Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
73
 

İnsan olmak

İnsan doğup büyüdüğü, havasını koklayıp, suyunu içtiği ülkesinin bazı özelliklerini genlerinde taşır. Bunlar ortak genlerimizdir ve bunlar bizi millet yapan özelliklerdir. İnsan kendi ülkesinde, sokaktaki her hangibirine güven duymalıdır. Kendi ülkesinde aç kalmayacağını, açıkta kalmayacağını, yalnız ve kimsesiz kalmayacağını bilmelidir. Millet ve yurttaş olmanın kuralı budur. İnsan olmanın da kuralıdır bu.

Acaba öyle mi? Acaba bir birimize güveniyor muyuz? Acaba millet ve yurttaş mıyız? Acaba düşersek bizi sahiplenen olur mu?

Bunlara olumlu cevp verecek bir tek kişi bulmak zor. Dikkat ederseniz, buraya kadar sadece millet kavramını işin içine kattım. Bir de din faktörü var yani din kardeşliğimiz. Acaba aynı dinden olduğumuz için, bir birimizi sahiplenmemiz mümkün mü? Pardon, bir de aynı mezhepten olmak gerekiyor. Kimi toplumlarda mezhepler, dinlerin önünde gelmektedir. Öyle anlaşılıyor ki, millet olmak, yurttaş olmak, dindaş olmak, hatda, kardaş olmak, insan olmaya yetmiyor.
İnsan gibi olmasa da, güven içinde yaşamanın tek kuralı paralı olmaktır. Paranız varsa, gerisi teferruattır. Paranız varsa, her ülke size kapılarını açar. Paranız varsa, dünyanın her yerine fırst class olursunuz. Kimliğiniz, milliyetiniz, ırkınız, renginiz önemli değildir. Önemli olan, paranızın rengidir.

Nea bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

GÜVEN olmadımı sevgi de barınamaz zaten orada, saygı ise hiç! Ve zaten toplumumuzda da bunu yaşamaktayız. Onun için hemen hemen her yazımda vurguladığım gibi "insanın" bir an önce silkelenip bir kendine gelmesi, yani "aklını doğruya kullanması" lazımdır. Çok güzel, kısacık ama çok özel, özgün ve değerli bir yazıydı. Kutluyorum. Selam ve esenlik dileklerimle...

Filiz Alev 
 12.05.2012 19:41
 

DOĞRULARI SÖYLEMİŞSİNİZ YAZARIM;İÇİMİZİ ACITAN DOĞRULARI MAALESEF.

Kerim Korkut 
 11.05.2012 17:11
 

İnsan olmayı güven gibi değerli bir kavramdan ele almaktasınız. Haklısınız, güven zor elde edilen kolay kaybedilen bir özelliktir. Ülkemiz vatandaşları gereken özellikleriyle gerçek bir insan olsa, sorunsuz bir yaşam olur. Paranın rengine takıldım. Saygılarımla.

İpek Çevik 
 20.04.2012 10:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 820
Toplam yorum
: 339
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 325
Kayıt tarihi
: 02.10.08
 
 

Nerede, nasıl, ne zaman, umursamıyorum. Bir şekilde dünyadayım, yaşıyorum. Hayatı seviyorum. Tanr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster