Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '11

 
Kategori
Sanat Tarihi
Okunma Sayısı
1644
 

İnsan ve Sanat

İnsan ve Sanat
 

Tapınmak değil,yaratmak..İnsana ait güzellik..SANAT


Sanat nedir.. 

"Kant'a göre; sanatın kendi dışında, hiçbir amacı yoktur. Onun tek amacı kendisidir. Güzel Sanatı ancak deha yaratabilir. 

Hegel'e göre; sanattaki güzellik doğadaki güzellikten üstündür. Sanat, insan aklının ürünüdür. Kendisine doğanın taklidinden başka amaç bulmalıdır. 

Marks'a göre; yaratıcı eylem, insanın ve doğanın karşılıklı etkileşiminin bir aşamasıdır. Bu, toplumsal bir karakter taşır. Sanat, yaşamı insanileştiren bir olgudur. Araştırıcı, yaratıcı, çok yönlü tümel insana ulaşma çabası içinde sanatlar gelişebilir. 

B. Croce; güzelliğin yerine anlatımı öne çıkarır. Sanat, sezginin ve anlatımın birliğidir. Bireysel ve teorik bir etkinliktir. Doğa, sanatçının yorumu ile güzel olabilir. 

Atatürkün Sanat İle İlgili Sözlerinden de,
"Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir."

Sonuç olarak Sanat, deha düzeyindeki zekanın, var olana karşı tepkisinin, tutarlı bir bütünlük içerisinde somutlaştığı bir alandır. Sanatçı, zekası ve sezgileriyle çağının önünde giden insan olduğu için, gerçek sanatın anlayanı azdır. Onu anlamak için çaba gerekir." 

Yukarıda bilirkişilerin sezgi ve açıklamalarından anlaşıldığı gibi sanat, zihinsel sürecini yüsek düzeyde tamamlamış insanların öncülüğünde, gelişmek ve "İNSAN" olmanın arayışını sürdüren insanlığa olan "Referans" lar armağanıdır;bu referans aynı okyanus kaptanına "çakar" lık yapan deniz feneri gibi, yol gösterir.Bir Annenin çorap, kilim örmesi de sanattır.Mimar Sinanın da taşlarını canlandırması, marangozun masa üretmesi, çocuğun kumsalda kumdan köprü yapması da sanattır.Sanat olmayan; "el-pençe etek öpmeyle başlayan tüm duruşlar ve korkular.. 

İnsan Dünyaya ayak bastığından bugün'e kadar SANAT'çıdır."Durmak yok, yola devam".. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 162
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 237
Kayıt tarihi
: 23.02.09
 
 

Kalenderce yaşarım. Okurum, gezerim, Çocukluğum şanslıydı; özgürlük en büyük mükafatım. Hiç bir kal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster