Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1022
 

İnsan ve hayvan- bülbül

İnsan ve hayvan- bülbül
 

http://dsk--.blogcu.com/gul-ile-bulbul/6547491


İki yazımdan biri eşek, diğeri köpekti.

İnsanlara faydaları bakımından ele aldım ama itici oldu biraz..

O yazılara özür dileyerek başlamadım, bu benim hatamdı.

Bugün bülbülden bahsederek biraz ferahlamak istiyorum.

Bülbülün de insan hayatında çok önemli yeri var.

Bülbül olmaya yeltenen ördeklerin arasından sahici olanlarını bulup onlardan bahsedeceğim.

Bir arkadaşımın dediği gibi “elması bulup doğru işlersem, başarılı olacağım”..

Sahibine sadık köpek yerine bugün bülbül var.

Bülbülün davranışları ve ötüşlerinin bir manası var. Mesela temas kurarken, sert ve kısa “tik” sesi çıkarırlar. Tan ve günbatımında, endişeli, zemberekli saati kurma sesine benzeyen “tik-ik-ik-ik…” biçimde ötüşleri vardır. Yani gün doğarken veya batarken insanın ilham kaynağı bülbüller endişelenirler.

Teyakkuz hâlinde, çok keskin ve tiz, yerini belirlemesi güç bir “tsiiip” sesi çıkarırlar. Saklanma iç güdüsü onları bu şekilde ötmeye iter.

Bülbüllerin bir başka muhteşem özelliği hiçbir hecelerinin bir birine benzememesidir.

Çiftleşme döneminde erkekler, dişileri cezbetmek için rakipleriyle ötme müsabakaları yaptıkları zamanlar, mıntıkalarını hiddetle savunurlar. Gecenin yarısını dişileri cezp etmek için kullanırlar.

Ne muhteşem bir mücadele.

Bu noktada bülbülü örnek alsak daha bir insan olmaz mıyız?

Özellikle edebiyat ve tasavvufta bülbülün gül sevdası çok anlatılır. Gül sevilen, bülbül seveni temsil etmektedir. Tasavvufta bülbül ilahi aşk ile yanan tutuşan ruhu temsil eder. Ruh ten kafesinde ‘ezeli gül bahçesinin isteği ve özlemi ile feryad ve figan’ etmektedir.

Fuzuli der ki, gülün dalındaki dikenler bülbülün kanını döktüğünden gül kırmızı oldu amma bülbül gerçek sevgiliye kavuşamadı. Bir başka şair “bülbülün bu davranışını ilahi aşkı unutup mecazi aşk ile avunan insanları anlatmak için” yazdı. İnsanlarda var olan özellikleri kuşlar aracılığı ile anlattı.

Bu noktada bülbül bahsine çok uygun bulduğum bir alıntı yapayım.

“Bülbül duygusal sevgiyi simgeler, yani aşık olmaya aşık kişiyi. Efsaneye göre çavuşkuşu, kuşlara yaptığı sevgi konulu konuşmasını daha yeni bitirmişti. Ruhsal arayışa çıkmaya ilk mazeret bülbülden geldi. Mazeretinin ana teması da sevgi idi. Bülbül sevginin gizemlerine dair tutku dolu sesler eşliğinde şakımaya başladı. Onun bu şakıması seher vaktinde yankılandı. Bülbülün güle karşı sevdası öyle güçlüdür ki ne o gülden ayrılabilmektedir ne de gül ondan. İşte bülbülün bu sevdası Simurg’a uçmasını engellemektedir. Çiçek açma zamanında gülün yanında kalmak ister. Sevdiği varlık olan gülden ayrı olarak tek bir gece bile geçirmeye tahammülü yoktur. Mecazi aşk, onu öylesine etkisi altına alır ki, gülden ayrılmasını ölümü ile eş değer görür.

Çavuşkuşu bülbülü, gülün gelip geçici güzelliğine aşık olmakla suçlar. Onu geceleri uykusuz koyanın gerçek sevgi olmadığını, sadece hileli bir oyun olduğunu söyler. Onun güle karşı olan sevgisinin aldatıcı bir sevgi olduğunu, gülün kendisine hiç değer vermediğini, hatta dikenleri ile kanını akıttığını, canını yaktığını söyler. Çalıkuşunun bütün uyarılarına rağmen gülü terk edip ilahi aşk yolculuğuna çıkamaz. Bülbülün güle aşırı düşkünlüğü, tutkusu, kendisi ile ilahi aşk arasında en büyük engel olur. Maalesef bu geçici, asılsız sevgi uğruna ilk olarak gruptan ayrılır ve gül dalına konar. Bülbül gül goncası açılmadan önce hasretten inlermiş. Gül tam açılacağı zaman uyurmuş. Uyandığında da gülü açılmış bulduğundan hayretinden ağlar ve inlermiş.”

Ne diyelim şimdi.

Ebedi saadetin kapsını aralamak için güle aşık olmaktan vazgeçmemiz gerektiğini anladım ben.

Gülü yaratana ulaşmak gayreti içinde olmalıyız.

Allah aşkı, muhteşem ilahi bir deryadır. En aşağı basamaktan, en yüce basamağa yol arar. Kimi akarsular gibi çölde yok olur gider, kimi deryaya kavuşmayı başarır.

Sevgi ve saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yüreğinize sağlık.SEVGİLER.

Şennur Köseli 
 20.04.2012 11:08
Cevap :
çok teşekkür ederim sennur hnım...bilmukabele...  21.04.2012 0:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 447
Toplam yorum
: 475
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 596
Kayıt tarihi
: 24.06.08
 
 

Rizede yayınlanan ilk renkli gazete ViraHaberin kurucusuyum 5 sene baş yazarlığını yaptım. İLESAM..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster