Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '19

   
  Kategori
  Gündelik Yaşam
  Okunma Sayısı
  61
   

  İnsan ve Ahlak

  İnsanlar Ahlaklarını Neye Göre Belirliyor?
  Haham, Papaz ve Hocalar, ahlakın din tarafından insanlara verildiği görüşündüler ve bu dine mensup arkadaşlarım da bu düşüncedeler. Ahlak din üzerinden insanlara veriliyorsa neden dünya bu halde o zaman? Güçlü güçsüzü eziyor. İster insan olarak ister devlet olarak. Dünyanın her yanında neden savaş var o zaman? Neden insanlar birbirlerini yiyor? Birbirlerini yemekle de kalmıyor doğaya da zarar veriyor. Şuan insanlık olarak doğa ile savaş içerisindeyiz. Fabrika atıkları, nükleer santral, yerlere çöp atmamız, avcılık yapmamız, yangın çıkarmamız. Bunun gibi çok örnek sayılabilir. Tanrı'nın bize hediyesi olan doğa'ya savaş açmaya utanmıyor muyuz? Tabii ki utanmıyoruz. İnsanlık doğa ile savaş içerisinde ama kazanırsak kaybedeceğimiz kesin.
   
  Müslüman coğrafyasında yaşadığım için müslüman topluluklarını eleştirmek istiyorum. Bu arada ben de müslüman dinine mensubum yanlış anlaşılmasın. Kul hakkı yerler, hakkını yerler, hakkını ararsın vefasız derler, hain derler, yalan söylerler, gıybet yaparlar, iftira atarlar ama namazlarını hiçbir zaman kaçırmazlar. Sen namaz kılmayınca da "hayırdır kardeş neden namaz kılmıyorsun?" demeyi de eksik etmezler.
   
  Ahlak insanın içinde olan birşeydir. Dinden gelen birşey değildir. Eğer dinden gelen birşey olsaydı yukardaki örnekleri saymazdım. Eğer öyle olsaydı şuan dünyamız bir cennetti. 
   
  Şimdi size başka bir konu üzerinden örnek verecem. Bu Türkiye'de çokça oluyor. Bahsedeceğim konu tecavüz. Çevrenizde bunun örneklerine rastlamışsınızdır. Bir kişi tecavüze uğrar. Fakat suçlu tecavüz eden kişi değil tecavüze uğrayan kişi olur. Toplum onu dışlar, hor görür. O kişi bunu kaldıramaz ve intihar eder. Sonra biz müslümanlar;
  "Allah'a şirk koştu, cehennem de cayır cayır yanacak." deriz. Siz o kişiyi dışlamasaydınız, hor görmeseydiniz, aranıza alsaydınız, sevgi gösterseydiniz o kişi intihar edermiydi? Hayır, etmezdi. Burda şimdi suçlu intihar eden mi? yoksa intihar etmesine teşvik edenlerde mi? sormak isterim sizlere..
   
  Ahlak aslında;
  İlk topluluklara baktığımız zaman insanlar zamanla kendileri ahlak kurallarını oturtmuşlardır. Mesela; "Sen benim malımı çalma,  ben de senin malını çalmayım," gibi. Topluluklar; evlilik, aile olmadan toplulukların ilerleyemeceğini görmüşler ve toplumlar zamanla kendi ahlak sistemlerini oturmuşlardır.
   

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 61
  Kayıt tarihi
  : 21.07.19
   
   

  Tarih ve Felsefe bölümü okuyan, basketbol izlemeyi seven bir insan. Herkesin kendini kanıtlamak i..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster