Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '09

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
1273
 

İnsan vücudu orantılı bir şekilde nasıl büyüyor?

İnsan vücudu orantılı bir şekilde nasıl büyüyor?
 

İnsan Mucizedir !


Eski fotoğraflarımız , çocukluktan itibaren nasıl büyüdüğümüzü, geliştiğimizi gösteren önemli delillerdendir. Bebeklikten itibaren, büyümemiz, gelişmemiz hep belli bir matematiksel orantı içinde olmuştur. 6 yaşındaki ellerimiz, kollarımız, ayaklarımız hep vücudumuzla orantılıdır. 16 yaşındaki halimizde böyledir.26 da da, 36 da da. Biz insan olarak bunun böyle olması için, hiçbir özel çaba sarfetmeyiz. Vucudumuzda bununla ilgili hangi işlemler gerçekleşiyor, hiç bilmeyiz. Hep belli bir yaşa kadar büyürüz, ama birsüre sonra büyüme durur. Bu nasıl olur? Eğer insan bebeklikten itibaren ki büyüme hızıyla ölene kadar büyüseydi nasıl ourdu? bir düşünün. Size bu yazımda insan vücudunun nasıl orantılı bir şekilde büyüdüğünden bahsetmek istiyorum:

Bedeninizin derinliklerinde, binlerce kimyasal ve fiziksel olay, insanın bilgisi ve iradesi dışında gerçekleşmektedir. Örneğin insan, boyunun uzunluğu, organlarının büyüklüğü ile ilgili karar veremez. Bunları Allah'ın ilhamıyla yerine getiren, hipofiz bezi tarafından salgılanan büyüme hormonudur. Büyüme işlemi iki farklı şekilde gerçekleşir. Bazı hücreler hacimlerini artırırlar. Bazı hücreler de bölünerek çoğalırlar. Büyüme hormonu bütün vücut hücrelerine etki eder. Her hücre hipofiz bezinden kendisine gelen mesajın anlamını bilir. Eğer büyümesi gerekiyorsa büyür, bölünerek çoğalması gerekiyorsa çoğalır. Örneğin yeni doğmuş bir bebeğin kalbi yetişkin halinin yaklaşık olarak 16'da biri kadardır. Buna karşın toplam hücre sayısı yetişkin kalbindekilerle aynıdır. Büyüme hormonu gelişme döneminde kalp hücrelerine teker teker etki eder. Her hücre, büyüme hormonunun kendisine emrettiği kadar gelişme gösterir. Böylece kalp büyüyerek yetişkin bir insan kalbi haline gelir.

Vücutta bulunan diğer hücreler -örneğin kas ve kemik hücreleri- gelişme dönemi boyunca bölünerek çoğalırlar. Bu hücrelere ne kadar bölünmeleri gerektiğini bildiren yine büyüme hormonudur. Bu, son derece mucizevi bir olaydır. Çünkü hipofiz isimli, nohut büyüklüğünde bir et parçası, vücutta bulunan bütün hücrelere hükmetmekte ve bu hücrelerin hacim olarak genişleyerek veya bölünerek büyümelerini sağlamaktadır. Bu kusursuz düzen bize Allah'ın yaratmasındaki mükemmelliği bir kez daha göstermektedir. Bu hücrelerin insan bedenini dışarıdan görmelerine, bedenin ne kadar büyümesi ve ne aşamaya geldiğinde durması gerektiğini bilmelerine imkan yoktur. Allah'ın yarattığı kusursuz sistem ile, büyümenin ve bu hormonun salgılanmasının her aşaması kontrol altındadır. Bu da insan vücudunun her noktasının yaratılışındaki ilim ve kudreti bir kez daha ispatlar.(1)

Kaynak:(1) www.insanmucizedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 87
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2853
Kayıt tarihi
: 01.11.09
 
 

Özel bir şirkette dış ticaret yetkilisiyim. İnternet üzerinden toplamış olduğum bilgileri, başkal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster