Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
204
 

İnsan neyi istediğinden değil neyi istemediğinden daha çok emindir

İnsan neyi istediğinden değil neyi istemediğinden daha çok emindir
 

Kardeşinin büyümesini istemeyen kız


Çünkü nefret sevgiden güçlüdür. Ve insan istediğini sever istemediğinden nefret eder. İnsan istediklerini isterse alacağını (yani seçme hakkı olduğunu) istemediklerini ise almaya mecbur kalacağını düşünür. Çünkü hayatı boyunca istemedikleri onu bulmuştu

Kişi “istiyorum” derse bunda katilik yoktur. Fakat “istemiyorum” derse gerçekten istemiyordur.

Kişi önce olumsuzu öğrenir. Bu güvenlik endişesinden kaynaklanır. Bu evde yılanlar ve güvercinler var deseniz yılanlara odaklanır, güvercinleri merak bile etmez. Çünkü yılan güvenlik endişesi yaratır. Kişi her daim varlığını güvence altına almayı düşünür.

Bu nedenle de kendisine verilen (teklif edilen) olumsuz şeyleri mutsuz olacağını düşünerek almak istemez. Hatta bu konuda çok kararlıdır; hayır der keser atar. Çünkü mutsuz olmanın korkusu mutlu olmanın sevincinden üstündür. İnsan mutlu olmanın yerine mutsuz olmamayı tercih eder. Hayatında hep güvende olma önceliklidir.

İsteklerde emin olma zordur, istemediğinizi hemen anlarsınız.  Çünkü isteklerde alternatif çoktur, aklınız karışır. İstemediğiniz için kafa yormazsınız, onu ilk gördüğünüz anda istememişsinizdir. Çirkin kız hep gözlerinizin önündedir.

“İstemiyorum” un zevkle de alakası vardır, kişi beğenmediğini hoşlanmadığını istemez. İstiyorum dediğine değişik alternatifler sunup ısrar edebilirsiniz; ancak istemiyorum diyorsa vermeyeceksiniz. Yine de kişinin istemediği şeylerin bu kadar net ortaya konulması ve kişi açısından kesinlik ifade ediyor olması bu kadar kolay açıklanamaz; daha derin nedenleri olabilir. Örneğin kişi olumsuz şeyleri daha kafadan reddetme eğilimindedir. Ne olduklarını bilse öğrenmeden(zamanı gelmeden) önce söyleyecektir. Kişinin istemediği şeyler keşke hayatta hiç olmasaydı. Bu psikolojide karşısına çıkınca da hemen hayır der. Bu yüzde yüz emin bir reddediştir. Kişinin fikrini değiştireceğini boşuna bekleriz. İsteyip kabul ettiği şeyler olsaydı o değil bu olsun diyebilirdik.

 

Filiz Alev, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğru söze ne denir, selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 09.07.2015 9:51
Cevap :
Teşekkür ederim Nahide hanım selamlar.  09.07.2015 20:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5114
Toplam yorum
: 13392
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster