prensiplerini ortaya dökebilmiş, bildiğini ve bilmediğini bilen, hayatını yaşandığı şekilde kabullenen fakat daha iyisi için sorgulamayı ihmal etmeyen ve nihayetinde, doğayı ve insanları seven kişiye birey denebilir. Bireyin hayatındaki faktörleri belirleme fırsatı vardır diğer insanlardan farklı olarak! Çünkü birey kendini arama sürecini tamamlamış ve niçin yaşadığı sorusuna cevap bulabilmiştir. Buradan hareketle, her bir bireyin birbirinden farklı ve bağımsız olduğu sonucu doğrudan ortaya çıkar. İnsanı hayvandan ayıran en temel özellik de onun birey olmasıdır. Bu nasıl mümkündür? Cevabı çok basittir: öğrenerek! Öğrenmek gözlemlediğini teyp gibi kaydetmek değil, gözlemlendiğini kendi bilgi seviyesince yorumlayabilmektir. 

Şimdi tekrar Kalite kavramına döndüğümüz vakit, bir insanın bu kavramı öğrenebilmesi için öncelikle birey olması gerektiği bilincine varması gerekir. Nitekim insan düşünebilen bir varlıktır . 

 

Organizasyonda kalite nedir ? 

 

Organizasyonda Kalite kavramını inceleyebilmemiz için, organizasyon tanımını yapmamız gerekir: Organizasyon, bir grup insanın ortak hedefler ve amaçlar için biraraya gelip yaşam sürecinde ortaklık kurmasıdır. Buradan çıkacak sonuç ise insanların biraraya gelmesi için bir nedenleri olması gerekliliğidir. Bu nedenlerin en basiti birlikten güç doğar ilkesi olarak kabul edilebilir. İşletme kavramında buna Sinerji Etkisi de denmektedir. Y kuramı insanların birlikte, bağımsız olduklarından farklı şekilde davrandıklarını söyler. Buradan hareketle denilebilir ki organizasyon bireylerden farklı yaşayan bir organizmadır. Onunda tıpkı birey gibi belirlediği kendine has hedefleri ve sorumlulukları vardır. Bu hedef ve sorumluluklar ona bazı ödev ve görevler yükler. Bu yükümlülüklerini yerine getirirken ise yine kaynağına inip bireylerinin bilgi ve becerisinden faydalanır. Nihayetinde şu sonuca varılabilir: Bir organizasyonun kaliteli olabilmesi için o organizasyonda bireylerin de tek tek kaliteli olması gerekir. O zaman organizasyonda kaliteden bahsedersek, bir ortak hedef veya hedefler için kendilerine düşen görev ve sorumlulukları en iyi şekilde bilen ve ifa eden bireylerden bahsetmiş oluruz . 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplam kalite nedir ? 

 

Toplam Kalite’ ye gelirsek, daha evvelden de belirtildiği üzere, bireyler organizasyon oluşturduklarında bireysel davranışlarından farklı bir şekilde davranmaya başlarlar . Bu hem pozitif hem de negatif yönde olabilir. Kaliteli organizasyonda önemli olan bu bireylerin her birinin mümkün olduğunca pozitif davranışlar göstermesini sağlamaktır . İşte tam burada Yönetim ve Yönetici Birey kavramları doğmuştur . Yönetim kavramı özetle şu anlama gelir: Organizasyonun hedef ve hedeflerini gerçekleştirmek için bireylerin birarada uyumlu ve verimli bir biçimde en uygun davranışını gösterebilecek şekilde biraraya getirilmesidir. Bireylerin birbirinden bağımsız ve farklı olduğu konusunda hemfikirdik. İşte bireyler tam bu bağlamda temel olarak iki ayrı sınıfa ayrılabilir: Yönetenler ve Yönetilenler. Bir organizasyonda yönetenlerin sayısı yönetilenlerin sayısının çok altındadır . Bunun sebebi doğal seleksiyondur ve çok basittir. Kısacası bunun sebebi yoktur. Biz organizasyonda böyle kişilere Yönetici ismini veriyoruz. Özetle yönetici, bir organizasyonda ortak hedef veya hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için bireylerin üzerilerine düşen sorumluluk ve görevleri en pozitif davranışı göstererek ifa etmesini sağlayan bireylerdir. 

 

Sonuç olarak, Toplam Kalite bir organizasyonun, kendi hedef veya hedeflerine ulaşabilmek için oluşturacağı en uygun yönetim biçiminin belirlenmesidir. 

 

Saygılarımla…. 

01/10/97 

ŞİŞLİ/İSTANBUL  

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 613
Toplam yorum
: 1644
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 284
Kayıt tarihi
: 10.04.11
 
 

Eric küllerinden doğduktan sonra dünyada büyük değişiklikler olsa da Türkiye'de çok fazla şey değ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster