Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
932
 

İnsan nasıl gerici olur?

İnsan nasıl gerici olur?
 

Bu yazıya başlarken diyorum ki sadece arkada kalan gericidir; başka gerici yoktur. Varsa da yazdıkça ben de yeni öğreneceğim. Vallahi tallahi bilmiyorum!

Herkeste bir ön yargı, Çorum’un ilçesi Kargı. Sakallı gericidir. Ya adam köseyse? Ya kesiyor kesiyor baş edemiyorsa? Ya cebinde traş parası yoksa? Ya adam sakalı seviyorsa?

Türkiye’de kim gerici? Hacı Dursun’un çomara sorduk. Hav hav. Güya AKP’liyse gerici, CHP’liyse ilerici. MHP’liyse yobazın traşlısı. Oysa gericilik apayrı bir kavram. Paris Londra gezen moderin mistır gerici, Mekke dağlarında meczup hacı cavcav ilerici olabilir. Sanki Allah kanunu. Doğuya doğru gidersen gerici oluyorsun; batıya doğru gidersen ilerici. Bu anlayışa göre kuzeye doğru gidersen kutup ayısı, güneye doğru gidersen Kunta Kinte’nin dayısı mı olacaksın?

Çıplak gezmekle ilerici olunamayacağı gibi Arap donu giymekle de gerici olunmaz. Arap donu giyen bacım Anıtkabir’e, Ata’nın huzuruna hoş geldin!

Benim diyerek hiçbir şeye sahip olamazsınız. Ata’nın vasiyeti açıldı mı? Size mi bırakmış mirasını? Baykal’a Dumlupınar, çaykala kumlu pınar. Durun bakalım hele. Korkut hissesini alsın, kalanı bölüşürsünüz.

Şempanze muz yer dedin homur homur yumuldun. Kuyruğun bile olsa sana maymun dersem yazıklar olsun! Çünkü ben farka göre, farklıya göre hazırlamışım kendimi. Turist amcam kadın eşinin eteğinin altına kafasını sokmuş. Korkut aptal, şapşal boynunu büker: “Hayrola hemşerim, bir şey mi arıyorsun? Karı yanıtlar, husband meşguldür zira. “ Kocam oğluyla konuşuyor. Hamileyim de” Görünüş ofsayt lakin içerik namuslu. Bir insan doğmamış çocuğu ile başka nasıl konuşabilir?

İnsan davranışlarını belli bir çizginin içinde, belli zaman ve mekânda tutamazsınız. Özgürlük, alanınıza girer ve sizi rahatsız eder. Burada sorun özgürlükte değil sizdedir. Adamın dinlediği müzik beni rahatsız ediyor. Neden? Çünkü sevmiyorum. E ne yapacağız o zaman? Dinlemesin. Sen de evin içinde cazır cazır ekmek pişiriyorsun.

”Bir kişinin özgürlüğünün başladığı yerde bir başkasının özgürlüğü biter” mantıksız bir sözdür. Ben denize girince birini rahatsız ediyorsam ya ben denize girmekten vazgeçeceğim ya da ben girince o kişi denizden çıkacak. Böyle özgürlük olur mu? Ve ne acıdır ki Türkiye’de insanların %95’i özgürlüğü bu şekilde tanımlıyor. Bu şekilde özgür olamazsınız ki. Hayat güzellikleri yaşamaktır. Sizin yaşadığınız bu güzelliklerden birileri rahatsız oluyorsa onun sorunu. Hiç güzelliklerden rahatsız olunur mu? Özgürlük kısıtlama kabul etmez. Dağların etrafını çitle çevirebilir misiniz?

Türkiye’de gerici diye adlandırabileceğimiz hiçbir kesim yoktur. Elbette gerici insanlar vardır. Bunlar da her sınıf, parti, inanç ve görüşte olabilirler. Tuttuğunuz parti, tuttuğunuz takım, yaşadığınız yer, okuduğunuz okul, konuştuğunuz insanlar vs sizi ilerici yapmaz. İlerici olup olmadığınız sadece düşünceniz ve buna bağlı davranışınızla anlaşılır. Bilgi ve kültür seviyesi düşük insanlar için gerici-ilerici sınıflandırması yapılamaz. Ne verdin ki ne istiyorsun derler adama.

Üst kültür, elit tabaka, seçkin sınıf iddiasında olup günlük hayatında tanıdığı kişilerle örneğin cinsellik üzerine bile konuşup sohbet etmeyen, edemeyen, etmeye karşı olan kimselerin ilericilikleri tartışılır. Yaşıyorsan, yapıyorsan konuşacaksın. Hayatın boyunca karyola langır lungur, senden muhabbet adına bol güneşli hava raporu.

Tarihi sevmek gericilik değildir. Hatta öldüğünde kendin için firavun mumyası bile yapılmasını vasiyet edebilirsin. Ama o günün herkesçe malum yanlışlarını bugünün doğrusu olarak savunursan gerici olursun.

İnsanların düşüncelerini zorla değiştirmeye çalışan kimselerin gerici olduğu konusunda şüphe yoktur. Ama insanların düşüncelerini zorla değiştirmek mümkün olmadığı için bu anam babamlar değişik bir yol bulmuşlardır. Güya sizin doğruyu bulmanıza yardım ediyorlardır. Bi dakka, bi dakka! Beni niye bu guruba sokuyorsunuz ki?

Düşüncenin eskisi yenisi vardır. Çünkü zaman her şeyi değiştirir. O günün âdemi bugün bademdir. Bunu anlatmak için “şartlara uymak” diye bir kavram geliştirilmiştir. Şartlara uyanlar basit insanlardır. Bunlar için ilericilik gericilik söz konusu değildir. Şartları kişi kendi yaratır. Uygun olmayan şartları değiştirir. Değiştirme gücün yoksa zaten ilerici olamazsın.

Her yerde, her zaman hep geride kalan, ileri geçmeye çalışmayan kimselerin de gerici olarak nitelenmeleri gerekir. Kişi ileri doğru adımlar atarken hata yapıyor ya da başarısız oluyorsa bu gericilik olarak değerlendirilmez. Faydası kanıtlanmış yenilikleri reddedip geçmişin çöplüklerinde sürünenler hiç hata yapmasalar ya da başarısız olmasalar bile gerici olarak görülebilirler.

Bir toplumda gerici ilerici ayrımı elbette yapılmamalıdır. Ama hangi düşünce ve davranışın gericilik hangisinin ilericilik olduğunu insanlar bilmelidir. Çünkü nerede bulunduğunu bilmeyen nereye gideceğini de bilemez. Ve hayat bir yürüyüştür; insanlar durarak yaşayamazlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6184
Toplam yorum
: 15192
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster