Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '08

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
62694
 

İnsan olmak

İnsan olmak
 

Mevlana ' nın çok sevdiğim bir sözü ile başlamak istiyorum. "Ne fark eder ki, kör insan için elmas da bir, cam da … Sana bakan kör ise SAKIN kendini camdan sanma! " Ne kadar derin ve güzel bir sözdür bu. İnsanın kendi değerinin farkında olmasının ne kadar önemli olduğunu çok keskin bir dille vurgulamıştır.

Farkındalık kavramı yaşamın pek çok alanında hayati önem taşır esasında. Öncelikle insanın kendi gerçeklerinin farkında olması gerekliliğinden bahsetmek istiyorum. İnsan önce kendi değerinin, yapabileceklerinin ve sahip olduklarının ne kadar değerli olduğunun farkında olmalıdır. Daha sonra ise yaşadığı çevrenin, ait olduğu ailenin ve yaşadığı ülkenin gerçeklerinin farkında olmalıdır.

Kendi gerçeklerini net bir şekilde görmeli, kendi gerçeklerinin farkında olmalıdır ki boş hayaller peşinde koşarken aslında sahip olduğu en değerli özelliğini yani insanlığını kaybetmemelidir.

Neden, nasıl ve niçin sorularının ayırdına varmalıdır. Kendisine empoze edilen dayatma öğretilerin ne kadar doğru olduğunu sorgulamalıdır.

Düşünmelidir insan, sorgulamalıdır, araştırmalıdır, sorular sormalı ve cevapları bulmak için her kaynağı incelemelidir.

Nedir yaşamak? Önce bunu sorgulamalıdır. Yaşamak; yemek, içmek, nefes alıp vermek, uyumak ya da cinsellik ten mi ibarettir sadece? Bütün bu saydıklarımız canlı olan tüm varlıklar içinde geçerli değil midir? O halde bizi diğer canlı varlıklardan ayıran nedir?

İnsan doğmuş olmak, insan olmak için yeterli midir?

Ne yazık ki insan doğmuş olmak bizleri insan yapmıyor ve bana göre insan doğmuş olan her varlık ne yazık ki insan değil... İnsan olmaktan çok uzak insansılarla dolu çevremiz.... Yazık...

İnsan olmak nedir? İnsan olmak bana göre farkındalık ile başlar. Yani insan olduğunun ve bunun ne anlama geldiğinin farkında olmakla başlar. Allah’ın onu nasıl bir varlık olarak yarattığını idrak etmekle başlar.

İnsan kimdir? İnsan doğmuş olan her varlık insan değilse gerçek anlamda insan diyebileceğimiz varlıklar kimlerdir?

Peki nasıl insan olunur?

Bana göre Allah'ın verdiği zekayı, aklı, iradeyi doğru kullanmakla, merhametle, şefkatle ve en önemlisi vicdanla insan olunur. Empati duygusu ne kadar gelişmiş ise insan olmaya o kadar yakındır. Kendisini diğer insanların, diğer varlıkların yerine koyabilme yetisini ne kadar arttırırsa, işte o oranda da insan olma yolunda büyük ve değerli bir adım atmış olur.

Bugüne kadar gelen dinleri ve bu dinlerin kitaplarını incelediğimizde çok net göreceğimiz bir şey vardır. Tüm dinler de Tanrı insana aynı şeyleri emreder. Öldürmeyin, çalmayın, zina etmeyin, iftira atmayın, gıybet etmeyin vs. gibi. Yani kısaca insan olmanın yolunda yapması gereken en temel kavramları öğretir, yasaklar, emreder, ceza ve mükafat vaat eder.

Çok zor bir şey midir insan olmak?

Günümüz koşullarında evet zor bir şeydir insan olabilmek ve insan kalabilmek. Dürüstlüğün prim yapmadığı, her şeyin kokuşmuş bir çark içinde döndüğü bu düzende insan gibi insan olmakta, öyle kalabilmekte zor iştir. İnsansa yaradılışı itibari ile zayıf bir varlıktır. Kolayı seçer ve farkında olmadan insanlığından her geçen gün bir parça kaybeder.

İnsan bedeninin olduğu kadar insan ruhunun da beslenmeye ihtiyacı vardır. İnsan ruhunu hırsla, öfkeyle, nefretle, acı ile beslerse geriye kalan sadece et, kan, sinir ve insansı bir fizyolojik yapı olur ama buna insan demek mümkün değildir.

Acıma duygusunu kaybetmiş, vicdandan yoksun, bencil, çıkar odaklı, ikiyüzlü, nefretle dolu, öfkeli, riyakar bir varlığa insan demek mümkün müdür?

İnsan; ruhunu ne kadar sevgi ile beslerse, af etmeyi, unutmayı, kaybetmek yerine kazanmayı öğrenirse, işte o oranda insan olur ve insan olma onurunu da hak ederek taşır.

İnsan olmak bir onurdur. İnsan bedeni ve onuru her şeyden değerlidir. İşte bunun farkında olan insan hem kendi onuruna ve bedenine sahip çıkacak, hem de diğer insanların onurlarını ve bedenlerini kirletmeyecektir.

Böyle bir insan kendisine yapılmasını istemediği hiçbir şeyi bir başka insana yapmayacaktır.

Aslında çok derin ve karmaşık olan insan olmak kavramının pek çok çarpıcı örnekle altı çizilebilir. Lakin yaşamın içinde dehşete düşüren, trajikomik, insan olan herkesin yüreğini burkan, içini acıtan o kadar çok olayı okuyor, izliyor, görüyor ve yaşıyoruz ki ben bu konuda bir örnekleme yapma ihtiyacı bile hissetmiyorum.

Son olarak maskesiz, doğal, açık, net, şeffaf, dürüst, kalbi örümcek ağları ile kaplanmamış, sevgi dolu, vicdan sahibi, merhametli insanların hayatımızdan hiç eksik olmamalarını temenni ediyorum.

Ve Allah kendini insan zanneden bütün insansı varlıklara da biraz akıl, fikir, vicdan nasip etsin, kalplerinde ki mühürleri kaldırsın ve onları gerçekten insan olma onuru ile taçlandırsın diyor ve susuyorum….

Zeliha BEKOĞLU

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Tanrı insanı yaratır bırakır insan kendini yeniden yaratarak insanlaşır" derim ben... insan doğmak yetmiyor bana göre de... Saygılarımı ve selamlarımı sunuyorum...

Halil Güven (Sökeli) 
 26.09.2013 0:08
 

www.ruhumuz.com olarak insanı baz oalan bir topluluk oluşturuyoruz yazılarınızı orda yayınlayabilirmiyiz ?

Gökhan arslan 
 25.02.2011 19:44
Cevap :
Sn Gökhan Arslan elbette yayınlayabilirsiniz , bu beni mutlu eder , teşekkür ediyorum nezaketiniz için :)  04.05.2011 15:43
 

Sevgili Zeliha,bu yazini okudum ve bir cogumuz bunlari bildigimiz halde uygulamakta kimi zaman zorlandigimiz,,kimi zaman öfeklerimizin gurbani oldugumuz,,sevdiklerimizi incittigimiz ve buna benzer seylere imza attigimiz oluyor,,bu güzel yazin ile insan olmak ama nasil olmasi gerektigine dikkat cekmen ve her ne kadar bildiklerimiz seyler dahi olsa,,BUNLARI HATIRLATMAN COK GÜZELDI. Kalemine ,,emegine ve yüregine saglik. Sevgice kal Hasret

hasretdk 
 18.11.2009 9:58
Cevap :
Güzel yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Sevgiyle kalın..  24.11.2009 11:17
 

arzu tulay saglam bana bir soru yöneltmiş yalnışlıkla sildim kusura bakmasın Arzu Hanım demiş ki "Allah sadece siz istediniz diye kalbini mühürlediği insanın kalbinde ki mühürü açar mı ? Boş temennilerle avunmayalım.. Ben de Arzu Hanıma başka bir soru sormak istiyorum. Hepimiz ölen yakınlarımız için yada bir vefat haberi aldığımızda Allah günahlarını af etsin , nur içinde yatırsın.. deriz. Hatta dua ederiz ölen yakınlarımız için , mevlütler okuturuz. Allah biz istedik diye yakınlarımızın günahlarını af eder mi ? Adı üzerinde sadece temenniydi , iyi niyetli bir dilek... Ve aslında bir nevi de gönderme vardı o cümle de , elbette anlayana... Saygılarımla ,

Zeliha BEKOĞLU 
 12.05.2008 15:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 1787
Kayıt tarihi
: 05.05.07
 
 

03.09.1977 İstanbul doğumluyum. Halen aşığı olduğum şehirde yaşamaya çalışıyorum. Yazmak bir yaşa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster