Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1388
 

İnsan Neden İntihar Eder?

Bir insanın kendi canına kıyması kolay bir şey olmasa gerek. Ben bu yazımda  intihara yol açan durumları anlatmak istiyorum.

Bir insan neden intihar eder acaba?

* Genetik yatkınlık varsa

* Ruhsal bir hastalığı varsa: Depresyon, şizofreni, bipolar bozukluk

* Alkol ve madde bağımlılığı

* Yalnızlık, tek başına yaşama.

* İleri yaş, yaşlılık.

* Sevilen birinin kaybı.

* Gönül meseleleri.

* Ergenlik çağıında sıktır.

* Erkek olmak.

* İflas etmek, borç.

Bunlar risk etmenleridir, yani bu kişilerde intihar daha sık görülür. Bu kişiler intihar etmeden önce genellikle intihardan sözederler. Yardım ararlar. Bunun için gerekli önlemler alınmaldır. Yapılacak en önemli tedbir, bu kişileri bir psikolog ya da bir ruh hekimine götürmektir, tedavilerini yaptırmaktır. Bu tür durumlar asla ihmale gelmez, çünkü profesyonel yardım gelmezse intihar gerçekleşebilir...

*

"Türkiye'de intihar:
DİE verilerine göre intiharlar Türkiye'de büyük şehirlerde ve Batı Anadolu'da daha yaygındır. Ası, ateşli silah ve kimyasal madde kullanımı en sık kullanılan üç yöntemdir. Dünyada ortalama 3-4 erkek başına bir kadın intihar ederken, Türkiye'de erkek/kadın oranı 1.4 olarak görünmektedir. Hastalık, aile geçimsizliği ve geçim zorluğu en yaygın sebepler arasındadır. Sayıl, ülkemizde intihar risk etkenlerini şöyle sıralamaktadır : (Bazı yöreler dışında) erkek olmak, çeşitli bedensel ve ruhsal hastalıklar, ekonomik sorunları olmak, 15-24 yaşları arasında olmak ve aile içi ilişki güçlükleri yaşamak. Diyarbakır, Bitlis, Urfa, Sivas, Kırıkkale ve Ordu gibi illerde dünyadaki eğilimin tersine intihar eden kadınların sayısı erkeklerden fazladır. Yakın dönemde Batman'da kadınlarda ufak bir salgın halinde görülen intiharlar da hatıra getirildiğinde, modernleşme sancıları içindeki ülkemizde, toplumsal değişimin kadınların ruh sağlığına birebir yansıdığını söylemek uçarı bir tahmin olmayacaktır." (alıntı).

*

2012

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 483
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 262
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster