Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '09

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
538
 

İnsan manzaraları

İnsan manzaraları
 

Görünen yüzlere değil, bağıran ruhlara bakıyorum...


İnsanlara alıcı gözüyle baktınız mı hiç?

Evet, ben çevremdeki insanlara bu şekilde baktım son günlerde. Amacım mizah aramak değildi hallerinden, sadece denedim ruh fotoğraflarını görmeyi. Daha da özenli baktım bu yüzden. Bir çoğunun yüzünde korkuyu gördüm hayatlarına dair. Temeli çelişkilerle atılan hayatın, tuğlaları kaygı, harcı korku olacaktı elbet. Ödünç alınmış bir hayatın maskesi vardı sanki yüzlerinde. Daha fazla bakmak istemediğim bir manzara…

Kiminin yüzünde çaresizliği gördüm.Ne eğilip toprak alabiliyordu avuçlarına, ne de uzanıp yıldız toplayabiliyordu gökten… Kendi ikilemlerim geldi aklıma, gözlerimi kapatırsam kaçarım sandım, nafile … Kaçamadım. Uzun bir boğulma hissi yaşadım bu ve bunun gibi manzaralarda. Ama umut her zaman vardı bu fotoğraflarda. Gün gelecek gök eğilecek, gün gelecek toprak el verecekti.

Bazılarının yüzünde teslimiyetin fotoğrafını gördüm. Yaratıcı’ya, eşe, çocuğa, yıllara … Bu fotoğraflardan aldığım mesaj: yılların doldurduğunu, günlerin boşaltamayacağı idi apaçık. Nasıl çar çur edilirdi onca yaşanmışlık, alışılmışlık … Bir gün, sadece birkaç gün işler yolunda gitmedi diye. Tanıdık yüzlerin fotoğrafı çoktu bu manzaranın içinde.

Kimilerinin hırslarıyla eskimiş ruhlarını gördüm. Hırsın çok olduğu yerde mutluluğa yer yoktu.Yazık nasıl da farkedemiyorlardı, elleriyle ittiklerinin, sağlıkları olduğunu.

En sevdiğim manzaraları çocuk yüzlerinde gördüm. Uzun uzun seyrettim zevk alarak, ders alarak… Çelişki yok, kaygı yok … Sevgi, umut, neşe, rengarenk hayaller… hepsi ziyadesiyle var.

Peki siz, siz hiç baktınız mı ruh portrenize?

-Evet, ben baktım. Anladım ki ; içimdeki çocuğun hayranıyım ben. Onu unutmadıkça lezzet alıyorum hayattan. Bir çocuk gibi hesapsız ve bir çocuk gibi sade yaşıyorum hayatı. Olmak istediğim manzaranın içinde.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

o çocuksu ruh hallerinde kalmak düşüncesindeyim bende, sevgiler:)

erol aslan 
 16.11.2009 9:34
 

bir gözlem olmuş, kutlarım.. Sevgiler.. Ata Kemal Şahin

Ata Kemal Şahin 
 16.11.2009 9:23
 

Bak bak ÇOKLAR, bak bak, maalesef YOKLAR.

Şahin Yamaner 
 15.11.2009 9:20
 

Sevgili Dilek; söylediğin gibi yılların doldurduğunu günler boşaltmakta bir hayli zorlanıyor. Neyse ki, içimizde saklı çocukluk yanımız, umutlarımız ve sizin gibi dostlarımız var ki yaşamdan zevk alabiliyoruz. Ellerinize sağlık.

Sevinç TUFAN 
 14.11.2009 17:24
Cevap :
yaşam zevkimizi hiç kaybetmemek dileklerimle.sevgiler...  14.11.2009 22:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 663
Kayıt tarihi
: 04.05.09
 
 

26.07.1975 Uşak doğumluyum. İlkokul ve ortaokulu Banaz da okudum. Lise eğitimimi Uşak Anadolu Öğretm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster